Naçizane

HAKIA

3 Mins read
Naçizane

HAKIA

3 Mins read

Son zamanlarda özel ilgi alanım olan ve bu konuda ilgimi çeken ve arama motorları arasında işleyişi ile fark yaratan HAKIA SEMANTIC SEARCH üzerine bir makale yazarak yeni nesil arama motoruyla sizleri tanıştırayım istedim.

Hakia, piyasadaki tüm arama motorlarından farklı işlemekte. Bunu biraz daha somutlaştıralım: Google, Altavista, Live Search, Yahoo ve benzeri arama motorlarının işleyişi genel itibariyle birbirine benzer olarak çalışmakta;bunlar sorguda geçen kelimelerin anlamına, diline ya da yapısına bakmadan, önceden işlenmiş olan kelimelerle eşleştirme yoluna giderek en makül sonucu karşınıza getiriyor. Biraz daha detaya girmek gerekirse veriler, arama motorlarının sürekli internet siteleri arasında dolaşan casusları sayesinde internet üzerinde korunmamış (encapsulation) kelime ve kelime grupları ilgili arama motorlarının devasa veri depolarına kaydolurlar. Daha sonra siz herhangi bir arama yaptığınızda bu veriler sorguladığınız kelimeler ile eşleştikleri zaman sizin karşınıza getirilir. Şimdi herkesin aklındaki soru, "Google neden ön planda?" olabilir. Google’ın diğer arama motorlarından farkı diğer arama motorlarından daha güvenilir sonuçlar vermesidir. Bunu da arama motorlarının paradigmasını bozarak "En iyi bilgi, en fazla referansı olan bilgidir." diyerek Google’ın dahi çocuğu Larry Page’in kendi adını verdiği bir puanlama sistemiyle (PageRank) başarmıştır. Ancak genel olarak, Google dahil, bütün arama motorları anahtar kelimeleri (keywords) eşleştirmeleri ile arama yapmakta. Yani "gözcü" kelimesini arattırdığınızda sizin için "göz" ü de tarayarak aramaz. Diyeceksinizdir ki zaten ben "gözcü" kelimesini arattırdım. O zaman siz ne istediğinizi bilenlerdensinizdir ama "gözcü" diye arattırdığınız şeyin anlamı göz doktoru olabilir, gözlükçü olabilir, birisini gözetleyen anlamında olabilir, gazete ismi olabilir, hatta bir şeyin kısaltılmışı G-Ö-Z olur ve onun üyeleride gözcü olarak adlandılır… Bu olasılıkların hepsi "anlamlı" değil mi? İşte artık bu duruma çözüm sunmayı amaçlayan ve konu üzerinde çalışmalara devam eden yeni nesil arama motorumuz var: HAKIA.

Hakia vereceğiniz sorgu cümlesindeki bütüm kelimeleri tarayarak, kelimeler arasında bağlantı kurarak size populeritesi az olsun fazla olsun anlamlı ve güvenilir sonuçlar döndürüyor. Bahsettiğim gibi Hakia’nın genel amacı "anlamsal" (semantic)  arama yapan bir teknoloji üreterek kaliteli hizmet sunmak kullanıcılara.

Eğer ne istediğinizi tam olarak bilmiyorsanız ya arama yaparken anahtar kelimelerini çoğaltcaksınız, eşleşme daha tutarlı olsun diye, ya da Hakia’yı tercih edeceksiniz.

Hakia’nın tutarlı sonuç vermesinin aslında birçok nedeni var. Bunlardan biri, anahtar kelimelerin anlamsal uyuşması ya da kategorilenmesi, kendilerinin güvenilir kaynak (vertical) olarak niteledikleri uzman referans yapıları (kütüphaneci) tarafından yapılması. Diğeri, genellikle Google’da başımıza gelen sorun olan anahtar kelimenin güncel olmayan veya boş olan siteye yönlendirmesinin Hakia’da asgariye indirilmesi ve sorguyla mutlak ilişki içeren kelimelerin sonuç olarak gösterilmesini içeren teknolojiler barındırması.

Hakia, Anlamsal Arama Teknolojisi katkısıyla oluşturulan içerik ve anlamsallık eşleştirme yaparak titizlikle incelenmiş verileri mümkün kılıyor. Sanıyorum ki AAT dinamik içeriğe olanak tanıyan ve etkili olan tek sistem.

Hakia zaten sonuçlarını gösterirken farklılığı hissettiriyor. Aranan sorguguyu kategorilendiriyor,  ilgili haberleri sıralıyor, dökümanları (doc, exel vb.) buluyor, resimleri gösteriyor, ayrıntılı bilgi bulmaya olanak tanıyor, sorgu herhangi bir hikayede ya da mitte geçiyorsa size bilgi veriyor, yine sorguyla ilgili kurum, kuruluş varsa onları da sizinle paylaşıyor. Size zaman kazandırmak ve doğru bilgiye ulaştırmak için elinden geleni yapıyor ama şu an için sadece İngilizce kelimelerde anlam kurabiliyor. İleride tüm dillerde kuracağına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: