Naçizane

GOOGLE >> FACEBOOK

3 Mins read
Naçizane

GOOGLE >> FACEBOOK

3 Mins read

Google’ın tanımı ne olabilir ya da size göre Google ne işle uğraşıyor? Arama motoru denilince Google gelebilir herkesin aklına ama Google denilice artık hiç kimsenin aklına sadece arama motoru gelmediğine eminim katılırsınız.

Elbetteki Google Earth, Google Talk, Blogspot, Picassa, Orkut, Google Scholar, Google Mars, Google Video, Youtube gibi ürünler vermiş bir şeye sadece arama motoru denilemez. Şu da açıktır ki Google her projesinde en iyi ve en doğru arama sonucu verme ilkesinden hiçbir zaman taviz vermiyor.

Bu sayıda size Google’ın daha önce duyduğunuzu pek sanmadığım başka bir icadından bahsedeceğim. Aslında bunun bugünkü adı icat değil, inovasyon. Var olan koşulların ve yapıların (yazılım geliştiricilerine göre uygulamaların) kullanarak daha fazla işe yarayacak daha fazla kazandıracak bir hale dönüştürülmesi.

Google, Youtube’u satın almasıyla Youtube’un gelişiminin ve pazarlanmasının imtiyazını da almıştır. Youtube’un alınması Google’ın büyüdükçe agresif bir politika izlediğinin simgesidir. Bu hareketi gayet mantıklıdır. Her ne kadar açık uygulamaların birincil destekleycisi de olsa Google sonuçta ticari bir şirkettir. Kurduğu Google Video’ya rakip olan ve kendi sıkıştırma algoritmasıyla iyi işler başarmış, izleyici kitlesindeki artış ile i-marketing’de (internet üzerinden pazarlama) büyük bir pay almış olan bir şirketi kendi bünyesine alması çok doğaldır. Sonuçta para nerdeyse artık Google orda.

Google, belki yine parayı gördüğü için ya da insanların internet ortamında biraz daha sosyalleşmesine olanak sağlamak üzere Open Social adıyla bir ürün sundu. Buna ürün demek ne kadar doğru bilemiyorum ama size bunu ayrıntılayayım.

Facebook, internetin artık 7 harikasından birisi (diğer 6’sı Google, Wikipedia, Youtube, Amazon, E-Bay ve Flickr) olarak adlandırılıyor. Bir kere adamların 64 milyon tane üyesi var. En iddalı rakibinin -ki o MySpace oluyor- 2007 Mayıs ayında 100 milyon üyesi varken kendisinin 24 milyon üyesi varmış. Büyümeye bakar mısınız? Günde yaklaşık 300 bin yeni üye! 2007 reklam geliri 125 milyon dolar, MySpace’in 545 milyon dolar ve online reklamdan gelen geliri %72.*

Büyük paralar konuşuyor. Bizler arkadaşımızı bulacağız derken adamları zengin ediyoruz. Facebook’u diğer sosyal arkadaşlardan ayıran söz her zaman "Arkadaş bulmak için değil, arkadaşınızı bulmanız için." olarak geçer. Facebook’un hikayesini daha önceki sayılarda yazdım. Onu okursanız Facebook’u daha rahat kavrarsınız.

Tabii bu paralar Google’ın kazandığı paranın yanında komik kalıyor. Google 2007’nin ilk üç ayında 1 milyar dolar kazanmış. Biliyorsunuzdur, adamlar 1.46 milyar dolar verip Youtube aldılar ama Facebook’un geleceğinin parlak olduğunu gören Microsoft yüzde 1,6’sını, karşılığında 240 milyon dolar vererek aldı. Şaka gibi ama internette rakamlar böyle.

Google’ın böyle bir durumda boş durması mümkün mü? Değil tabii ki. Eski çalışanı, Türk yazılımcı Orkut Büyükökten’in geliştirdiği 15 milyon üyesi olan Orkut’a destek vererek (Orkut.com) Facebook’a rakip olmasına olanak tanımaya başladı. 6 ay önceye kadar Orkut’a üye olmak için Orkut’a önceden üye olan birisinden referans almak gerekiyordu; şimdi ise gmail hesabınız varsa Orkut’tasınız.

Konumuza geri dönelim. Google, Facebook’un başta MySpace olmak üzere tüm rakiplerini bir şemsiye altında toplamak üzere Open Social adını verdiği inovatif projeyle Facebook konseptini alıp sosyal ağ oluşumunu kendi oluşturduğu ve tüm web tarafından kullanılabilecek standart metodlar haline getirdi.

Open Social şu an için Facebook dışında Six Apart, Hi5, Friendster, Orkut, Plaxo, Xing ve Salesforce Viadeo’larla da ortak çalışabilecek uygulamalar yazmaya yarıyor. Open Social’ın sunduğu API (yazılım programlama arayüzü) ile sanki tek bir ortamdaymışçasına bahsi geçen sosyal ağdaki kişilerin profillerini, fotoğraflarını vb. görebiliyorsunuz.

İsterseniz Open Social ile siz de üyelik sisteminizi bu sosyal ağlara entegre edebilirsiniz. İsterseniz sizler de eğlenceli, kullanışlı ve ilgi çekici uygulamalar yazabilirsiniz. Google buna çok memnun olur.

Bu uygulamalarla bu tür sitelere ilgi artacaktır. En önemlisi, geçirilen zaman ve reklam gösterimindeki artışla sosyal ağlardaki kazanç artacaktır. Google’ın şu an için bu uygulamadan doğrudan kazancı yok ama dolaylı olarak Orkut üzerinden kazancı oldukça fazla olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için ve standart metotları öğrenmek için http://code.google.com/apis/opensocial ‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak facebook hesabınız varsa http://www.facebook.com/group.php?gid=7216683131 adresinden dergimizin grubuna üye olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: