62. SayıTeknodrom

HATIRŞİNAS BİRİ MİSİNİZ?

2 Mins read

İnsanları değerlerine göre yargılarken objektif olabilmek adına sosyal bilimciler şu öneride bulunur. “Her durum ceryan ettiği (içerisinde bulunduğu ) zamana ve şarta göre değerlendirilmelidir. Kişiler bulunduğu toplumlara, toplumlar ise yaşadıkları siyasi ve fiziki şartlara göre yorumlanmalıdır.”

Bu durumdan yola çıkarak toplumsal bir değer olan “hatırşinas olma” ve bu değerden esinlenilen bir internet projesinden bahsedeceğiz.

Kavimlerden milletlere, milletlerden küreselleşmeye kadar geçen süreç içinde birçok değer farklılaşıp yeni değer yargılarının ortaya çıkmasına, birçok değer yargısının da yok olmasına neden oldu. Ancak toplumsal işleyişin ve devamlılığın en önemli yaklaşımlarından biri olan “hatırşinas olma”  hala geçerliliğini koruyor.

Toplum içerisinde yaşamanın kolaylık derecesi kişisel bağların sağlam olmasına dayalı,  iş dünyası ise bunu network’ün zengin ve güçlü olması gerekliliği olarak adlandırıyor. İlişki bağlarını korumak, güçlendirmek ve sürdürmek üzere kişilerin birbiriyle ihtiyaç ve zorunlu haller dışında da iletişim içerisinde olması önemli. Bu yüzden kişilerin  birbirlerinin özel günlerini hatırlaması, doğum günlerini kutlaması, bayram ve kandillerini tebrik etmesi nesillerden bu yana devam etmektedir.

Sevdiklerimizle, akrabalarımızla aramıza mesafeler girdiğinde kartpostal veya mektupla, daha sonra telgraf veya telefonla teknolojinin ilerlemesiyle kısa mesajlarla (SMS) ve şimdi facebook gibi sosyal platformlar üzerinden özel günleri kutlayabiliyoruz. Geçen zaman içinde iletişim yöntemleri değişse de, özel günlerde sevdiklerimizi hatırlama alışkanlıklarımız değişmedi.

Bu konun üzerine birçok girişimci eğildi, e-kart siteleri olmak üzere bir çok yapı geliştirildi. Bu tarz yapılardan biri olan Hatırşinas , Facebook hesabınızda yer alan arkadaşlarınızın başta doğumgünü olmak üzere dini ve milli bayramlarını hatta kandillerini bile kutlamanıza yardımcı oluyor.

Hatırşinas’ın diğer uygulamalardan benzersiz kılan özelliği sizin belirleyeceğiniz gruplarda yer alan arkadaşlarınıza farklı mesajların gönderilmesine fırsat tanıması, üstelik bu mesajları da siz önceden kendiniz belirliyebiliyorsunuz. Bu sayede arkadaş grubunuzun size yakınlığına göre mesajı şekilledirip gerçek anlamda mesajın sizin yüreğinizden çıkmasına müsade ediyor. Özellikle Türk ve İslam aleminin değerleri olan kandil ve dini bayramları da kutlamasına fırsat tanıması diğer uygulamalardan ayıran en önemli fark.

Hatırşinas’ın diğer bir artısı ve farkı siz facebook’a girmesiniz dahi, sizin verdiğiniz talimatla otomatik olarak günü geldiğinde sizin önceden belirlemiş olduğunuz mesajları grup arkadaşlarınıza iletmesi. Bu sayede sizler “acaba kutladım mı? “, “keşke kutlasaydım!” derdinden kurtuluyorsunuz.

Önümüzdeki kurban bayramı için siz de şimdi Hatırşinas‘a girip gruplarınızı oluşturup, arkadaşlarınızı seçip, mesajlarınızı yazıp bayram için hazırlığınızı yapın. Siz bayram sabahı ziyaretlerinizi yaparken mesajlarınız arkadaşlarınızı ulaşmış olsun.

http://www.hatirsinas.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: