Naçizane

BAŞKASINA İHTİYAÇ VAR MIYDI?

3 Mins read
Naçizane

BAŞKASINA İHTİYAÇ VAR MIYDI?

3 Mins read
İnternet âlemini sanal dünya olarak adlandırmak bana saçma geliyor. Hayatımızda o kadar sanallık ve sunilik varken hayatımızın her alanına Facebook’uyla, MSN’siyle, Google’siyle işlemiş olan bir şeyi sanal olarak adlandırmak uygunsuz kaçıyor.


Benim yazılarımı okuyan arkadaşlar elektronik medya, diğer adıyla internet medyasıyla ne kadar haşır neşir olduğumu bilirler. Başta Google olmak üzere, sizlerin internet denilince aklınıza gelen her tür konuda tüm yenilikleri aktarmaya çalışıyorum. Bu sefer yine Google ile ilgili, aynı zamanda da tamamen ayrı bir gelişme konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Google artık çalışanlarına farklı gözle bakmaya başlamıştır. Sanırım her Ar-Ge çalışanına karşı "Bizden ayrılıp yeni bir şey çıkarabilir." şeklinde bir yaklaşım içine girmiştir. Bu bahsettiğim durumu Google, yeni rakibi Cuil.com adlı arama motoru  ile yaşadı. Google mühendislerinden Anna Patterson ile IBM’de yazılım bölümünde görev yapan eşi Tom Castello’dan çıktı Cuil.com’un fikri.  Ardından Google mühendisleri Louis Monier ile Russel Power transfer edildi bu şirkete. Bu şekilde Google’un web sayfa arşivinin 3 katı olan 121 milyar sayfayı arşivlemiş durumda.

Google’nin eksikliklerini bilen ve bu konuda gelişmeler göstereceğine inanan Cuil.com’un kurucuları arama motoru konusunda yetkin insanlar. Zaten girişimin öcüsü olan Anna Patterson tarafından geliştirilen bir arama motoru 2004 yılında Google tarafından satın alınmıştı. Bu operasyonun ardından Patterson, Google bünyesinde yazılım geliştirme bölümünde görev yapmaya başlamıştı. Girişime sonradan katılan Louis Monier ise eBay’in arama motorunu yazmasının yanı sıra AltaVista adlı arama motorunun yapımında da çalışmış bir isim. Google’daki görevini bırakıp yeni girişime katılan Russel Power ise BEA Systems firmasında Ar-Ge bölümünde ciddi projelere imza atan bir mühendis.

Peki ama Google gibi prestijli bir yazılım ve teknoloji şirketinde rahat rahat çalışıyorken neden ayrılır insanlar? En önemlisi, özellikle son zamanlarda mantıksal (semantic) arama motorları arama endüstrisine girerken Cuil.com gerekli miydi?

Cuil.com hakkındaki bilgilere bakarsanız kendisini en iyi olarak gösterdiğini görürsünüz. İki sayı önce mantıksal arama üzerine eğilmiş bir arama motoru olan Hakia.com hakkında bir yazı yazmıştım. Hakia.com, içindeki bir bölümde arama sonuçlarını aynı anahtar kelimelerin Google’deki sonuçlarıyla mukayese ediyor.  Kısaca her biri başta Google olmak üzere kendini mukayese ediyor diğer rakipleriyle.

Cuil.com‘un "En iyiyim." demesinin bir nedeni olması gerekiyor sanırım. En iyi olma; arama motorlarında sonuçları hızlı verme, doğru verme, kullanıcıya yardımcı olma ve son zamanlarda iyice önem kazanan gizlilik olarak belirtilebilir.

Cuil.com, felsefesinde biraz da Google‘ye ve Page Rank teknolojisine laf atarak “Popüler sayfa en kullanışlı bilgi demek değildir.” düşüncesine yer veriyor ama Google bu özelliğiyle buralara geldi denilebilir. Öte yandan bir yönden Cuil.com haklı. Hakia, Powerset ve nice anlamsal arama yapan siteler de bunu savunuyor, kullanıcıya özellikle bilimsel araştırma yaparken kelimenin geleneksel değil, diğer kullanılan anlamlarının da ulaştırılması isteniyor. Cuil.com kendisini anlamsal arama motoru (semantic  search engine) olarak tanımlamasa da anahtar kelimeyi kategorilendirebiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasetçi ve parti lideri olduğunu ve onunla ilişkilendirilebilecek konuları size seçenek olarak sunabiliyor. 

"Cuil.com nasıl ayakta kalacak?" sorusunun cevabını bekleyip göreceğiz denebilir ama bu kadar iddialı bir şekilde yola çıkmış bir arama motoru ileride iyi işler başarabilir, diye düşünüyorum. Zaten kendisini finanse edenler olmasa cesaret edip yola çıkamazlardı. Google de (kendini ispat ettikten sonra) Facebook (fikir olarak yola çıktığında) da ilk yayın hayatına başladığında önceden finansörleri vardı.  Cuil.com’un Madrone Capital Partners, Greylock Partners ve Tugboat Ventures olmak üzere 3 tane büyük yatırımcısı var.

Cuil.com’a adı gibi cool bir yayın hayatı diliyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: