Naçizane

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

3 Mins read
Naçizane

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

3 Mins read

Kesinlikle!

Cevabım “Kesinlikle evet!” olacaktır, “Endüstri mühendisliğini sence tercih etmeli miyim?” sorusuna karşılık. Terzi, kumaş ve iğne iplik… Meslek seçimine dair atılan her adımın uygunluk mukayesesi… Burada kalite kalite değişen, renk renk özgünlüğünü taşıyan kumaş biz iken iğne iplik doğuştan ve sonradan edinilen yeteneklerimiz oluyor. Ya terzi? Terzi, terzilerden ibaret… Yaşamımız boyunca eğitim ve öğrenim adına içine dahil olduğumuz her bir kurum, ilişki ya da çalışma bizim terzimiz oluyor. Daha sonrasında vitrinlere çıkıyor hatta vitrinlere çıkabilmek için bile arkadan görünmeye başlıyoruz. Alıcılarımız yok. Alıcılar bu noktada elde olanlarla yapabileceğimiz en iyi seçimler.

Harfi harfine meslek tanımı yapmak istemiyorum. Yapabilecekleriniz, hayal gücünüz ve yetenekleriniz arasındaki uyumun çizdiği çizgide. Dinamik, her an bambaşka kapıların açılabildiği bir meslek… Bugün finans ile ilgileniyor olabilirsiniz yazılım dünyası aklınızı çeldiği an artık bir yazılımcı adayısınızdır.

Henüz endüstri mühendisliği bölümü öğrencileri kadar ülke içinde ve yurt dışında bir arada olmanın tadına varmış, sanayi ile bu derece iç içe başka bir bölüme rastlamadım. Yurt içinde değerlendirirsek, her sene düzenli olarak gerçekleşen birçok ulusal proje yarışması, öğrenci buluşması ve kongreler gibi bir çok organizasyon mevcut. YAEM, TEMÖB ve EMSAZ karşınıza ilk çıkanlar… Mühendisliğinizi her alana aktarabileceğinizi bilmenin coşkusuyla yepyeni alternatifleri tecrübe etmenin peşine düşüyorsunuz. Yani hayatı ıskalamadım diyebilmenin izinde…

Bir de global boyutuna bakalım. İngilizce’yi 12 yaşımda öğrendim ben. O kadar çok sevdim ki yaşadığım turistik şehrin de avantajını kullanarak sırf farklı milletlerden dost edinebilmek, anlayış ve ufuklarımızın kesiştiği yerdeki rengi görebilmek için rehberlik yaptım. 89 yaşında arkadaşlar da edindim; 27, 8 yaşlarında da. Henüz sadece 12 yaşındaydım. Bu derece ilgimin ardından önüme çıkan yıllarda yollarımı global çatılar altında kesiştirmenin mutluluğuna, tutkumun sevgiye dönüşmesine dahil oldum.

Bugün her yerde uluslararası olmaktan, globallikten bahsediliyor. Dünya hiç bu kadar küçülmemiş iken… Bu kalıpların içerisinde aramak olmamalı çok istediğin bir olguyu. İşte bu kalıpların çok dışında, bambaşka dünyalar sunuyor endüstri mühendisliği. ESTIEM ise çalabileceğiniz kapılardan sadece bir tanesi.

Dürüst olmak gerekirse, ben asıl ne olmak istediğime, ne olabileceğime üniversite yıllarımda karar verdim ve eminim ki dünyanın birçok yerinde birçok insan bunun kararına aynı şekilde varabiliyor. Belki de sorgulamam bu yıllarda sona erdi diyebilirim. Şansım vardı ki doğru adresteydim ve her an sıkıldığımda, kendimi yetersiz hissettiğimde seçim yapabileceğim geniş bir yelpazem vardı. Bugün ve yaşamım boyunca o yelpaze hep elimde olacak.

Biz endüstri mühendisleri hayatı optimize ediyoruz.

Renkleri görülmeyen ışıltılarına ayırıp, sevdiğimiz alanlara saçıyoruz.

Matematik, analitik ve analiz ile iç içe olmanın yaratıcılığını zorluyoruz.Kitaplarda anlatılan sayfalar alan rakamların, uzun satırların hayattaki bire bir uygulamalarından bahsedebiliyoruz. Üstelik kimi zaman felsefesine de inerek… Elini attığı her şeyin iyileşebileceğinden emin, yep yeni projelerin altında imzaları var endüstri mühendislerinin. Hep daha yukarı, hep bir adım öteye gidiyoruz ve sadece bilmek teoriyi yetmiyor. Pratiğin meydan okuyan hallerine bulduğunuz çözümler için zafer diyorsunuz ve bunun nasıl yapıldığını bir tek siz anlayabiliyorsunuz.

Hayat değil midir bize sormadan akıp giden? işte akıntısında savrulmamayı, sendelediğinizde parçalanmamayı garanti edebilen bir meslek.

Çünkü seçtiğiniz an, o akıntıda yöne karar veren de siz oluyorsunuz. Yollar sürekli çatallaşıyor ama asla bir labirent halini almıyor.

Bu yolculukta hayatın zevkine varmak ise sizin tek işiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: