Naçizane

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN KÜRESEL KRİZE KARŞI DURUŞU

5 Mins read
Naçizane

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN KÜRESEL KRİZE KARŞI DURUŞU

5 Mins read

   Bildiğiniz üzere dünyada, en büyüğünden en küçüğüne, en güçlüsünden en zayıfına kadar her ülkeyi bir şekilde etkileyen küresel bir kriz var. Bu da tüketicilerin doğal ihtiyaçları (yemek, su, vb.) haricinde günümüzde lüks sayılabilecek taleplerinden vazgeçmelerine ya da bir süre ertelemelerine neden olmaktadır. Tüm sektörler uzaktan ya da yakından birbirleriyle bağlantılıdır. Buna örnek olarak otomotiv sektörünü ele alalım. Bir otomobili üretebilmek için binlerce parçayı bir araya getirmek gerekmektedir. Mesela bir aracın gövdesini oluşturabilmek için sac (günümüzde bazı araçlarda kısmen fiber, karbon fiber ya da sert plastik malzemeler de) gerekmektedir. Bunun için ilk önce sac için gerekli cevherin madenden çıkarılması ve plaka ya da rulo sac halini alabilmesi için kamyon, gemi ya da trenlerle fabrikalara taşınması gereklidir. Buradan da aynı yollarla sacların otomotiv fabrikalarına taşınması gerekmektedir. Ancak tüketicilerin taleplerinin azalması, otomobil üretiminin azalması ya da durmasına yol açmıştır. Bu da dolaylı yoldan taşımacılığı ve madencilik sektörünü; bu sektörler de dolaylı yoldan gümrük komisyoncularını ve acenteleri etkilemiştir. Bu domino taşlarının birbirlerini etkilemesine benzetilebilir.

   Ülkemizdeki otomotiv sektörü dünyada olduğu gibi ekonomik krizden nasibini aldı. Türkiye’de üretim yapan otomotiv fabrikaları üretimlerine belli zamanlarda ara veriyorlar. Ocak ayının ilk 12 gününde Ford, Renault ve Tofaş gibi büyük otomotiv üreticileri üretim yapmadı ve geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv ihracatı yüzde 69,3 oranında gerileme kaydetti. Avrupa Birliği ülkelerinde de durum pek farklı değil, düşüş yüzde 50’lerin üzerinde seyretmektedir. Bu düşüşler istihdamı da büyük ölçüde etkiledi. Otomotiv sektörünün kalbi niteliğindeki Bursa’da 55.000’e yakın çalışan işini kaybetti. İşçi çıkarmayan diğer firmalar üretim yaptıkları sürelerin ücretleri ödüyorlar ayrıca çalışanların sosyal giderlerinin tamamını ödemektedirler. Türkiyedeki otomotiv firmaları stoklarını eritebilmek için kimisi takas indirimi, kimisi sıfır faizle kredi veriyor (belli bir süreye kadar), kimisi ise ticari araçlarından kdv almıyorlar. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse: Renault sıfır araçlarda 2000 TL’ye varan takas indirimi ve 2. el araçta 11 aya kadar sıfır faiz imkanı sağlıyor, Subaru sıfır araçlarda 6000 TL’ye kadar takas indirimi sağlıyor. Ticari araçlarda da rekabet kızışmış durumda; Ford ticari araçlarında yüzde 18 olan kdv oranını kendi karşılıyor. 

   Bu kriz motor sporlarına da yansımış durumda. Formula 1’de zor günler geçiren Honda, Formula 1’e yaptıkları yatırmların artık ağır bir yük oluşturduğu gerekçesiyle F1’e veda etti. F1’deki takımlar her geçen gün sponsor bulmakta daha çok zorlanıyor. Dünya Ralli Şampiyonasında (WRC)’de de durum pek farklı değil. Dünya şampiyonlukları olan dünyaca ünlü Japon otomotiv üreticisi Subaru, şampiyonadan çekildiğini ilan etti. Bir diğer çekilme haberi de Moto Gp’den geldi.  Dünyanın önde gelen motosiklet üreticilerinden Kawasaki, fabrika takımı olarak şampiyondan çekildi fakat yeni sezon için motosikletlerini getirtirmeye devam ediyorlar. Şampiyonada Kawasaki’ler bireysel takımlar adına yarışmaya devam edecekler.

Otomotiv üreticileri krize inat yeni model araçlarının tanıtımını yapmaya ve piyasaya sürmeye devam ediyor. Firmalar mart ayında yapılacak olan Cenevre otomobil fuarına yeni modellerini yetiştirebilmek için harıl harıl çalışıyor. Geçtiğimiz hafta iki yeni model otomobil ülkemizde piyasaya sürüldü. Bunlar biri 2007 yılında Cenevre’de görücüye çıkan Opel INSIGNIA, diğeri ise Audi A5 ailesinin yeni üyesi A5 2.0 TFSI 211 Hp quattro Stronic modeli.

   2009 yılının otomobili seçilen Opel Insignia, ülkemizde sedan, hatcback ve station wagon olmak üzere 3 farklı gövde seçeneği sunuyor. Geniş bir motor yelpazesine sahip otomobil 115 Hp’den başlayıp 260 Hp’lik v6 motor’a kadar dört farklı benzinli motor seçeneği sunuyor. Insignia, 130 ile 160 Hp arasında değişen 2.0 litre hacminde üç yeni direkt enjeksiyonlu turbo dizel motor seçeneği sunuyor. İki adet altı ileri biri manuel biri otomatik şanzıman seçeneği de mevcut. EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alarak güvenilirliğini tescillemiş olan Insignia, zarif ve etkileyici dış tasarımıyla bütün dikkatleri üstüne çekiyor. Ülkemizde satış fiyatı 50.250 ile 135.500 TL arasında değişmektedir.

   Audi A5 2.0 TFSI 211 Hp quattro Stronic agresif ve sportif dış görünüşüyle 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. A5 ailesinin bu yeni üyesinin kalbinde üç sene üst üste ödül almış olan 2.0 TFSI motor bulunuyor. 211 Hp ve 350 Nm torka sahip turbo beslemeli motoru sayesinde 0’dan 100 km hıza 6,2 sn’de ulaşıyor ve 245 km/h’lik maksimum hıza sahip. Geniş donanım seçeneğine sahip A5 LED’li gündüz farlarıyla rakiplerinden kolayca ayrılıyor. Türkiye’de 67.454 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

   Ekonomik kriz, dünyanın ilk defa karşılaştığı bir durum değil. Krizler daha önce de meydana gelmişti; buna en iyi örnek 1929 Dünya Ekonomik Buhranı’dır. Yaşanmış krizlerden dersler çıkartılması ve yapılan hataların bir daha tekrarlanmaması için önlemler alınması gerekmektedir. Bu sayede ileride yaşanması muhtemel krizler daha çabuk atlatılır, belki de böyle krizler bir daha hiç yaşanmayabilir. Otomotiv sektörü de bu krizi atlatacaktır; çünkü ulaşım olmadan, taşımacılık olmadan hemen hemen bütün sektörlerin faaliyet göstermesi pek mümkün değildir. İnsanlar geçmişte, günümüzde ve gelecekte de bir yerden başka bir yere seyahat etmeye devam edecekler. Aynı zamanda üretilen ürünlerin satışı için mağazalara ya da madenlerden çıkartılan cevherlerin işlenmesi için fabrikalara götürülmesi gerekmektedir.  Bu faaliyetler dünyanın sonu gelene kadar son bulmayacaktır. Krizler gelir geçer ama onun izlerini silebilmek için içinizdeki umut her zaman var olmalı  ve hep ilerisi düşünülmelidir. Ancak o zaman güzel günlere kavuşulabilir. Geçmişe takılı kalmak, herşeyin sonunu getirir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: