58. SayıTeknodrom

Hayatı Kucaklayan Araba – Opel Meriva

2 Mins read

Kapıları sanki açılımı  ile insanı kucaklıyor….  Eylül ayında Türk kullanıcısıyla buluşuyor. Çoğumuzun alışık olmadığı kapıların tersine açılma durumu 1961 yılında güvenlik zaafiyeleri  nedeniyle yasaklanan sistem günümüz teknolojisi ile tekrar Yeni Meriva ile can buluyor.  Güvenlik ise en üst düzeyde. Fonksiyonellik ise ana teması. 2003 yılında piyasaya çıkan küçük sınıf MPV olan Meriva nın bu yeni jenerasyonu bir çok yeniliğe sahip.

Peki bu fonksiyonelliği sağlayan özellikler neler? Hemen ilk bakışta göze çarpan, tersine 84 dereceye kadar açılabilen kapılar araca giriş ve çıkışta geniş bir alan sağlıyor. Kapılar, araç 4km/s hıza ulaştığında otomatik olarak kilitleniyor. Arka kapı camlarında bulunan dalga formu arkada oturan yolculara özellikle çocuklara dışarıyı izleyebilmeleri için kolaylık sağlıyor. Arkada bulunan 3 koltuk birbirinden bağımsız olarak hareketli. En sağ ve solda bulunan koltuklar ileri-geri ve sağa-sola hareket etmesi ile rahat bir oturma alanı sağlıyor bu FlexSpace ile isimlendiriliyor. Arka koltukların tamamı yatınca düz kargolama zemini oluşuyor. Opel buna FlexFloor diyor. Araçta alışık olduğumuzun aksine ön iki koltuk arasında bulunan mekanik el freni tarihe karışmış. Yüksek konumlandırılmış vites kolunun hemen altıda bulunan Elektrikli el freni minik bir parmak hareketi ile aktif oluyor. Kazanılan bu el freni alanında FlexRail adlı raylı bir kullanılıyor. Bu sistemde ilk rayda ön kol dayama desteği ve altında mini bir kutu, alt rayda hareket edebilen bardak tutacağı bulunuyor. İkisi de ileri geri hareket edebilyor. Bu  durum araç içinde saklama alanlarını arttırıyor özelliklebayanlar için çantalarını saklayabilmek için bir alan oluşturulmuş durumda.  Bagajda bulunan hareketli taban sayesinde bagaj tabanı 5 cm yükseltilebiliyor bu sayede bagajda zemin altında gizli bir bölme oluşuyor buraya laptop vb değerli objeleri koymak mümkün.

Lüx sınıf arabalarda bulunan gündüz farları standart donanımlar arasında. Ve güvenlik donanımları arasında ABS, ESPplus, fren destek sistemi, çekiş kontrol sistemi  bulunmakta. Enjoy ve Cosmo olarak 2 farklı donanım seviyesine sahip olan Yeni Meriva’nın motor seçeneklerine CO2 ve ortalama yakıt tüketimlerine değinmek gerekirse;

* CO2 emisyon değerleri 100 km de ortalama yakıt tüketimi

Benzinli
1.4 ECOTEC®  100HP 144 6,1
1.4 Turbo ECOTEC® 120HP 143 6,1
1.4 Turbo ECOTEC® 140HP 156 6,7

Dizel
1.3 CDTI ecoFLEX 95HP 119 4,5
1.7 Turbo ECOTEC® 100HP 134 5,1

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: