Naçizane

LPG’YE KARŞI ARTAN TALEP

3 Mins read
Naçizane

LPG’YE KARŞI ARTAN TALEP

3 Mins read

Günümüzde motorlu kara taşıtlarında hâlâ yakıt olarak büyük ölçüde benzin ve dizel kullanılmaktadır fakat petrol rezervlerinin azalması, bunun yanı sıra çeşitli sebeplerden dolayı petrol fiyatlarının her geçen gün artması; otomotiv üreticilerini alternatif yakıtlar bulmaya yöneltmiştir. Lpg (sıvılaştırılmış petrol gazı) bu alternatifler arasında en kullanışlı olanıydı çünkü Lpg bulunması kolay, çıkarılması ekonomik bir yakıttır. Ayrıca diğer yakıtlara göre havayı çok daha az kirletmektedir. Lpg’nin otomobillerde kullanılabilmesi için çalışmalar 1930’larda başlatılmıştır. Günümüzde dünya çapında 30’dan fazla ülkede yaklaşık 4,500,000 araç yılda 10,000,000 ton Lpg tüketmektedir. Bu ülkelerin arasında İtalya, Hollanda, Fransa, Belçika gibi birçok Avrupa ülkesi yer almaktadır. Ülkemizde ise Lpg kullanımı 1996 yılından itibaren başlamıştır.

Avrupa’da bu yakıtın başlıca kullanım sebeplarinden biri çevreyi az kirletmesi olurken, ülkemizde motorlu araç kullanıcıları için zorunluluk olmuştur. Bunun başlıca sebeplerinden biri hükümetlerin uyguladıkları vergi politikalarıdır. Devletin her paraya şıkıştığında akaryakıt vergilerine zam yapması sonucu bugün 1 litre benzinin fiyatı 3.05 YTL olurken 1 litre Euro Dizelin fiyatı da 2.61 YTL olmuştur. Bu fiyatlar Avrupa’ya göre iki katından fazladır. Bu sebeple kullanıcılar ellerindeki büyük motorlu (2.0 litre ve üstü) araçları ya satıyor ya da Lpg dönüşüm kiti taktırarak benzin ve dizele göre çok daha ekonomik yakıt olan Lpg (1 liresi 1.75 TL)’yi kullanmaya başlıyor.

Lpg dönüşüm kitleri ilk zamanlar karbüratörlü araçlara uygun olarak üretilmişti fakat 1996 yılından sonra üretilen araçların hepsi enjeksiyon sistemine sahipti. Enjeksiyonlu araçlarda yakıt sistemi sıralı olarak üretiliyor. Bu araçlarda yakıt sistemini kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) bulunuyor. ECU (yani beyin) aracın yakıt verilerini alarak silindirlerdeki yanmayı sağlar. Bu da enjektörlerin ne zaman ve hangi aralıklarla açılıp kapanacağının sinyallerini vererek yapar. Lpg dönüşüm kiti üreticilerinin uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucu dönüşüm kitlerini sıralı olarak çalışır hale getirdiler.

Sıralı olarak çalışan Lpg (otogaz) sistemlerine “Sequential” adı verilmektedir. Sıralı sistem montajlarında şu ekipmanlar araca bağlanır: enjektör, map sensörü (basınçölçer), regülatör, dağıtıcı rail, gaz valfi, multivalve (şamandıra) ve tank.

Enjeksiyonlu bir araca Lpg sistemi takılsa bile kendi yakıt deposunda bir miktar benzin bulunması gerekmektedir. Bunun sebebi aracımızın, ilk çalıştırdığımızda motor ısısı 28o C ısıya ulaşana kadar benzinle çalışması. Bu ısıyı araca Lpg sistemiyle birlikte takılan ısı sensörleri algılar ve motor gerekli ısıya ulaştığında gaza geçiş yapar. Bir de sıralı sistemlerde monte edilen map sensörü sayesinde aracımızın gazı bitince ya da gaz basıncı düştüğünde sistem otomatik olarak benzine geçer.

Lpg kullanılan araçların yeni nesil dizel araçlar gibi 10.000 km’de bir periyodik bakıma girmesi gerekmektedir. Bu bakımlarda; elektrik tesisat kontrol edilir ve bağlantılarında oksitlenme olup olmadığına bakılır, Lpg elektro valfindeki filtre temizlenir, basınç düşürücünün birinci ve ikince kademe basıncı kontrol edilir ve son olarak diyafram basıncını karşılayan delikte kir birikip birikmediği kontrol edilir. Son olarak, araçlara takılan Lpg tanklarının ömrü takıldığı tarihten itibaren 10 yıldır.

Ülkemizde takılan sıralı sistem Lpg sistemlerinin fiyatları 1100 TL ile 1650 YTL arasında değişmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: