FUTBOL VE TARAF-TAR

Kısa Kısa Futbol

Bir ara merak ettim bu futbolun tarihini,açtım ansiklopediyi ve baktım. Aklımda kalanları söylüyorum. Futbol dünyanın en eski sporlarındandır. M.Ö. 4000 yıllarında Çin’de ortaya çıkmıştır. Belirli bir kuralı olmadığından ilk başlarda maçların skorları şimdiki basketbol skorları gibi yüksek bitiyordu. Sadece iki direk arasından geçen bütün toplar gol tabelasına yansıyordu. Bu durumda kaleciler bile gol atabiliyorlardı. O zamanki liglerde kaleciler gol krallığında forvetlerle yarışıyor olabilirlerdi. – Bu kısım espriydi tabi gülmek ise size kalmış.

Futbolu futbol yapan bu kadar sevilen ve yaygınlaştıran ana neden futbol oynamak için gereksinim duyulan araçların kolay bulunur olması, kurallarının basit olması ve oynanmak istendiğinde oyun alanının kolay bulunabilmesidir. Rakiplerin eşitliği basketbol, voleybol ve diğer spor oyunlarındaki gibi önemli değildir. Hatta biz eşitliği sağlamadan bile maçlar yapardık. Örneğin voleybol oynamak istediniz oyuncu az olursa çok sayı yersiniz fazla olursa top yere düşmez. Basketbol da ise fazla olunca alanda birbirinize çarparsınız az olunca yorulursunuz. Futbolda ise sayı azaldıkça saha küçülebildiğinden dolayı oyuncuların eşitliği dert değildir.  Haa, şunu söyleyeyim: Basketbolda bizim Asil Milletimizin evlatları kendince çare bulmuşlardır. Sayı az olunca tek potada maçlar yapabiliyorlar. Çok iyi ya, değil mi?

*(Dipli bir not) : Toplumumuzda yanlış bilinen  ve nedense çoğu kez devam ettirilen bir durum vardır. Önyargı. Bu çok tehlikeli bir illettir. Bulaşmayın, Eğer hastalık mevcutsa tedavi olun.  -Baba şu matematik’i bir türlü anlayamıyorum. – Takma kafana oğlum salaklık sende değil ki bende; çünkü ben de Matematik yapamıyordum.  Ulen demek ki ikinizde dersi dinlemiyormuşsunuz.  – Abi biliyon mu? Bizim deli Arif’in oğlu Sadık tıbbı kazanmış. – Deme yav! Bak sen hele şu delinin akıllı oğluna. Kim inanırdı be! Helal olsun demek delinin oğlu akıllı çıkabiliyormuş. Evet işte kardeşim kurtar şu önyargılardan kendini de artık geniş bir perspektiften bak şu hayata.

Not: Önyargının tedavisini duymadım ama bir yöntem var: Önyargılı olmamak.

İşte arkadaşım sevgili okurum sana futbolu yaygınlaştıran birkaç sebepten bahsettim. Futbol kuralsızlıklar oyunu olmamalıydı. Sonuçta M.S. 8. Yüzyılda İngiltere’de futbola daha düzgün evrensel kurallar getirildi. İki direğin üstüne bir direk eklenerek skorların büyüklüğünden ve kalecilerin gol krallığı sevdasından vazgeçilmesi sağlandı. Bu kurallara günümüze kadar bir çok kural eklenerek günümüz futboluna ulaşılmıştır.

Taraf-tar

 

En yaygın spor futbol olunca en büyük taraftar toplulukları da futbolda olacaktır. UltrAslan, Genç FenerBahçeliler, dünya çapında bir grup ÇARŞI, Leoparlar, TurBeyler, Mavi Şimşekler, Timsahlar vs. taraftar toplulukları oluşmuştur. Bu saydıklarım Türkiye’den birkaçı. Bu grupların çokluğu futbolun ne kadar sevildiğini ortaya koyuyor. Fakat gel gör ki bu anlattıklarımın dışında bir vahim olay var: “Küfür”.  Adam maça küfretmek için mi geliyor ne? Maça gelmişsin iyi hoş da neden küfrediyorsun? Küfrederken hakeme küfrediyor, normaldir diyebiliriz, belki hakem hatalı karar vermiştir ve adamın zoruna gitmiştir. Fakat bu bile normal değil. İnsan kendi takımının oyuncusuna da küfreder mi? Nasıl olur ki bu? Diyebilirsin, ama oluyor işte. Herife soruyorsun neden kendi oyuncuna küfrediyor ve oyuncunun moralini bozuyorsun?

Kendini taraftar zanneden şahıs:

-Parasını alıyor, neden oynamıyor?

Tekrar soruyorum:

-Peki parasını sen mi veriyorsun bu oyuncunun?

Yanıt yok. Herif susup maçını izlemeye devam ediyor.

Bu ve bunun gibi şahıslar stada girerken ödediği para yüzünden midir acaba küfür etme ihtiyacını kendinde görüyorlar? Yoksa küfür ağızlarına sakız mı olmuş? Bana göre ödediğim biletin hakkını çıkarırım diye küfrediyor. Ama yanlış bir davranış. Bazılarına göre de stres atmak için küfür ediyor. Sana bir şey söyleyeyim mi? Stres atmak istiyorsa takımını desteklesin, bağırsın, çağırsın ama küfretmesin. Kaldı ki stadyum stres atma yeri değildir. Stres mi atmak istiyorsun? En iyisi git arkadaşlarınla halı saha maçı yap, sinemaya git. Bence bu ve bunun gibi yerler stres atmak için birebirdir. Sen okumaya devam ederken bile aklına bir çok stres atabileceğin mekanlar gelecektir.  İşte o aklına gelen yerler kafa dağıtmak için ideal yerlerdir.

Altın Öğütler:

Karar Verirken: Sana faydalı olacağını hissettiğini seç, sana zor görünenler sana iğrenç gelenler faydalı olabilir, iyi analiz etmek gerek. Zira ilaçlar insanı iyileştirir ama ilaçlar acıdır. Zorluklarla mücadele ederken pes etmeyi düşünme ve mücadeleci ol. Zorlanmadan başarı elde edilmez. Zaten mühim olan zoru başarmaktır. Sana zor gelen doğru olandır. Kararsız kalırsan sana en faydalı olanı seç.

Sağlıcakla Kalın.

Bir Cevap Yazın