İZMİR’İN OYUN MUTFAĞI

YaOyun Mutfağıklaşık iki aydır İzmir’de her hafta Çarşamba akşamları toplanıp bilgisayar oyunları tasarlayan bir grup var. Farklı okullardan ve mesleklerden oyun tutkunu insanlar iki-üç saat boyunca tartışıp, temel hatlarıyla bir oyun tasarımı taslağı meydana getiriyoruz. Hazırladığımız tasarımları, o akşam aramızda eğer grafiker arkadaşlar varsa onların çizdiği eskizlerle birlikte web sayfamıza yüklüyoruz. Düşündüğümüz oyun için müzik çalışması yapan arkadaşlarımız bile oldu! Şimdiye kadar yaptıklarımıza ve gelecekteki buluşmalarımıza sayfamızdan ulaşabilirsiniz: http://oyunmutfagi.blogspot.com. Tabii benimle doğrudan da iletişime geçebilirsiniz: gorkempacaci@gmail.com.

Üç saat neler yapıyoruz?

Oyun Mutfağı 2   Önceden belirlenmiş herhangi bir gündem olmadan bir araya gelip, oyunlardan söz açıyoruz. Zaten oyun konusu açıldığında sohbet ivmelenerek ilerliyor. Herkes keyif aldığı oyun türlerinden, son zamanlarda tattığı oyunlardan bahsederken, o hafta ne tür bir oyun üzerine konuşmak istediğimizi bulmuş oluyoruz. Bazen çok kalabalık buluşmalarda o kadar çok fikir çıkıyor ki birini seçmek için oylama yapmamız gerekiyor (bkz. 26 kişinin katıldığı 4. buluşma), bazen ise ilk başta bir kişinin önerdiği fikir öyle beğeniliyor ki hemen işe koyuluyoruz. Bu ilk aşama ortalama 1-1.5 saat kadar sürüyor.

Ne tür bir oyun yapacağımıza karar verdikten sonra, o oyunu şekillendirmeye çalışıyoruz. Oyunun görüntüsü nasıl bir temada olacak? Üç boyutlu mu, yoksa iki boyutlu mu olacak? Oyunda ne mücadeleler, ne ödüller olacak? Oyun hangi şartlarda son bulacak? Oynayanın karşısına çıkacak oyun karakterleriyle etkileşiminden tutun, her adımda neler yapabileceğini tartışıp, tasarımdaki çatlakları bulmaya çalışıyoruz. Bu aşamada sorabildiğimiz kadar çok soru sormaya, bulanık noktaları netleştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda bu aşamada bol bol not tutup, tuttuğumuz notları temize çekerek web sayfamızda yayınlıyoruz.

Toplantılar sohbet ve arkadaş ortamı havasında geçiyor. Konumları da zaten kafe türü rahat muhabbet edebileceğimiz yerlerden seçiyoruz. Resmi bir tartışma şeklimiz olmadığı gibi, mutlaka herşeyiyle etraflıca düşünülmüş bir tasarım yapalım diye de kendimizi paralamıyoruz. Oyunun temel dinamiklerini oturtup, eğlenceli ve oynanabilir olduğuna kanaat getirdikten sonra o oyun bizim için bitmiş oluyor.

Ürettiklerimiz işe yarayacak mı?Oyun Mutfağı

Toplantı sonunda çıkardıklarımızın uzun vadede işe yarayıp yaramayacağı, ticari değerlerinin olup olmadığı kaygılarından uzak kalmaya çalışıyoruz. Ürettiklerimizi Creative Commons lisansıyla dağıtıyoruz, böylece isteyenler bize atıfta bulunmak koşuluyla istediği gibi kullanabiliyor.

Düşüncem şu ki esas nokta, bu buluşmalarda gerçekte ne ürettiğimiz. Bilgisayar oyun tasarımları sektörde olsun, akademide olsun başarısı matematik olarak öngörülemeyen entelektüel ürünler. Tarihte çok başarılı oyunlar çıkarmış oyun tasarımcıları ya da stüdyolar bile, bir sonraki oyunlarının tutacağından emin olamıyorlar. Hal böyleyken, eğlenceli bilgisayar oyunları tasarlayabilmek, ve bunun çevresinde şekillenen deneyimi, birikimi elde etmek bizim asıl kazancımız oluyor. Diğer bir artı değerse, tanıştığımız ve tanışacağımız diğer insanlar. İnternet ortamında insanların birbirini bulması çok da zor değil, ama güven ve samimiyeti inşa etmek çok zor. Halbuki iki saat bir masanın etrafında oturup yaratıcı doğası olan bir sohbete birlikte katıldıktan sonra insanlar çok hızlı bir şekilde yakınlaşabiliyorlar. İşte bu yüzden çeşitli insanlardan oluşan grubumuz her hafta yeni gelenlerle biraz daha değişiyor ve buluşmalar daha da eğlenceli hale geliyor.

Bu fikir nereden çıktı?

İki yıl İskoçya-Dundee’de yaşadım ve bir yıldan uzun bir süre, Realtime Worlds Ltd firması için oyun prograOyun Mutfağımcısı olarak çalıştım. Dundee, tüm Birleşik Krallık’ta oyun geliştirme konusunda önde gelen şehirlerden biri ve 20ye yakın oyun stüdyosu, doğal olarak da yüzlerce oyun geliştiricisi var. Abertay Dundee üniversitesinde oyunla ilgili bölümlerde lisans ve yüksek lisans öğrencisi olan yine yüzlerce kişi var. Dolayısıyla onyıllardan beri süregelen bu oyun geliştiricisi habitatı, kendine göre gelenekler geliştirmiş. “Games Jobs Fair” yani sırf oyun alanında çalışanlar için iş bulma fuarı, ya da sadece oyun geliştiricilerin katıldığı “Bert Wednesdays” de bunlardan bazıları.

“Bert Wednesdays”, çarşamba akşamı Dundee’de oyun geliştiricilerin buluştuğu bir sosyal aktivite. Her hafta Bert bir pub belirliyor ve o akşam orada içilip muhabbet ediliyor. Oyun Mutfağının da Çarşamba akşamları olması “Bert Wednesdays”e bir referanstır, tek farkla biz içmek için değil oyun tasarlamak için buluşuyoruz, dolayısıyla daha sessiz mekanları tercih ediyoruz, kahve içtiğimiz de oluyor bira içtiğimiz de. Sonuçta Dundee’deki oyun geliştirme kültürünün bir kısmını bile İzmir’de yeşertebilirsek ne mutlu bize.

Davetlisiniz!Oyun Mutfağı

Oyun Mutfağı’na katılmanız için programcı, grafiker ya da müzisyen olmanız gerekmiyor. Oyunlara ilginiz olması, söyleyeğiniz şeyler olması yeterli. Çarşamba akşamları 19:00’da buluşuyoruz, yerimizse her Pazartesi web sayfamızdan (http://oyunmutfagi.blogspot.com) ilan ediliyor. Hep Konak/Pasaport/Alsancak gibi merkezi yerleri seçmeye çalışıyoruz ki şehrin heryerinden kimsenin katılmasına bir engel olmasın.
Sorularınız için her zaman bana yazabilirsiniz: gorkempacaci@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın