64. SayıAraştırma

DENGE: GİRİŞ

1 Mins read
64. SayıAraştırma

DENGE: GİRİŞ

1 Mins read

Bilinen ve bilinmeyen galaksiler, içinde yaşadığımız Dünya ve üzerinde varolan herşey bir denge içinde yaratılmıştır.  ” Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)

Denge, kendi içinde bir çok anlamı içeren bir kelimedir, Türk Dil Kurumu’na ait sözlükte sırasıyla şu şekilde verilmiştir.

Denge:

  1. Bir nesnenin veya bir insanın devrilmeden durma hâli, muvazene, balans.
  2. Zihinsel ve duygusal uyum, istikrar.
  3.  Siyasi güçlerin, yetkilerin birbirini sınırlayacak biçimde dağıtılması.
  4. Ekonomik hayatın uyumlu düzeni.
  5.  ( fizik ) Birbirini ortadan kaldıran güçlerin sonucu olan durma hâli.

Fakat biz dengeyi bu sayıdan itibaren elimizden geldiğince bilimsel olarak açıklamaya çalışacağız. Bu nedenle denge kavramanı rahat bir şekilde açıklayabilmek adına:

  • Ekonomik Denge
  • Siyasi Denge
  • Sosyal Denge

İnceleyeceğimiz tüm denge kategorilerinini irdelerken sizlerin rahat anlayabilmeniz için öncelikle bilmeniz gereken temel bilgiler var. Açıklayacağımız tüm kategorileri Kararlı Denge  ve Kararsız Denge  olmak üzere ikiye ayıracağız.

Kararlı Denge; müdale olmaksızın var olan denge bozulsa bile bir süre sonra yine eski haline dönmesinin beklenmesidir , bunu bizler U tipindeki bir tüp içinde var olan bir topa benzetiriz. Tüp hareket edince yeri oynayan top bir süre sonra aynı yere gelmesi durumudur. Kararsız Denge, ise bir hareketlilik sonra müdale etmeden dengenin yerine gelememesidir. Bizler  daha çok kararsız denge üzerinde durarak mevcut kategorileri inceleyeceğiz.

Bahsi geçen denge kategorileri için ise çözümü kendi polikaları içinde bulacağız. Ekonomi Denge için Ekonomi Politikaları, Siyasi Denge için Siyasi Politikalar, Sosyal Dengede ise Sosyal Politikaları inceleyerek denge konusu kapatacağız.

Önümüzdeki sayıda buluşmak dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: