Naçizane

BMW X6

3 Mins read
Naçizane

BMW X6

3 Mins read

 

BMW X6, mükemmel bir araç konseptiyle BMW X ailesini genişletiyor ve aynı zamanda tamamen yeni bir segment yaratıyor: Sports Activity Coupe segmenti.

 

 

BMW motorları, dünyanın en yüksek performanslı, en verimli ve en yenilikçi motorlarından kabul ediliyor. Şimdi BMW; BMW X6`da kullandığı yeni 4,4 lt’lik V8 motorla motor tarihine yeni bir sayfa ekliyor. V8 motorda Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ile Twin Turbo teknolojisi ilk defa kullanıldı. Sonuç: Maksimum sürüş keyfi, 407 bg ve 1.750 ila 4.500 dev/dak arasında 600 Nm`lik bir maksimum tork. Dönme direnci azaltılmış tekerlekler, fren enerjisi telafisi veya hava kapakçığı kumandası gibi BMW EfficientDynamics önlemleri sayesinde BMW X6, rekabet alanında büyük farkla önde giden yakıt ve CO2 emisyon değerleriyle hayranlık yaratıyor.

Yüksek performansına ve BMW X6 xDrive 50i`nin boyutlarına göre 12,5 lt/100 km`lik bir yakıt tüketimi son derece düşük ve bu değerler ile büyük farkla “Best in Class” olarak kabul ediliyor. BMW X6 xDrive 35i içindeki Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ve Twin Turbo teknolojili 3,0 lt`lik sıralı altı silindirli benzin motor, BMW`nin “verimli dinamizm” ile kastettiği özelliğe gösterilecek temel örnektir. 306 bg ile sıralı altı silindirli motor, sınıfının en kuvvetli ve yüksek torklu motoru olmakla kalmayıp sadece 10,9 lt/100 km olan ortalama yakıt tüketimiyle gücüne göre bu araç sınıfının aynı zamanda en ekonomik aracıdır.

BMW X6 xDrive 35d içinde yenilikçi değişken Twin Turbo teknolojisi kullanılıyor. 100 km`de sadece 8,3 lt`lik ortalama tüketim, BMW X6 xDrive 35d için mükemmel bir değerdir – üstelik 0`dan 100 km/sa`ya 6,9 saniyede ulaşırken. Aynı motor Common Rail enjeksiyonla, değişken Twin Turbo olmadan sadece turboşarjla BMW X6 xDrive 30d için de kullanılır. Başlangıç dizel motoru olarak kendinden ateşlemeli motor 235 bg üretiyor ve 8,2 lt/100 km ortalama tüketimle 520 Nm`lik bir tork sağlıyor.

 

 

 

 

BMW’nin dünya çapında en yeni sistemlerinden biri olan “Dynamic Performannce Control” ün dünya lansmanı da X6 ile birlikte yapılacak. BMW’nin “xDrive” dört çeker sistemiyle birlikte çalışan bu yeni tahrik ve yürüyen aksam sistemi her sürüş koşulunda kusursuz bir denge sağlıyor. Bu özellik hem sürüş dinamizmi hem de güvenlik açısından çok önemli. Bu sistem sayesinde tork farklı durumlarda farklı şekilde iki arka tekerlek arasında dengeli bir şekilde dağıtılır.
“Dinamik performans kontrolü” olarak tanımlayabileceğimiz bu sistem, sürüş esnasında motor gücünün dengesiz bir şekilde dağılmasını önlüyor. Bu sistemde arka aksın sağ ve sol taraflarında birer adet aktarma dişli grubu ve birçok diskli kavrama bulunuyor. Kavramaya basınç uygulandığında planet dişlisine sahip diferansiyel, sıkışmanın olduğu tarafa daha fazla güç gönderiyor. Bütün bu işlemler 0,1 saniye içinde gerçekleşirken 1800 Nm’ye kadar da tork değişikliği oluşturabiliyor. Örneğin araç önden kaydığında virajın dışında kalan tekerleğin daha hızlı dönmesi ve böylece aracın tekrar viraj içine doğru dönmesi sağlanıyor. Bu arada sistem hem gaz verirken hem de gaz kesildiğinde devrede kalıyor. Bu sistem daha sonra tüm BMW modellerine de uygulanacak.

Tüm BMW X6 modellerinde 19 inç alaşım jantlar, “Dinamik Performans Kontrolü”, xDrive dört çeker sistemi, DSC, xenon farlar, ön ve arka mesafe kontrollü park sensörü, spor süspansiyon, direksiyondaki kulakçıklarla da kontrol edilebilen 6 ileri otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor.
İçeride ise; elektrikli koltuklar, iDrive sistemi için 6,5 inçlik LCD ekran, iki bölgeli klima, arka tarafta çocuk koltuklarını sabitlemek için ISOFIX bağlantı noktaları standart donanım listesinde bulunuyor. X6 xDrive50i versiyonunda ise; farklı tarzda 19 inç alaşım jantlar, kendi kendine ayarlanan arka süspansiyon, köşeli hatlara sahip çift egzoz çıkışı, yeniden tasarlanan böbrek şeklindeki ön ızgara, yan camların yanındaki haporlör sistemi ev Nevada tarzı deri döşemeler diğer versiyonlardan farklı olarak sunuluyor.
BMW X6’nın opsiyonel listesinde ise Adaptif Sürüş Paketi, aktif direksiyon sistemi, gösterge tablosundaki bilgileri (hiz,devir) ön cama yansıtan “Head-up Display” sistemi, adaptif far sistemi, arka görüntü kamerası ve dört yönlü klima gibi donanımlar bulunuyor.
BMW X6, 2008’in mayıs ayında Avrupa pazarında olacak. İlk etapta X6 xDrive30d, xDrive35i ve xDrive35d satışa çıkarken X6 xDrive50i, 2008’in sonuna doğru pazarda olacak. X6’nın fiyatı ise satışa çıkmasına kısa bir süre kala açıklanacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: