Naçizane

2009 YEREL SEÇİMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

6 Mins read
Naçizane

2009 YEREL SEÇİMLERİNE GENEL BİR BAKIŞ

6 Mins read

  Bir seçimi daha kazalı ve belalı bir şekilde atlattık, Yazıklar olsun!.. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden sadece son üç gün kala BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun muamma olan bir kazada kaybedilmesi, Diyarbakır’daki muhtar adaylarının birbirin öldürmesi, oy sayımında sırasında elektriklerin kesilmesi, İstanbul’da yakılmış, yırtılmış oy pusulaların bulunması, hizmet yarışını kazanmak olması gerekirken amacın savaştan galip çıkılmış edasıyla birbirlerine ve basına rest çeken ve tehditler savuran belediye başkanları ve parti liderleri bize şükürler olsun demememize yol açıyor.

  Seçimin demokratikliğine iyimser olarak bakılabilecek tek nokta halkın oy kullanmak için sandık başlarında oluşturduğu kuyruktu. %84 oranında bir katılımdan söz ediliyor tüm iyi niyetli bakış açımla halk iradesini kullandı ve Türkiye’nin geleceğini yorumlayabilecek sonuçlar çıktı.

  2009 anket çalışmaları 2007 genel seçimlerindeki benzer bir başarıyı gösteremedi. A&G seçim sonuçları en iyi tahmin eden şirket oldu.

  2004 yerel seçimlerine göre daha da renklense de Türkiye seçim haritasında Adalet ve Kakınma Partisi’nin (AKP) ‘nin Türkiye hakının tercihlerinde ön sırada yine yerini aldı. Elde edilen sonuçları Başbakan başarılı olarak görse de genel seçimlerin sonunda hedef olarak koyduğu başta İzmir, Diyarbakır ve Eskişehir ‘i alamazken 2 büyük şehir ve 11 il belediye başkanlığını da kaybetti.

  AKP’nin Eskişehir’i kazanmak için Türkiye ekonomisinin anahtarı elinde olan maliye bakanı Kemal Unakıtan’ı Eskişehir’den milletvekili yapmasının meyvesini genel seçimlerde alsada yerel seçimlerde Demokratik Sol Partili (DSP ) Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in büyük etkisiyle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı DSP’de kaldı. Ordu da DSP’li belediye başkanından vazgeçmedi. DSP’li Seyit Torun’in başarılı yönetimi kadar hükumetin fındık taban fiyatlarındaki politikaları da DSP’li başkanın seçilmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

  Önceden AKP’nin elinde olan Sivas büyük şehir Belediyesi Başkanlığı birazda Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcığıoğlu’na Sivas’ın vefa borcunu ödemek adına BBP’nin oldu.

  Belediye başkanı değişmeyen ama partisi değişen şehirlerden biri olan Adana, AKP’den Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) geçen ve 5 dönemde 5 farklı partiden aday olup seçilme başarısını göstermiş Aytaç Durak ile yola devam edecek. Başkanı değişmeyip partisi değişen diğer şehir ise Şanlıurfa AKP yönetimiyle ters düşen ve aday gösterilmeyen Dr. Eşref Ahmet Fakıbaba ceketimi koysam bile seçilir deyip haklı çıkan bir isim oldu. Saadet Partisi’ne (SP) geçişi seçim öncesi tamamlayamayan Fakıbaba AKP’nin adayı Mehmet Oymak’ın önünde bağımsız aday olarak ipi göğüsledi.

  AKP’nin en çok şaşırdığı seçim sonuçlarından biri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel başkanı Deniz Baykal’ın memleketi Antalya’dan çıktı. Her ne kadar Antalya için büyük hizmetler yapmış olan Demokrat Parti (DP) kökenli AKP adayı Menderes Türel seçilemedi. Yeni Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı, CHP adayı eski Antalya Akdeniz Üniversitesi rektörü olan tekrar birinci sırada seçilip Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Cumhurbaşkanı tarafından rektörlük koltuğuna oturtulmayan fakat Antalyalılar tarafından belediye başkanlığı koltuğu uygun görülen Prof. Dr. Mustafa Akaydın oldu.

  Bu seçimlerle birlikte Akdeniz ve Ege sahillerinin tümü CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilecek. AKP’nin almak için çabaladığı başarılı siyasetçi AKP İzmir milletvekili Taha Aksoy’u ikinci kez aday olarak gösterildiği CHP’nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir, efsanevi başkan Ahmet Piriştina’nın ölümünden sonra başkan olup ikinci dönemine başlayacak olan Aziz Kocaoğlu büyük bir oy oranıyla seçildi. Hükümetle yıldızı hiç barışmayan İzmir halkı laiklik gibi hassas noktalarla oynanmaması gerektiği konusu hükumete ders verdi.

  Tekirdağ’ın da CHP’li aday Dr. Adem Dalgıç tarafından alınmasıyla tüm Trakya CHP’li oldu.

  MHP bu seçimlerde yıldızı parlayan partilerden biri oldu özellikle ikinci sanayi kentleri Uşak,Manisa, Isparta, Balıkesir gibi ileri AKP’den alarak büyük bir başarı gösterdi. Hem ekonomik kriz hem de doğudan gelen göçe tepki bu başarıda etkili oldu. Süleyman Demirel’in memleketi Isparta’da 1999-2004 yıllarında belediye başkanılığı görevini yürüten mimar Yusuf Ziya Günaydın seçildi.

  Sanırsak seçimin en konuşulan partilerinden biri Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindeki başarısıydı. Kürt nüfusunun çoğunluğunu oluşturduğu bölgede DTP ya belediye başkanlıklarını kazandı ya da bölgenin diğer başarılı partisi AKP’nin çok az farkla gerisinde kaldı. Bölgenin kilit şehri rolünü oyanayan Diyarbakır, Osman Baydemir ile bir 5 yıl daha yola devam etme kararı aldı. Bölge 2007 genel seçimlerinde AKP’ye verdiği destekte büyük oranda bir düşüş yaşandı. DTP’ye olan destek ise yine 2007 yerel ve 2004 genel seçimlerine göre artış gösterdi. AKP’nin yaptığı Kürt açılımları arasında yer alan Kürtçe televizyon yayını TRT 6 (TRT ŞEŞ) ve hazırlıkları süren Kürt dili ve edebiyatı bölümü çalışmaları AKP’ye oy olarak dönmedi.

  Saadet Partisi (SP) , Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dan sonra gelen emanetçi olmayıp yenilikçi lider olarak adlandırılan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un enerjisini alarak önümüzdeki seçimlerde hareketlilik kazanacağını görülüyor. İl bazında bir başarı gösterememiş olsa da Fakıbaba’nın SP’ye geçmesiyle 1 büyük şehir 23 ilçede başarılı olan SP, AKP’deki tabanını kendine çekerek ve yeni açılımlar yaparak gelecek seçimi daha çekişmeli kılacaktır.

  Tüm seçim döneminde üzerinde en çok konuşulan ve en fazla polimik yaratan iki yarış İstanbul ve Ankara’da yaşandı. İstanbul’da kazanırsa ilk defa iki kere üst üste belediye başkanlığı yapacak olan nispeten trafiği düzeltecek projelere döneminde imza atılmış AKP’li Kadir Topbaş ile sukunet ve siyasi naifliği kazanca dönüştürmüş olan ve en büyük destekçisi CHP’yi varoşlara açan İstanbul il başkanı Gürsel Tekin olan CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu. Kıyasıya ve son saatlere kadar çok az farkla önde kötüren Kadir Topbaş ile Kemal Kılıçdaroğlu yarışında ipi göğüsleyen AKP’li Kadir Topbaş oldu.

  Ankara’da yarış ise 2 olarak başladı Beypazarı’nı sevilen belediye başkanı MHP’li Mansur Yavaş’ın katılmasıyla sert ve tehditkar AKP’li Melih Gökçek ile Sosyal demokrat Halk Partisi (SHP)’nin genel başkanlığından CHP’nin Ankara büyükşehir belediye başkanlığına transfer olan Murat Karayalçın ile 3’e çıkan rekabetin sonucunda AKP’li Melih Gökçek Ankara’nın bir dönem daha büyükşehir belediye başkanı oldu. Melih Gökçek’ye verilen destek büyük oranda bu seçimde büyük oranda düştü. Özellikle seçim döneminde ve sonrasında basını tehdit eden tavırları ve özellikle partisininde karşılıklı çatışma içinde olduğu basın şirketinin iki haber yöneticisiyle olan sürtüşmeleriyle seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu ile düellosundaki tavrından ötürü mevcut karizmasının kaybedildiğine de inanılmaktadır.

  Anavatan Partisi (Anavatan) ve Demokrat Parti bu seçimde gelecek için umut veren gelişmeler gösteremedi. DSP’de kazandığı iki belediye başkanlığını adaylarının yaptığı projelere ve halkları tarafından sevildiği için kazanmıştı. Eğer toparlanma olmazsa Türkiye’nin geçmişine yön veren 3 parti silinmiş olacak.

  2009 yerel seçimlerinin Türkiye’ye hayırlısını getirmesi ve sonuçlardan herkes ders almasını umuyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: