Naçizane

İKTİSAT

2 Mins read
Naçizane

İKTİSAT

2 Mins read

Toplumdaki her şeyin temelinde ekonominin yattığını söylerken yanılmıyordu Marx. Küresel ya da ulusal bazda olsun, köklü değişiklikler yapmanın yolu ekonomik temelli değişiklikler yapmaktır. Dünyanın tarihi liderleri ekonomik alanda öngörü sahibi oldukları için bu kadar değerli addedilir. Büyük hedefleriniz varsa, içinde bulunduğunuz şartlardan memnun değilseniz, bir şeyler değişmeli diyorsanız, ülkenin gidişatı hakkında söz sahibi olmak istiyorsanız İktisat okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu bölümü nerede okuyacağınız konusunda ise çok dikkatli olmalısınız. Lise sıralarından yeni çıktınız, hangi okulda hangi bölüm daha iyidir az çok biliyorsunuz ama bu bölümlerin hangi temel üzerine inşa edildiğini ancak tecrübe sahibi olanlardan öğrenebilirsiniz. Üniversite öğrencilerinden ya da mezunlarından yardım talep etmekte tereddüt etmeyin, oların fikirlerini yabana atmayın. İnanın, bir üniversiteli size dershane ya da okulunuzdaki rehberlik hocalarınızdan daha faydalı bilgiler verecektir. Unutmayın puanı yüksek olan okul ve bölümde değil, sevdiğiniz okul ve bölümde mutlu olacaksınız. Hangi okulu seveceğinize de ya tecrübe edenlerle sohbet ederek ya da okulların websitelerindeki bilgileri edinerek karar vereceksiniz.

İktisatta çeşitli ekoller vardır. Bunların derinine girip kafanızı karıştırmaya niyetim yok, emin olun. Sadece şunu söyleyebilirim ki bazı okullarda İktisat bölümü daha sayısal olmayı tercih ederken bazılarında bölüm daha sözel olmayı tercih edebilir. İktisat gibi hem sayısalcıların hem de eşit ağırlıkçıların tercih edebildiği bir bölümde bu ayrımı iyi yapabilmek çok önemli. Bunun için eğer alınızdaki okullara gidebiliyorsanız okulun hocaları, öğrencileriyle konuşun; bunu yapamıyorsanız ders programlarını, ders içerik ve açıklamalarını çok dikkatli inceleyin. Sayısal eğilimliyseniz matematik derslerinin fazla olduğu, matematiksel iktisat derslerinin fazla olduğu bir okulu, sözel eğilimliyseniz tersini tercih edin.

İktisat evrensel sorunların evrensel çözümlerinin bulunduğu odanın kilididir. Siz de bu kilidi açacak anahtar olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: