Naçizane

HAYATIN BEDELİ KAÇ KARATTIR

3 Mins read
Naçizane

HAYATIN BEDELİ KAÇ KARATTIR

3 Mins read

       Televizyonlarda çıkan son reklamlara bir göz atın. “Şu kadarcık!”, “Eşime değer!”, “Annem için!” diye başlayan reklamlar çoğunlukla tek taş yüzükler içindir. Artık onlara sadece tek taş deniyor, işin yüzük boyutu çoktan geçilmiş, üstündeki taş önemli. Her bütçeye göre taş bulmak mümkün ama tabii ki en makbulü kocaman bir taşa sahip olmak. En parlak olana, en pahalı olana… Satın alırken göz önüne alınan değer taşın kaç karat olduğudur çünkü fiyat bu esasa göre hesaplanır ancak o taşların pek çok gelişmemiş ülkede insanların yaşamları pahasına çıkarılıp bu ülkelerin refah düzeylerini arttırmak yerine tek bir kişinin mutluluğuna yapılan bir yatırım olduğunu biliyor musunuz? Kısıtlı sayıdaki uluslararası şirketler, işbirlikçi devlet adamları, yolsuzlukla beslenen kişiler ve daha niceleri bu haksız düzeni korumak için ellerinden geleni yapıyor.

       Blood Diamond adlı filmde de görebileceğiniz gibi Sierra Leone, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi Afrika ülkeleri özellikle değerli taşlar açısından bolluk içinde yüzen ülkeler ancak doğal kaynaklarının zenginliğine rağmen bu ülkelerde yoksulluk, sefalet ve açlık var. Çok yüksek suç işlenme oranları, tehlikeli hastalıklar vb. pek çok sorun gelişmemiş olmalarının ağır faturaları olarak karşılarına çıkıyor. Sömürgeciliğin bittiğini sanıyorsanız bir daha düşünün. Hala oldukça ilkel koşullarda yaşamaya çalışan, her fırsatta ülkelerinde çıkan iç savaşlarla, etnik temizliklerle ve daha nice sorunlarla baş etmeye çalışan bu ülkeler gelişmiş ülkelerce “modern” bir şekilde sömürülüyor. Uluslararası şirketler bu sömürüde en çok payı alanlar çünkü onlar arkalarındaki devlet destekleri ile Afrika’daki devlet adamlarına rüşvet vererek ya da verdikleri paraları bir şekilde yasalmış gibi göstererek maden ocaklarının işletme haklarını alıyorlar ya da yerli çetelerle anlaşıp üretimi kontrol etmenin bir yolunu buluyorlar. Yerli halkın ucuz iş gücünü, yerel doğal kaynakları ve Afrika’nın refahını “yasal” bir şekilde sömürüyorlar. Bu gidişe dur demek pek mümkün değil çünkü şu anki düzen pek çok kişinin cebine hatırı sayılır miktarda paralar koyuyor. Üstelik etnik ayrımcılığın bir şekilde hep ayakta tutulduğu Afrika’da halkın ortak hareket edip düzene başkaldırması söz konusu değil.

       Elmaslar her ne kadar çarpıcı bir güzelliğe sahip olsalar da neye mal olduklarını unutmamak gerekir. Aşk, sevgi karatla ölçülemez; tüm bu duygular taşların içine sığdırılıp değersizleştirilemez. Taşların doğal çekiciliği ise hiçbir hayata mal olmadan satışa sunulmalıdır çünkü hayat karatla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Afrika’daki her hayat paha biçilmezdir; elmas ise bir tek taştır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: