ArşivKapakNaçizane

İYİ YA DA KÖTÜ MESLEK YOKTUR!..

3 Mins read

Yanlış tercih bir yıl…
Yanlış üniversite dört yıl…
Yanlış meslek bir ömür demektir.

Tüm üniversite adayları, bu teze ya bir anti-tez çıkaracak ya da bu tezin iki yönlü doğruluğunu kanıtlayacak bir dönemde.

Hiçbir meslek diğerinden iyi ya da kötü diye kesin bir ifadeyle ayrılamaz.  Belirli parametreler gereklidir meslekleri karşılaştırabilmek için ya da doğru denilen (size göre doğru olan) mesleği tercih edebilmek için. Mesela maddiyat bunlardan biri olabilir ya da çalışma koşulları.

Meslek grupları bundan 30 sene öncesine göre daha çeşitli, meslek gruplarının da kendi içinde çeşitlendiğini düşünürsek hayatı etkileyeceği iddia edilen meslek tercihinin bugün çok daha zor olduğunu düşünebiliriz. Fakat oturup ilk önce zorun tanımı için biraz zaman harcamamız gerekiyor, zor denilen şey puana denk düşen bölümler ya da meslekler arasından seçim mi yapmak yoksa “Mevcut potansiyelimi kullanabileceğim meslek kesinlikle bu.” mu diyebilmek? Bence zor olan her sabah kalktığınızda yatağınızdan “of yine mi iş” dememek için doğru tercihi yapmak.

ÖSS gibi bir sistemin ne kadar bilgi ölçüyor tartışması süredursun, sizi muayene eden, sizin için binaları diken, sizin için muhasebenizi tutan ya da sizi okutan kişilerin bu sınavdan geçip geldikleri düşünülürse siz de ilerleyen yıllarda bunlardan birini yapan birisi olarak mevcut düzeni en iyi şekilde kullanmalısınız ya da kullanmalıydınız.

Tekrar aynı konuya gelelim, yani zor olana; “of yine mi iş” dememe hadisesine. Dünya üzerinde hangi mesleği yaparsanız yapın sevmeden de başarılı olabileceğinizi aklınızda bulundurun ama bu durumun ne kadar huzurunuzu etkileyeceği, gerçek anlamda karşı tarafı nasıl tatmin edebileceğinizi ya da geçen zamanı nasıl değerli kılabileceğini ya da değersiz kılabileceğini bir düşünün.

Üzerinde tekrar durmak istiyorum, bir mesleği iyi ya da kötü diye direk kestirip atamazsınız, bir mesleğin size, kriterlerinize ve potansiyelinize uygun olup olmaması durumu vardır. Doğru işe, doğru insan yaklaşımıyla çalışmaktadır büyük kurumlar, insana göre iş yaratmanın geçerliliği yoktur başarılı şirketlerde, her şirket mevcut işe göre insan kaynağı aramaktadır.

Meslek tercihi dönemi sadece puanların belli olduğu tarihten itibaren 2 hafta içinde yapılacak bir şey değildir. Puan diliminizdeki tercih edebileceğiniz meslekler de sizin potansiyelinize ya da kişiliğinize uygun olmayabilir. ÖSS’den her yüksek puan alanın başarılı bir doktor olamayacağı gibi doktorluğa nazaran az puan gerektiren mesleklerin de daha az gelir, daha düşük kariyer ve kariyere saygı anlamına gelmiyor. Zaten akılda bulundurulması gereken şey ise puanların arz talebe göre şekillenmesi yani yüksek not alan kişiler bugün ziraat fakültelerini tercih etseler, tıp doktorluğuna olan talep azalsa otomatik olarak düşecektir tıp fakültelerin puanları. Belki diğer arkadaşlarına göre yüksek not alan insanlar kendilerini doktor ya da elektirik-elektronik mühendisi olmak üzere şartlandırmasa sadece sevdikleri ve potansiyelini karşılayabilecek meslekleri tercih etseler bugün insanların daha mutlu olacağına ve hayatımızda işlerin daha hızlı ve daha olumlu yürüyeceğine inanıyorum.

Son olarak altını çizmek istediğim konulardan biri de bugünkü meslek tercihinizin yarın farklı kulvarlarda çalışmanıza engel oluşturmayacağıdır, birçok örnek vardır ki doktordan sanatçı, mühendisten yönetici veya reklamcı olan, ziraat mühendisinden matematikçi, mimardan iyi bir yazılımcı, kamu yöneticisinden grafiker olan.

İyi ya da kötü bir  meslek olmadığına, sadece size uygun olan yahut olmayan meslek olduğunu unutmayın. Yolunuz, algılarınız ve ufkunuz hep açık olsun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: