BİR YAZ MELTEMİ GİBİDİR MÜZİK

Herkese merhaba! Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle olduğumuz şu günlerde, herkes bir yerlerde tatil planları yapıyor ya da çoktan tatile çıkmış durumda değil mi? Kim istemez ki şuan bir sahil kentine eğleniyor ya da sereserpe uzanmış güneşin tadını çıkarıyor olmayı? Yazın gelmesiyle birlikte birçok sanatçı da albümlerini ve kliplerini yayınlamaya başladı. Tabi bir de konserler var. Bakalım bu sanatçılar kimler?

Tarkan’ın eşlik ettiği “Yakar Geçerim” şarkısıyla bir süredir hemen hemen her yerde dinlediğimiz süper star Ajda Pekkan, yeni albümü “Farkın Bu” ile müzik marketlerdeki yerini almış durumda. 3 remix parçasıyla birlikte toplam 11 şarkının yer aldığı albüm, son zamanlarda sık sık dinlediğimiz şarkıların haricinde “Özetle,” “Farkın Bu,” “Hadi Gel” ve “Yine Tek” gibi parçalarıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca “Ucuz Roman” adlı parçasında Yüksek Sadakat ile yapılan düet de albüme farklı bir hava katmış doğrusu.

 

 

Geçtiğimiz yıl, “Arabesque” adlı albümüyle oldukça beğeni toplayan Işın Karaca, bir süredir bu beğeniye karşılık verebilmek için ikinci bir arabesk albümüne kalkışmıştı. Müzik geçmişimizden sevilen parçaları bir araya getirerek oluşturduğu yeni albümü “Arabesque II”de yok yok gibi; “Seni Sevmeyen Ölsün,” “Dertler Benim Olsun,” “Beni İnsan Değil miyim?” gibi birçok ünlü ve sevilen şarkıyı tekrar yorumlayan Karaca, müzikseverler için yine arşivlik bir albüm ortaya çıkarmış.

 

 

 

Bu şarkılardan biri de “Anlat, Güzel mi Oralar”, söz ve müziğinin Yalın’a, düzenlemesinin ise Ozan Çolakoğlu’na ait olduğu bu parça geçtiğimiz günlerde radyolarda çalmaya başladı. Oldukça güzel bir parça olan “Anlat, Güzel mi Oralar” ile Yalın, tarzından ve güzel şarkılarından birşey kaybetmemişe benziyor. Yeni çıkacak albümü öncesinde bize de ipucu vermiş oluyor tabi.

 

  

Yeni albümüyle sevenleri ile buluşan Soner Sarıkabadayı, daha önceki albümünde de yaptığı gibi “Tuzlu Su” adlı albümünün fiyatını da oldukça cüzi bir miktarda tutup, korsana karşı olan tavrının altını çiziyor. “Seveni Arıyorum” gibi ilgi çeken parçaları içeren “İtiraz” CD’si ile birlikte satışa sunulan “Tuzlu Su” albümü, parçanın iki farklı versiyonunu içinde barındıyor.

 

 

 

Rolling Stone dergisinin yaptığı araştırmalara göre Lady Gaga popun kraliçesi seçildi. Son iki yıldır albümleri yayınlanan 16 isim arasında yapılan araştıma, albüm satışları, radyolarda çalma oranları, listeler, konserler, bilet satışları, ödüller ve sosyal medya paylaşımları gibi başlıklar altında incelenerek yapıldı. Buna göre 1205 puanla Lady Gaga birinci sırayı alırken, 881 puanla Taylot Swift ikinci ve 833 puanla Rihanna üçüncü sırada yer aldı. Küçük canavarları olarak nitelendirdiği hayran kitlesi bu habere sevinmiş olsa gerek.

  

Bu yaz Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde konser verecek olan bir diğer isim ise Türk popunun “Minik Serçe”si, Sezen Aksu. 16, 17, 22 Temmuz tarihlerinde sevenleriyle buluşacak olan sevilen sanatçı, yeni albümü “Öptüm”de yer alan parçaları da seslendirmeyi ihmal etmeyecek.

 

 

Son albümü “Konuşamadığımız Şeyler Var” albümünde yer alan “Kafa” adlı parçasına klip çeken Sıla, beğenilen albümün bir başka şarkısını daha renklendirmiş oldu. Şu ana kadar “Acısa da Öldürmez” ve “Oluruna Bırak” isimli parçalarını kliplendiren Sıla, yaza tam gaz giren sanatçılarımızdan oldu. Yazın gelmesiyle birlikte sahil kentlerine akın eden bir çok tatilcinin, yolculukları süresince sık sık dinleyecekleri bir parça olan “Kafa” hareketli ritmiyle dinleyicileri coşturuyor. Ne demiş Sıla, “Kafa nereye biz oraya…”

 

Yaza yeni bir albümle giriş yapan bir diğer isim ise Tuğba Özerk oldu. “Aklımda Sen Varsın” adını verdiği albümüne 10 parça sığdıran sanatçı, “Gönlümün Sultanısın” adlı parçayı da kendine has güzel sesiyle müzik severlerle buluşturuyor. Albümün ilk klibini de “İlan” adlı parçasına çeken Tuğba Özerk, yeni albümü ile yazın sevilen albümlerinden birine imza atacağa benziyor.

  

Yeni albümü öncesi bir single daha yayınlayan ünlü DJ David Guetta, Ağustos ayında çıkacak “Nothing But The Beat” albümüyle tüm dünyadaki yerini daha da sağlamlaştıracağa benziyor. İkinci single çalışması olan parçasının adı ise “Little Bad Girl”. Başarılı DJ’e bu parçada Taio Cruz ve Ludacris eşlik ediyor. Bu yazın en çok dinlenen parçalarından biri olacağı kesin gibi görünen parça, eğlence mekanlarının ve radyoların listelerine çok girdi bile…

 

Bu yıl 21.si düzenlenecek olan Most Açıkhava Konserleri yine birbirinden ünlü ve başarılı sanatçıyı müzikseverlerle buluşturuyor. Değişmeyen adresiyle, Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde birçok sanatçının sevenleri ile buluşacağı konserler 23 Temmuz ve 24 Temmuz’da Candan Erçetin’in sahne almasıyla başlayacak. Sonrasında Haris Alexiou, Sıla, Nilüfer, Teoman, ve George Dalaras konserleri ile yaz aylarının vazgeçilmezi olan açıkhava konserleri son bulacak. Siz siz olun bilet edinme konusunda geç kalmayın.

 

Dört gün boyunca Antalya müziğe adeta doyacak! Müzik organizasyonlarının vazgeçilmez, mistik yapısı olan ve ülkemizin sahip olduğu en önemli tarihi değerlerden biri Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleşecek olan konserler, müzik severlere dolu dolu bir festival vaadediyor. 20 – 24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Antalya Caz Festivali’nde, oldukça önemli isimler sahne alacak. Bunların arasında ünlü söz yazarı, ve şarkıcı İscveçli Lisa Ekdahl’dan Macy Gray’e, Fransız kontrbas grubu L’Orchestre de Contrebasses’den, Monica Molina’ya, Afrika kökenli ünlü sanatçı Cesaria Evora’dan, ülkemizin önemli piyanistlerinden  Fahir Atakoğlu’na birçok ünlü isim bulunuyor.

Bir Cevap Yazın