56. SayıNaçizaneŞairane

AŞKTAN GAYRİSİ YALAN

2 Mins read

Her şeyden önce aşk vardı. Aşktan gayrisi yalandı. Allah aşkı evrene verdi. Evren aşk  üzerine yaratıldı. Dünya aşkla döndü. Güneş aşkla yaktı  kendini. Tohumlar aşkla filizlendi. Gökyüzü aşktan ağladı.  Kuzular aşkla ayaklandı. Aşkla sütlendi göğüsleri. Aşk olmasaydı bu hayat olur muydu? Aşk olmasaydı, gözyaşı pınarları kurur muydu? Aşk. İsmi yetiyor gayrısına ne hacet. Yaradan yarattı insanı aşkla tanısın kendini diye. İnsan aşktan iki büklüm oldu. Yüreği paramparça. Her bir parçası bir yerde. Yanar durur Hû diye.

Aşk lise sıralarında, sokak duvarlarında yazılmış basit birkaç söz değil, derya deniz olsa bu söz boş değil. Mecnun aşktan düştü çöle. Ferhat vardı suya dağı dele. Çölde susuz kalan gül gibi.

İbrahim’in aşkıydı nemrut’u yıkan. Süleyman’ın aşkıydı, bülbülü konuşturan. Muhammed(S.A.V)’in aşkıydı Miraca çıkaran.

Aşk bazen bir aşığın sazında, bazen bir maşuğun ağzında, bazen bir abdalın yol güzergahında. Pervaneyi aşktı yakan. İbrahim’i aşktı kor ateşten kurtaran. Aşkın ada sana ihtiyacı mı var. Aşk değil mi insana değer katan. Kaçmak lazım mı aşktan?

Ben aşk istemem

Aşk beni sarar durur

Ben aşktan kaçtıkça

Aşk beni arar bulur.

Kaçmak beyhude, aşk heryerde. Bazen bir ananın yüreğinde, bazen bir sevdalının kalbinde, bazen de bir şairin dilinde. Çok kelimeler harcandı aşk uğruna. Göz pınarları kurudu aşk yoluna.

Aşkın adı, oldu firak.

Artık kaçmayı sen de bırak.

Sal kendini aşk dehlizine

Gör bak hayat ne berrak.

Aşkı bana verdi yaradan. Aşkın rengi al koyu. Aşk artık aştı benim boyu. Ben sevdalıyım desem inanmaz ki insan soyu. Kopamam senden desem gülerler kıkır kıkır. İçeyim aşk zehrini lıkır lıkır. Zahiri aşktır biliyorum.

Seni yıldızlara soruyorum. Siz nasıl dayanıyorsunuz bu yangına? Yıldızlar da cevap veriyor: Aşık olmak için önce yanmak gerek. Gözyaşı akarsuyu kurmak gerek. Yüreğine aşkı çakmak gerek. Bazen Mevlana gibi Suskun olmak gerek. Bazen Züleyha gibi haykırmak gerek. Bazen Eyyüp gibi acıya dayanmak gerek. Bazen Yunus gibi sabır gerek. Bazen Mecnun gibi aramak gerek. Bazen de durup beklemek gerek. Bunları yapamayana aşk ne gerek!

Yıldızlar ağır konuştu. Gittim güneşe; ey güneş dünyayı yakarsın ateşinle ama dünya mutludur halinden. Bu işin hikmeti ne diye.

Güneş başladı  yanmaya. Kor alevlerini yaydı bütün uzaya. Ben yok, dedi güneş, biz varız. Tek yumurta ikizi gibi. Aynı kabuktan çıkmayız. Biz ayrılmayız. Birimiz yok olursa diğerimiz yaşamayız. Biz elmanın iki parçasıyız. Biz tenle can gibiyiz.

Güneşin sözü oldu lafın özü. Artık konuşmak bize yakışmaz.

Aşkın ikinci harfi beni yakar. Derdime dert katar. Hasreti özlem katar. Uzaklardan bir gülümsese ömrüme ömür katar.

About author
1987 yılında ŞanlıUrfa'da doğan yazarın çocukluk ve gençlik yılları Mersin'de geçti.Ortaöğretimi ve lise eğitimini Mersin'de tamamladı. Üniversiteyi Denizli de okudu. Liseden beri yazarlığa ve edebiyata merakı olan yazar bir türlü yazmaya başlayamadı. İlk olarak üniversite 2. sınıfta En İyi Dostum adlı hikayeyi yazdı. Daha sonra ara verdi. Derslerin yoğunluğundan dolayı yazamadı. Üniversiteyi bitirince yeni bir hikaye yazdı şuan onun basımıyla uğraşıyor. Şuan bir çok edebiyat dergi ve sitesinde yazmaya devam etmektedir.
Articles
Related posts
70. Sayı

Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın Yolları

1 Mins read

Eski sevgilinizle çok mutluydunuz, onun yanındayken hiç olmadığınız kadar çok mutlu oluyordunuz ama bir gün her şey değişti. Her şeyin sonuna gelindi. Ayrılık oldu…
Kimse hayatında en çok değer verdiği insanı kaybetmek istemez. Sizinde tekrar onu geri kazanmak istediğinizi biliyorum. Yoksa neden bu yazımı okuyorsunuz ki değil mi ?
Tabi onu tekrardan kazanmak istiyorsanız birkaç adımı uygulamanız gerekecek.
1.Adım; Ondan uzak durun
Evet yanlış duymadınız, ondan uzak duracaksınız. Onu gördüğünüzde görmemezlikten geleceksiniz ki sizi özlesin, sizi ne kadar çok alıştığını anlasın.
2.Adım; Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin
Arkadaşlarınızla beraber zaman geçirin. Sakın ayrıldınız diye depresyona girmeye kalkmayın. Üzülen sadece siz olursunuz. Hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam etmelisiniz.
3.Adım; Sakın kıskandırmak için sevgili bulmayın.
Eğer ki bu dönemde eski sevgilinizi kıskandırmak için yeni bir sevgili arayışına girerseniz çok şey kaybedersiniz. Eski sevgilinizi gerçekten kaybedersiniz ve bu sefer geri dönüşü olmayabilir. Hem sizin amacınız eski sevgilinizi geri kazanmak, yeni sevgili bulmak değil ki.
4.Adım; İletişimi tamamen kesin
Eski sevgilinizle tüm iletişiminizi kesin. Kendinizi elinin altında bulunan birisi olarak tanımasına imkan vermeyin. Ayrıldığınız için üzgün olduğunuzu, hala onu unutamadığınızı, yeniden birlikte olmak istediğinizi söylemek iyi bir yöntem değildir. Mesaj atmayı, onu aramayı kesin ! Bu sefer tüm roller değişecek ve eski sevgiliniz kendisini unuttuğunuzu zannedecek ve size ulaşmaya çalışacaktır.
5.Adım; Sosyal Paylaşım sitelerinden durum yazmayı bırakın
Sosyal paylaşım sitelerinden ona hitaben sözler yazmayı bırakmalısınız. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Orada yazdıklarınızı okuyup geri dönecek mi zannediyorsunuz ? Ben cevap vereyim kocaman bir HAYIR ! Geri dönmeyecek.

Bu adımları uygulamanız durumunda hem siz eski sevgilinizi daha çok özleyeceksiniz hem de o sizi özleyecek, ne yaptığınızı onu unutup unutmadığınızı öğrenmek için bir şekilde sizinle iletişime geçmeye çalışacaktır..

70. Sayı

BİR BAKIŞ İŞTE!..

1 Mins read

Yazar ResmiYazar ResmiHani bakarsın ya bazen semalara, uzaklara…
Ne kimseler bilebilir gördüklerini, ne gözlerin şekil verebilir onlara.
Ama sen görürsün o uzaklara bakarken zihninde dolaşan düşünceleri, hayalleri…

Baktığın uzak diyarlar gibi hayallerinde uzaktır çoğu zaman sana.
Bazen yaklaştığını hissedersin onlara, bazen de imkansızlaşır aklında yer ettikçe.
Ve o bakış belirler çoğu zaman gideceğin yolu, atacağın her adımı…

Hatta kimi zamanlarda o da çaresiz kalır, kafan karışır.
Bakışına engel olmaya başlar göz kapakların.
Ve kapanır bazen hayallerine giden bütün yollar.

Bir bakış işte…
Kimi zaman şair eder aşığı; ak sayfasına bakarken düşündükleriyle, kimi zaman deli eder insanı aynaya bakarken canlanan korkularıyla.

Yunus LEKESİZ

70. SayıNaçizane

Zamanda Eriyen Aşk

1 Mins read

Yokluk ile varlık arasında bir hikaye yaşamımız..Efsanelerin millileştirilmiş aşkların, özdeyişlerin ötesine gizlenmiş yarım varlık türünde  sevgi yontucularının serzenişi.

Hep söylenir durur zaman, bitirilmeye yüz tutmuş günlerin geri dönüşü olmayacak her şeyin çıkar yolu o hep yokken karşımızda belirir diye. Bense ne çağa uygun ne yerleşik bir düzende, konar göçer bir ruhla dolanmaktayım bu şehirde..Kendi yağmurlarımı süzüyorum hüznün imbiğinden içime yağan dışarı ise tebessüm gibi yakıcı sıcağımla doluyorum gönüllere.

Eğer su gibi yolunu buluyorsa hayat bize sunduklarıyla; bir ödül de zamana vermek gerekir.

Geçmiş zaman şarkılarını bize umutla hatırlattığı için.

 

Aşk kadar başına taş düşsün derdi bir arkadaşım. Başta anlam verememiştim söylenilene. Kulak ardı yapmam gereken onca şey varken şimdi diyorum ki niye?

Cağlayanlar oluşturuyor köpük köpük sensizlik. Kimine göre ölüm gibi bir temizlik,  senden ayrılmak. Zamanı seviyordum seninle akıyor diye seni seviyordum zamanı unutturuyor diye.

Oysa iki kişilik bir oyun perdesi değilmiş kapanan, zamanın konvoyunda akıp giden yolun hüzünlü bileşenleriymişiz. Bir ihtiyacı varsa demekten alıkoyun kendinizi. Tedariklidir ayrılmasını bilen, susmak yenilgidir ben de yazıyorum. Aşk kadar yalnızlık düştü başıma,

İki toplayıp bir yazıyorum, yenilgilerden kendimi alamıyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: