Naçizane

İZMİR AŞKI ve EXPO 2015

3 Mins read
Naçizane

İZMİR AŞKI ve EXPO 2015

3 Mins read

       

         Her insan doğduğu, büyüdüğü kente karşı özel bir bağlılık duygusu hisseder. Öyle bir duygudur ki bu; bırakın başka bir ülkeye gitmeyi başka bir kente bile gidilse insan hep kendi kentinin yollarını, sokaklarını, evlerini, yemeklerini, havasını özler. Kente duyulan bu bağlılık öyle ilginçtir ki insanlar aynı dili farklı kelimelerle kullanabilirler. Bölgesel bir şive farkını kastetmiyorum, gerçekten o kente özel kelimelerin ortaya çıkmasını sağlayan öylesine güçlü bir bağlılığı anlatmak istiyorum.

       Bir İzmirli olarak itiraf etmeliyim ki bu bağlılık İzmirliler için bir aşka dönüştü. Öyle ki kordon, vapurda gevrek ve çay keyfi, boyoz, gün batımı seyri ve daha niceleri İzmirlilerin bağımlı oldukları şeyler haline geldi. İzmir kendi yaşayanlarının gözünde gerçekten de Ege’nin incisi. Dolayısıyla kent projeleri bu aşkın tutkusuyla sanki her evin kendi meselesi gibi görülüyor ve destekleniyor. 2005 yılında İzmir Universiade’ı gerçekleştirdi, bu organizasyona ev sahipliği yapacağı belirlendiğinde sokaklarda bir bayram havası esti. 2005 Ağustos ayında, İzmir halkı yabancı konuklarına kucak açtı. Bir Universiade çalışanı olarak tanık olduğum bu coşkuyu kelimelere dökmem imkansız; bir kent ancak bu kadar tek yürek olabilir ancak bu kadar verimli çalışabilirdi. Gelelim EXPO 2015 sevdasına, ne yazık ki bu organizasyon İzmir’in ellerinden kayıp gitti. İzmir’i bir dünya kenti konumuna getirebilecek gerek alt yapı yatırımlarının gerekse çeşitli sektörel yatırımların İzmir’e akmasını sağlayacak bu fırsat kaçtı. Paris’teki son toplantıda ben de EXPO görevlisi olarak bulundum. Türkiye’nin emek dolu sunumunu orada izledim. İzmir anlatıldı, İzmir söylendi, İzmir konuşuldu. Herkes gözlerini bu kentin tüm güzelliklerine dikti. Sunumun sonundaki coşkuyu, gözlerimiz dolu dolu tattık. Karar aşamasında, salonun dışında heyecanla bekledik ve sonuç belli olunca içimiz yana yana oradan ayrıldık. Pek çok kişi kendi emeğine, grup çalışmalarına yazık olduğunu düşündü ama bir o kadar da İzmir’e haksızlık yapıldığını… Sonuçta İzmir çok şey kaybetti hem de kazanmaya çok az kala.

       Umarım bu projelerin sonu hiç gelmez. Gelişmek, ilerlemek için ne olursa olsun bu tür projelere ve onların sağlayacağı yatırımlara ihtiyacımız var. Moralleri düzelterek yeni projelere aday kent olmamız ve İzmir’i ilerde daha iyi konumlara getirmemiz gerekiyor; ancak bunun yerine harcanan paraların yasını tutup sürekli birilerini kaybetmenin suçlusu olarak karalamaya başlarsak yerimizde sayarız. Ne olursa olsun, EXPO 2015 adaylık sürecinde İzmir dünyaya tanıtıldı, reklam yapıldı. Böylesine bir organizasyonda yer alarak uluslararası deneyimler edinildi. İleriki projelerde tüm bunlar bize artılar olarak dönecektir.

                                                                                                          

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: