Naçizane

BİR ÖNCEKİ – BİR SONRAKİ

3 Mins read
Naçizane

BİR ÖNCEKİ – BİR SONRAKİ

3 Mins read

Zamanın akıp gitmesi

Kum saati ve dökülen taneleri

Batıp çıkan güneş

Şekil değiştiren ay

Ve niceleri…

 

       Referans alınmadan çoğu şeyin anlamsız olacağına pek çok kanıt vardır. Her zaman bir şeyleri referans alırız kendimize.  Ayşe’den daha güzel olmak gibi mesela. Ya da sıfırdan yüz kilometreye altı saniyenin altında ulaşan otomobil gibi bazı referanslarla doludur etrafımız. Daha beş yaşında olan bir çocuktan bugün, yarının dünüdür’’ gibi bir ifadeyide duyabilirsiniz.

       Referans alma olayı gibi yıllar da bir birini takip ederler. Dünya’nın Güneş’in etrafında  tamamladığı turunu  temsil edeni de vardır, Ay’ın hareketlerini baz alanları da vardır vs…  Yıllar bile bir şeyleri referans almakla geçmektedir. Kısacası hayatın içini bizler günlük uğraşlarımızda dahi bir öncekiyle kıyaslayarak geçirmekteyiz. Doğuştan beri bizlere öğretildiği gibi… Bu yemek bir öncekinden çok daha güzel olmuş, deriz mesela. Geçtiğimiz yıl çok kötü yazılar yazmıştım bu sene daha güzel yazıyorum. da buna örnek olarak verilebilir. İyi seçme gayreti içinde geçmişte olmuşları referans alarak günümüzü değerlendiririz.

       Hayat bize pek çok kıyaslanmışlıkla beraber verilmiştir. Yeni yıllar da eskileriyle kıyaslanır. Bir önceki hükümet bir sonrakiyle , bir önceki sevgilisiyle şu ankini kıyaslayan adamı dahi gördükten sonra ailemin beni bir önceki yaptıklarıyla kıyaslayabileceği  de aklıma geldi. Kim kimi ya da neyi neyle kıyaslıyorsa  genelde referans aldıkları kendileri olmakta mesela ben senin yaşındayken’’ ya da bizim zamanımızda’’ gibilerinden referanslar alınıp karşılığında verilen nasihatler. Hayat kiminle kıyaslandığınıza, hangi durumla neyi kıyasladığınıza, ruh halinizin bir kaç satır önce nasıl olup da şimdi nasıl olduğuna, bunlar gibi türetilebilecek pek çok durum varken neden bunları seçtiğimle şu anda düşünüp seçmediklerimi kıyaslamama gibi  pek çok kıyaslamayı bilinçaltımda zaten hızlıca yapmakta.  

      Kıyasladıklarımızla, referanslarımızla beraberiz hayatımızın her anında. Örneklemeye devam etmeye gerek duymuyorum. Bu yazıyıda diğerleriyle şu anda kıyasladığınızı varsayacak olursam zaten sizler pek çok örneği şu anda yaşıyorsunuz. Aslında sorgulamak istediğim şey kıyaslanmayacak  ya da bir referansı bulunmayan hadiselerin azlığı olacaktı. Ancak şanssızlığım ya da bilgisizliğim olsa gerek böyle bir  durum ya da olay bulamadım. Eğer sizlerin aklına bir şeyler gelmişse lütfedip paylaşırsanız sevinirim. Bir önceki benzerleriyle kıyaslanamayacak bir şey! Kıyamet diyesim var ya da cennet ama dini içerik göstermesi ve gören birilerinin bulunmaması nedeniyle bilgi sıkıntısındayım. Bu tür ilahi olayları kapsam dışı tutmak mantıklı olacaktır. Kapsam içine alıp kolay yoldan cevaba  gitmekte pek olasıydı  ama gönlüm elvermedi.

 

Hani bir lamba yanardı her akşam

Ötekilerden daha parlak.

Standarttı oysa bu lambalar,

Hepsi de şehir şebekesinden beslenmekteydi.

Nedeni neydi bu kocaman sarı ışığın parlak oluşunun.

Gözlerimi kamaştırmasının sebebi neydi?

Babam geldi bir ara yanıma, dedi ki

-Oğlum ne duruyorsun sokak lambasının altında

Dedim  ki

-Bu daha parlak baba

Gülümsedi ve şöyle dedi

-Çok yakınsın bu lambaya.

 


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: