61. SayıSinemahsül

ÇERÇEVE-2

1 Mins read

Merhaba,

60.Sayıdan itibaren  Türk E-Dergi’nin yeni açılan çerçevesinden çevredeki bir kaç fotoğrafa bakıyoruz. Bu sayıda öncelikli olarak çerçevemize parayı konuk ediyoruz. Parayla herşey yapılabilir diyorlar! Adam haklı diyerekten harekete geçen bir sanatçı paradan aşağıda gördüğünüz eserleri yaratmış. Önemli olan miktarı diyenlere duyrulur.

Çerçevede paranın yolculuğunun altında ise  elime gelen bir kaç resim ve en sonda da  kendi elimden gelen Adalar-Kabataş  seferini yapan vapurda çektiğim fotoğrafı sizlere sunuyorum ”İstanbul Sevgisi”.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere, fotoğrafınız neşeli çerçeveniz huzur dolu olsun.  (Önümüzdeki sayı için not: Fonksiyonel Eşya fotoğrafları aranmaktadır)

 

 (İYİ BAYRAMLAR  – Aman Şekerlere Dİkkat =))

 

                           İstanbul Sevgisi (Büyük Boy için Fotoğrafı Tıklayın)

Related posts
64. SayıEditördenNaçizane

MERHABA...

1 Mins read

Merhabalar, Türk e-derginin 64.sayısıyla sizlerle yeniden buluşmamızın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sayı da ayrı bir heyecan daha taşıyorum her zamankinden biraz farklı olarak. Türk e-derginin editörü olarak yazdığım ilk sayımız. Kelimeler hangi yerlere konacağını bilemiyor, sözler havada asılı, sözlerin hepsi sizlere tutsak..

 

    Değerli ağabeyim Mehmet Egemen Özkan’ın üniversitede yıllarında kurduğu bu dergiye , üniversite birinci sınıftaki bir öğrenciyi editör koltuğuna getirmesi bazılarının kafalarında soru işaretleri , bazılarımızda neden soruları bırakmış olabilir. Biz bir aileyiz . Ayaklarımızın altına bir uçan halı serilmiş ve bana “dümene geç” denildi. Şimdi bu köklü dergiyi ileri götürebilmek, sizleri memnun edebilmek için ayaklarım titreyerek geçiyorum dümene…

   

    Türkçe’nin gücüyle, haykırmaya devam ediyoruz bir düşünceyken kalbimize yağan her şeyi…

 

   

Sözü şerbet bilip, Türkçe yazanlar

Merhaba diyorum, özden merhaba!…

Bükülmez kalemler edip ozanlar

Ocaktan ataştan közden merhaba!…

 

     Aramızdaki yeni arkadaşlarımıza ” hoşgeldiniz ” derken , siz eskimeyen dostlarım gönülden bir merhaba deyip Nihal Mirdoğan’ın bu dizeleriyle şimdilik veda ediyorum…

 

ALİ OKTAY ÖZBAYRAK


TÜRK E-DERGİ EDİTÖRÜ


    

63. SayıŞairane

BİLİNÇALTI

1 Mins read

Camdan bir bilyenin içine hapsedilmiş gibi renkleri,

Göz kamaştırıcı ama dokunulamaz.

Tek kavuşma şansım  kırmak bilyeyi,

Ama mutluluğu değil,  acıyı barındırıyor kırmak fiili.

 

En güzel şarkıyı söyledi bilinçaltımız!

Majörden minöre  pek çok ses tonuna dokundu.

Yan yana geçen saniyelerin ritmini,

Melodiyi duyabildin mi?

Yoksa sesi mi açmalıyım?

Numaranı tuşlamayı hiç bu kadar düşlemedim,

Tuşlardan çıkan o salak sesi…

 

Uzun zaman sonra rüya gördüm o gece,

Uyandım, hatırlamıyordum ama gördüm! gecenin maviliğinide

Rüyanın güzelliğinide.

Anladım,

Doğru insanla geçen her zaman,

Doğru zamanmış.

 

13 Kasım

 

 

 

 

62. SayıNaçizane

ZOMBİ OLMAK İSTEYEN

2 Mins read

Hayatlara yön veren insanlar vardır. Genellikle  tek bir şeyi en iyi şekilde yapanlardır ilham alınacak insanlar. İşte  ‘’Pop’un Kralı’’  Michael Jackson da yaptığı işin en iyisiydi. Benzersizdi. Burada onun hayatını anlatacak değilim, sizlerle paylaşmak istediğim şey 30 Ekim’de gerçekleşecek bir hadisedir.

MJ’nin hayranları tarafından dünya üzerinde onun için pek çok etkinlik düzenledi ve düzenlenmekte. Efsanevi sanatçının  fikirlerinden esinlenen ayrıca onun hatırasını canlı tutmak ve dünyaya birlik mesajları göndermek isteyen insanlar bir araya gelip tüm dünyada pek çok şey yapıyorlar ve işte bunlardan biri  Thrill The World  (TTW).

TTW 2006 yılından beri dünya çapında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bir dans gösterisidir.   Gönüllü TTW organizatörlerinin dünyanın herhangi bir yerinde kendi etkinliklerini merkez ofisle iletişime geçerek düzenleyebildikleri , herhangi bir yaş, bilgi sınırlamasının olmadığı ayrıca bir şehir için etkinlik sayısının da sınırlı olmadığı aynı anda dans etkinliğidir. Benim açımdan en cezbedici etkinlik özelliği şudur :  Her bir etkinlik kendilerinin seçeceği kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu için para toplar. Yani orada dans eden insanlar ve onları izlemeye gelen kişiler o gece bir yardım kuruluşuna destek olacaklardır. Sanırım çoğu etkinliğin kar para hırs kısacası çıkar için düzenlendiği dünyamızda böylesi temiz çalışmalara da oldukça ihtiyaç var.

TTW etkinliği kısaca  MJ’nin Thriller parçası eşliğinde tüm dünya üzerinde belirli yerlerde insanların ‘aynı anda’  dans etmesidir. Dans Thriller parçasındaki zombi kurgusu üzerine oturtulmuştur ve kareografisi de tüm etkinliklerde aynıdır. Yani dünya üzerinde aynı anda aynı dansı  binlerce kişinin yapıp bir dünya rekorunu ortaya çıkarmasıdır TTW.

TTW Türkiyede de düzenlenmektedir.  Bu yazıyı yazma sebebimde TTW İstanbul’un hasbelkader bir parçası olmamdan ileri gelmektedir.  TTW İstanbul 2009 yılından beri gerçekleştirilmektedir. İlk yılında 211 kişi katılımcı olmuştur. TTW İstanbul’un amaçları kısaca herkesin dans edebileceğini göstermek,  MJ’yi anmak,  farkındalık yaratmak ve belirleyecekleri bir yardım kuruluşuna destek olmak şeklinde özetlenebilir.

TTW İstanbul  etkinliği bu yıl  Beşiktaş Belediyesi’nin de desteğiyle Ortaköy Sahil’de gerçekleştirelecek. Etkinliğin saati dünya ile aynı anda olacağından gece 04:00’dır. Dünya saatinden nasibimizi almış olsak da etkinlik  gecesi Ortaköy Sahil’in oldukça şenleneceğinden  hiç şüphem yok.

Etkinliğe eğer sizler de katılmak istiyorsanız Depo Dans Kafe’de gerçekleştirilen ve 2 bölüm halindeki eğitimlere katılabilirsiniz.  Bir buçuk saatten oluşan her bir bölüm sonrası toplamda üç saatlik bir eğitimle herkes (yaş sınırı yok) çok kolay bir şekilde Thriller dansını öğrenebiliyor. (Dans eğitimlerinin tamamı ücretsiz). Eğitim saatleri için link yazının sonunda bir yerde olacak.

Bir araya gelme, dans etme, eğlenme ve yeni arkadaşlar edinme gibi güzel anlamlarıda içinde barındıran bu etkinliğe katılmak isteyen herkesle  Ortaköyde 30 Ekim gece 04:00 ‘da görüşmek üzere… Zombi makyajı ve kostümleriyle yeniden dirilinceye kadar hoşçakalın.

 

 

Depo Dans Kafe’deki eğitim saatleri için link :  http://www.depodans.com/du86-thrill_the_world_ders_saatleri.html

TTW İstanbul Etkinliği’yle alakalı detaylı bilgi isteyenler için link : http://www.thrilltheworldistanbul.com/

TTW Facebook : https://www.facebook.com/ttwistanbul?sk=info

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: