Naçizane

EDİTÖRDEN

2 Mins read
Naçizane

EDİTÖRDEN

2 Mins read

Merhaba kıymetli dostlar,

 

Türk E-Dergi olarak kırk yedinci sayımızla huzurlarınızdayız. Sizlere bu ay oldukça felsefe ağırlıklı bir sayı hazırladık: Sayın Prof. Dr. Beno Kuryel matematiğin felsefi temellerini, ona ontolojik ve epistemolojik sorular yönelterek inceleyen bir yazı kaleme aldı; bendeniz yeryüzünde gerek insanlar arasında gerek insanla tabiat arasında olup biten problemleri üzerine temellendirdiğim “Fıtrat Düzlemi” kavramını sizlere sunmaya çalıştım ve Ali Şeriati’nin konuşmak, ifade hürriyeti ve devrimcilik kavramlarını “Demostenes’in Mağarası”nda somutlaştırdığı felsefi bir yazısını sizlere sunuyoruz.

 

Karmakarışık bir gündemin içinden geçtiğimiz bu dönemde değerli Mehmet Egemen Özkan Türkiye -Ermenistan -Azerbaycan üçgeninde çarşaf gibi gerilen gündemi ele alan bir yazı yazdı. Hale Taşyürek, Beysim Öztürk, Ender Kılınç, Damla Şenol duygusal yazı ve şiirleriyle sizlere seslendi. Maşallah Deniz çokça ses getiren “Güneşi Gördüm” filmi üzerine sorgulayan bir inceleme kaleme aldı. Ufuk İlter son zamanların gözde TV programlarından birine vurgu yapan bir denemesiyle karşınızda. Onur Akgöz ise motor sporlarına ilgi duyan okuyucularımıza çok şey anlatacaktır bu sayıda. Bendeniz çok yakın bir tarihte fani dünyadan göçen Bahtiyar Vahabzade’nin şairliğini ana hatlarıyla incelediğim bir yazı sundum sizlere.

 

YENİ BİR UYGULAMA: “BİR USTA”

 

Dergimizin bu sayısında yeni, takdirinizi toplayacağını ümit ettiğimiz bir uygulama başlattık. “Bir Usta” köşesinde sizlere her ay dünyaya iz bırakmış bir usta kalemden bir yazı sunacağız. Kimi zaman büyük bir filozofun klasik bir felsefi metnini, kimi zaman büyük bir biliminsanının bir bilimsel yazısını, kimi zamansa büyük bir edebiyatçının unutulmaz bir edebiyat eserinden bir kesiti sizlerle buluşturacağız. Bu uygulama çerçevesinde ilk ustamız olarak Ali Şeriati’de karar kıldık ve o unutulmaz münevverin hür düşünceye ve etkili fikir üretip toplumunu değiştirebilmek için gereken cesarete dair kaleme aldığı “Yunanlı Hatip Demostenes’in Mağarası” yazısını yayımlıyoruz.

 

Başka uygulamalarımızın hazırlıkları devam ediyor, ilerleyen sayılarımızda bunları sizlerin takdirine sunacağız.

 

 

İyi okumalar dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: