Naçizane

EDİTÖRDEN

3 Mins read
Naçizane

EDİTÖRDEN

3 Mins read

 

Merhaba dostlar,

 

Türk E-Dergi kırk sekizinci sayısıyla karşınızda. Bu sayıda sayın Prof. Dr. Beno Kuryel Matematikte Felsefeler konusunu geçen ay bıraktığı yerden, daha ayrıntılı bir biçimde işleyen oldukça akademik bir felsefe yazısı kaleme aldı. Geçen sayıda (Mayıs 2009) başlattığımız ve sizlerden oldukça olumlu mesajlar aldığımız Bir Usta köşemizde bu sayıda büyük edebiyatçı ve düşünür Rainer Maria Rilke’yi Kalem ve Kılıç adlı hikayesiyle misafir ediyoruz. Kendisi doğmadan bir yıl kadar önce ablası küçük yaşta öldüğü için tıpkı bir kız gibi büyütülen, diğer yandan babasının ayrılmak zorunda kaldığı askerlik mesleğini hayallerinin merkezine koyan; babasını çok sevip (“Ya bir gün babam aramızdan ayrılıverirse diye ansızın bir düşünce geçerdi zihnimden, o zaman aklım karışır, yüreğim sanki parçalanacakmış gibi çarpmaya başlardı.” diyor bir mektubunda.) annesinden nefret eden (“Küçük bir ev kurdum, tam bitti işim/ Gördün mü, annem geliyor şimdi/ Geliyor annem, yıkıyor evimi, gördün mü…” diyor bir şiirinde.), psikilojisi feminenlik ve militarizm kutupları arasındaki gelgitlerle çalkalanan, en sonunda Lou-Andreas Salome ile tanışınca aşkı, bağlılığı, sahiplenmeyi, erkekliği tam anlamıyla hisseden sıradışı bir isim Rilke. Onun Kalem ve Kılıç hikayesi ise subaylıkla edebiyatçılık arasında kararsızlık yaşadığı bir dönemde yazıldığından, sahip olduğu kaliteli anafikrinden dolayı size dergimizin bu sayısında bu klasiği sunmayı uygun gördük. Bu sayıda bendeniz bilinen bir öykü olan akıllı kayıkçı ile ukala aristokratın hikayesini farklı bir bakışla ele alan bir hikayemi sundum sizlere. Said Huyut, cesur ve sivri kalemiyle Kemalizm’in kadına bakışını Türkan Saylan örneği üzerinden değerlendiren aykırı bir yazı yazdı.

 

Türkiye’nin karışık gündemi Türk E-Dergi’de analiz edildi, Mehmet Egemen Özkan mayıs ayının gündemini sizler için özetledi. Kadromuzun yeni ve yetenekli yazarlarından olan Ufuk İlter Suriye sınırı üzerine çok doğru bir tesbitini sundu sizlere. Yüzyıllarca birlikte yaşayan toplumları araya çekilen siyasi sınırlarla birbirlerine ötekileştirebilir misiniz? Siyasi sınırlar bin yıllık komşuları birbirine yabancılaştırabilir mi? Bilim ve teknoloji alanlarında iki güzel yazı okuyacaksınız bu ay, biri müstakbel kimya mühendisi Beysim Öztürk’ten “Yeşil Kimya”, diğeri bilgisayar ve yazılım mühendisi Mehmet Egemen Özkan’dan “Wolfram | Alpha”. Nagihan Tekinaslan, Damla Şenol ve Ufuk İlter’in sevgi ve aldatma temalı şiir ve denemelerini de dergimizde bulacaksınız bu ay.

 

TÜRK E-DERGİ HANGİ FİKRİN TARAFTARIDIR?

 

Türk E-Dergi, bir patronun/yayın yönetmeninin emrinde, onun fikirleri doğrultusunda yayın yapan bir dergi değildir. O yüzden patronu satın alınarak propaganda ve provokasyon yaptırılabilecek gazete ve dergilerden değildir. Türk E-Dergi’nin yegane yayın politikası, kimseye hakaret etmeyen, toplumda düşmanlık yaratmaya yönelik olmayan her türlü yazıyı aynı tepside okuyucusuna sunmaktır. Okuyucumuza birçok farklı fikirden istediğini beğenme özgürlüğü tanıdığımızdan dolayı kendimizle gurur duyuyoruz. Başka hangi dergide “kahraman Türkan Saylan” ve “Kemalist elit kadın prototipi Türkan Saylan” cümlelerini aynı sayıda farklı yazarlardan okuyabilirsiniz? Özgürlük ve özgünlük bu değil de nedir?

 

BİR YENİLİK DAHA

 

Türk E-Dergi geçen sayısında başlattığı “Bir Usta” uygulamasını başarıyla sürdürüyor. Bu sayıda başlattığımız uygulamamız ise çıkan ayın özetini sunan, ülkemizin karışık gündeminden bir özet yapıp hafıza tazelemeyi amaçlayan “Gündem Takibi” köşesi. Bu köşede her ay farklı yazarlarımıza söz hakkı vereceğiz ve okurlarımız her ayın gündemini farklı birinin penceresinden okuyacak. Daha da güzel uygulamalarımızı dergimizin gelecek sayılarında görebileceksiniz.

 

İyi okumalar dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: