Naçizane

EN ÇOK OKUNAN KİTAP: FACEBOOK

3 Mins read
Naçizane

EN ÇOK OKUNAN KİTAP: FACEBOOK

3 Mins read

Hardward’dan ayrılıp paraya para demeyenlerin arasına katılan, Mark Zuckerberg’in ortak geçmişi olan insanları bir araya getirme isteğinden olacak ki başlangıçta kendi üniversitesi içinde aynı dersleri almış olan öğrencileri bir araya getirmek amacıyla “Coursematch” kuruyor. Daha sonra aynı dersleri alan kişileri bir arada tutmak yetmiyor ve 2004 yılında yeni internet ilahı “FACEBOOK”u Hardward Üniversitesi’ndeki tüm öğrencilerin kullanımına açıyor. Hardward kesmeyince Amerika içindeki tüm üniversite öğrencilerini üniversite e-postalarına gelecek teyit iletilerinin kabul edilmesiyle kucağını açıyor. Tabi Amerikalıların, bana göre takdir edilmesi gereken özellikleri arasında yer alan, “…bu yetmez daha da fazla isterim!” düşüncesiyle tüm dünyaya açıyor.

Bu kadar hızla büyümenin, üye sayısının getirdiği maliyeti herkes görmezden gelip FACEBOOK’un kazandığı parayı düşünse de büyümedeki maliyeti karşılayacak, yatırım yapmasını sağlayacak desteği çok rahat buluyor.

 Kuruluş aşamasında iken ünlü Amerikan girişimci Peter Andreas Thiel’den yarım milyon dolar (500.000 $) alan Zuckerberg’in hemen arkasından internet teknolojileri ile yakından ilgilenen, Real Player, Macromedia kurucularını içeren şirketler grubu ACCEL, 12.7 milyon dolar ile Facebook’un da kurucuları arasına girdi. Daha bitmedi. Amerikan Yahudisi teknoloji şirketi Greylock ve Accel ile yakından ilişkisi olan Meritech Capital da 27.5 milyon $ vererek Mark Zuckerberg ile aynı masaya oturmaya hak kazandılar. Hatta Accel ve sayın girişimci Thiel arttırmış desteğini. Bu bilgileri verdikten sonra paranoya mı, gerçek mi bilinmez, İngilizce bilenlerin bu videoyu seyretmesini öneriyorum.

Kafaları biraz karıştırdıktan sonra biraz yeni ilahımızı övelim. Henüz 23 yaşında olan bir gencin kendinden daha kalifiye doktoralı abileri Larry Page ve Sergey Brin’in (Google Kurucuları) izinden gidip, tüm dünyayı kasıp kavuran, irtibatımızın bir şekilde koptuğu arkadaşlarımızı yıllar sonra da olsa bulmamızı sağlayan, sayesinde ebemi de bulucam facebook’ta allahın izniyle dediğimiz, bulduktan sonra da Facebook’da EBE mi de buldum. Bende bu dertten kurtuldum diyeceğimiz icadı, değişik bir alem.

Arkadaş aramaktan çok, arkadaşını ara” sözü Facebook için mantıklı bir tanım. Facebook bu tanımla “İnternet insanlar arası bağları koparıyor, asosyalleştiriyor.”a bir karşı tez olabilir mi? Artık sosyalleşme Facebook’ta insanları dürtebilmeniz mi (poke him/her), vampir yapmanız mı, yoksa gruplara üye olarak grupların aktivetesine katılmak mı ya da kişilerin duvarlarına yazı yazmak mı bilemeyiz.

Siz diğer özelliklerini “facebook”a üye olduktan sonra keşfedersiniz ancak ben bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak Facebook’un alt yapısını sizlerle paylaşayım. Yeni ilahımız Facebook açık kaynak (open-source), dağıtıcı taraflı (server-side) web programlama dili olan PHP kullanarak kurmuş altyapısını. Hız, güvenirlilik, geliştirilebilirlik özelliklerini barındıran bu dil 2006 dan itibaren Java entegrasyonu ile geliştirilebilirliliğini hayal gücüyle sınırlı hale getirmiştir (hayal gücü sınırlı ise o da sınırlı).

Artık Mark’ın Harward’dan arkadaşı mı bilinmez, 2003 Harward mezunu Dave Fetterman’ın 2006 Ocak ayında Facebook’a katılmasıyla Facebook’un şu anki kullanılabilir durumuna geldiğini biliniz. Kendi geliştirdirdiği framework (çerçeve-altyapı) ile Mayıs 2007’den itibaren Facebook birçok geliştiriciye Facebook’a uygulama (application) ekleme şansı vermiştir. Facebookçular bilecektir, wampir, zombie, Türk Bayrağı, Beşiktaşlıyım vb. birileri tarafından geliştirilmiş uygulamalardır.

Ajax ile de efektiflik katmış Facebook kendisine, yani sayfa yenilenmeden ekleme yapabiliyor, gelen talepleri (request) arka arkaya kabul edebiliyor(confirm), mesajlama kısmında msn misali arka arkaya gönderdiğiniz mesajlar sıralanıyor.

Microsoft’un %1.6’sını 240 milyon dolara almasıyla, Google’ın Youtube’u almasında olduğu gibi satın alma işleminde çıkan haberlerle, büyük bir reklam maliyetiyle, dünyaya yayılabilecek bir ürün ücretsiz olarak yayılmıştır. Şu an 56 milyon üyesi olan Facebook, Türkiye’de Google’dan sonra ziyaret edilen 2. site.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: