AraştırmaArşivTeknodrom

2009’DA KONUŞULAN 2010’DA KONUŞULACAK TEKNOLOJİLER

5 Mins read

Tüm yıl boyunca sizlere teknolojinin en çok ya da yakın zaman içinde en çok konuşulacak konuları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu sayı içinde sizlere geçen senenin en çok konuşulmuş ve bu yılın en çok konuşulacağını düşündüğüm teknolojik olay ve gelişmelerden bir derleme sunacağım.

Sanırsam 2009 içinde en çok konuşulan teknoloji haberlerinden en önemlisi, Vista’nın performans gibi bazı özellikleri açısından XP’i aratmasından sonra Microsoft’un çıkaracağı yeni işletim sisteminin Vista’nın hantallığından kurtarıp kurtarmayacağı ve kendisiyle birlikte gelecek yeniliklerin son kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sağlayacağıydı. Ve Microsoft’un 7. İşletim sistemi Windows 7 piyasaya 6 farklı sürümüyle çıktı. Microsoft, Vista’da yaptığı hataları tekrarlamamak adına işletim sistemini aceleye getirmeden meraklıların internetten indirip kullanmasına izin vererek işletim Windows 7’nin eksik yönlerini daha rahat görülmesi, yanlış yoldan dönülmesi için doğru bir yöntem izledi.

2009’un sonlarına doğru çıkan Windows 7 için uzmanların yorumu oldukça olumlu. Özellikle her tür donanımı rahatlıkla tanıması, hızlı açılış ve kullanışlı görev çubuğu hususlarında oldukça başarılı. Windows 7’nin 2010 yılında öne çıkacağı en büyük özelliği dokunmatik ekranlarla olan uyumluluğu olacak, iMac’ler gibi tek parça olacak PC’lerden fare ve klavye de gidecek.

2009’a damgasına vuran diğer bir gelişme yine işletim sistemi üzerine Google hem mobil işletim sistemi Android hem de Cloud Computing* ‘e iyi bir örnek olan Google OS ile arama motorlarındaki başarısını işletim sisteminde de gösterecek gibi. Android ile ilgili ayrıntılı bilgiyi 52. Sayımızda bulabilirsiniz.

Google deyince yenilikler bitmiyor, buraya Google’ın 2009 da çıkardığı yeniliklerin en sonuncusu Android işletim sisteminde uygulama olarak yer alan,  Goggles. Goggles da Android işletim sistemli cep telefonunuzdan çekeceğiniz fotoğrafları aratmanızı, fotoğraflarda yer alan kişi, cisim, heykel vb. bilgileri sorgu sonrası size çıkartıyor. Çektiğiniz fotoğrafları hem GPS koordinatlarına göre hem de resim işleme (image processing) ile tanıyor.

Google’ın iletişim konseptini özellikle e-postalaşma kavramını değiştirecek yeni ürünü Google Wave, Google’ın I|O 2009 organizasyonunda görücüye çıkarılmıştı, şu an sadece özel davetiye ile inceleme yapabilinen Google Wave, e-postalaşmayı, sohbet etmeyi, doküman ve resim paylaşımını anlık hale getiriyor. Resimleri ve dokümanları aynı anda istediğiniz kişilerle birlikte inceleyebiliyor yükleme işlemini (upload) sürükle bırak metoduyla rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Şu an alışılmışın dışında bir ürün olduğu için biraz kullanımı zahmetli gelebilse de yakın zamanda diğer e-posta hizmeti veren şirketlerin de bu tarz bir hizmeti vermeye başlayacaklarını söyleyebiliriz.

İşletim sisteminden internet dünyasına geçtiğimizde 2009’da en fazla sütse yapan internet sitesi mini blog olarak tabir edebileceğimiz bir uygulama olan “twitter”, ”twit”  cıvıldayıp kelimesinden gelen “twitter” uzun uzun blog yazmaktan sıkılan en önemlisi okumaktan sıkılanlar ama hem başkasını takip etmek isteyen hem de kendilerinin takip edilmesini isteyenler için hazırlanmış bir ortam. Mobil internetin yaygınlaşmasından da beslenen “twitter” 2009’un en iyi sitesi denilebilir.

Facebook’un kendi alanındaki başarısı için denilecek bir şey yok, ama Aralık ayında kişisel bilgiler ve gizlilik konusunda yaptığı değişiklik ve bahar ayında değiştirdiği tasarımı üzerine büyük tepkiler aldı. Facebook’un kendi içinde de 2009 yılının en başarılı uygulaması Firmville kendi yaratıcısını bile şaşırtan büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan oyun uygulaması viral reklam uygulamasının da en başarılı örneklerinden biri.

iPhone’un mobil iletişim sektörüne kazandırdığı ve algıları değiştirdiği bir gerçek. En son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 3GS ile ürün daha kullanışlı hale gelmiş durumda. iPhone yan sanayisi ve imitasyonu (çakması) olan en popüler ürün olduğunu da söylememiz gerekir.

Donanım açısından bakıldığında sanırsam 2009 netbookların senesi oldu, Intel Atom işlemcisi ile az enerji, yüksek kablosuz çekim gücü ve makul işlem kapasitesiyle özellikle yerinden duramayan internet kullanıcıları için vazgeçilmez oldu.

Televizyonda da sanırım en büyük yenilik Samsung patentli LED TV. Yüksek çözünürlük, incelik ve az enerji tüketimi açısından tercih edilen LED’ler fiyatları düştükçe herkesin evine girecektir.

Türkiye’de olan en büyük teknolojik gelişmede 3G ile Türkiye’nin sonunda tanışması oldu. Herkesin görüntülü konuşma olarak görmesine rağmen hızlı internetin ta kendisi olan üçüncü nesil mobil çağına işaret eden bu yenilik Türkiye için yenilik olsada İsveç gibi ülkelerin 4G’ye geçmesi bu yeniliğin Türkiye’ye geç geldiğini göstermekte.

Türkiye denilince bana göre kararlılık ve sürekliliğin başarısı olan Pardus İşletim sistemi, 2009 versiyonu geç çıksa da 2010’da 2010 sürümü yerine 2009.1 ve 2009.2 sürümleri çıkacağı söylenen Linux dağıtımı Hollanda başta olmak üzere dünyada da yavaş yavaş sesini duyurmaya başladı.

2009 yılında yer alan gelişmelerden sonra 2010 yılında en çok konuşulacak teknolojik ürünler hakkında konuşmaya sıra geldi. 2010 yılında en çok konuşulacakların başında mobil teknoloji ürünleri olacak. Android işletim sistemli cep telefonu sayıları artacak, dokunmatik ve geniş ekranlı telefonlar daha çok tercih edilir duruma gelecekler. Intel kendi yazılımını ve çip setini içeren cep telefonları piyasa sürecekken, Nokia netbook ve işletim sistemi işine girecek. Her işte olan Samsung da mobil işletim sistemi konusunda konuşulur hale gelecek.

Dokunmatik ekran ve taşınabilir tabletler kategorisinde yer alan ürünler 2010’da çok konuşulanlar arasında olacak. Bunların arasından Apple’ın iPad’i, Asus’un Eee Reader’ı, JooJoo olacak.

Joystick gibi kontrol aygıtları olmayan oyun konsolu projesi XBOX Natal 2010’un ilk yarısında kullanıcılarıyla buluşacak. Objeleri, sesi ve yüzü tanıması insanı oldukça heyecanlandıran özellikleri.

2010’da beni en çok heyecanlandıran gelişmelerden biri, IPTV’ye artık Türkiye’de de başlanacak olması, uzun zamandan beri yoğun çalışmalar olduğunu duyuyoruz sanırsam yaz aylarına doğru Türkiye’nin ilk IPTV si ile de tanışmış oluruz.

2009’da teknolojideki gelişim dur durak bilmeden devam etti, 2010’da hızını katlayarak gelişmeye yenilikler sunmaya da devam edecektir, ben de sizleri bu yeniliklerden haberdar etmeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: