Editörden

EDİTÖRDEN – Herkes rahmi kadar konuşmalı!….

1 Mins read

Herkes  rahmi kadar konuşmalı!….

Haluk Bilginer’in bir mülakatında söylediği bu söz aklıma sanki çivilenmişti.  Üstat “Erkek doğuramadığı için kadını kıskanır. Kadından korktuğu için onu aşağılar. Bence herkes rahmi kadar konuşmalı!” demişti.

Doğrudur, kadını erkekten ayıran en önemli özelliğidir doğurganlık.  Gücü de güçsüzlüğü de doğurganlığından gelmektedir kadının.  İçgüdüleri, davranışları tamamen bu duruma endekslidir.  Bundan dolayıdır karmaşıklığı erkekler kadar basit olmayışları, kolay anlaşılamayışları.

Adem babanın kaburgasından meydana geldiğiyse Havva ana, başta olduğu gibi neden yüce yaratıcı erkeklere vermedi doğurganlığı, erkeklerin kaburgasından yeni insanoğulları oluşmaya devam edemez miydi?

İstisnai durumları bir kenara bırakalım,  hangi baba üstündür anadan, analardan?  Babalar, babaanneleri yani kendi annelerini düşünerek  bu duruma alınmayacaktır. Açık ara önde olanlar, tartışmasız üstün olanları övmek değildir isteğim bir gerçeği hatırlatmaktır.

Daha hatırlatacak çok şey var ama yazar arkadaşlarımın yazılarında gerekli hatırlatmaları yaptılar, diğer önemli noktaları kendilerinin yazılarından öğrenebilirsiniz.

Öğrenmek derken ‘AYŞELER uyanın Alileri uyandırın’  diyerek Türkiye’de kadına bir ad veren rahmetli Duygu Asena bu ülkenin kadınlarına çok şey öğretmiştir, en azından buna bir ömür adamıştır. Türk kadınları kendisine şükran borçludur.

Unutmadan sevgili okurlar bizler de doğum iznine çıkıyoruz, pek uzun sürmeyeceğini umuyoruz.

Herkese iyi okumalar!..

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: