ArşivNaçizane

PAKİSTAN’DA BİR YILDIZ KAYDI

3 Mins read
ArşivNaçizane

PAKİSTAN’DA BİR YILDIZ KAYDI

3 Mins read

      27 Aralık 2007’de, Pakistan’da yine acı bir gün yaşandı. Siyasal çalkantılar, isyanlar, protesto gösterileri gibi siyasi huzursuzluğu pekiştiren, Pakistan için “güncel”i oluşturan öğelere bir yenisi eklendi: bir suikast. Bu tarihte, Pakistan için, hatta pek çok Müslüman ülke için çok büyük önemi bulunan bir kadın, bir siyasetçi hayata gözlerini yumdu. Hem de ülkesini hiç bırakmaması gereken bir zamanda…

       Benazir Butto, İslam dünyasında başbakanlık görevini üstlenmiş olan ilk kadın siyasetçidir. Üstelik başbakanlık görevini iki defa üstlenmiştir (1988–1990/1993–1996). Butto, ülkenin en büyük kitle desteğine sahip olan partisinin, yani Pakistan Halk Partisi’nin liderliğini üstlenerek deyim yerindeyse hayatını bu partiye ve ülkesine adamış bir siyasetçiydi. Yaşamı boyunca neler görmedi ki: hapis cezaları, sürgünler, saldırılar ve hatta siyasi yaşamına gölge düşüren ve siyasi saygınlığını derinden sarsan yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları… Tüm bu zorluklara rağmen bir şekilde (sürgünde olduğu veya hapiste olduğu yıllarda bile) Pakistan siyasetinde aktif bir rol oynamıştır.

       Ravalpindi’deki seçim mitinginde suikaste kurban gitmesinin ardından Pakistan’da olaylar dinmek bilmiyor. Saldırıyı izleyen günlerde, ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri çatışmalara dönüştü. Pek çok kişi öldü veya yaralandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve daha nice ülke Benazir Butto’ya yapılan suikasti kınadı. Pakistan cumhurbaşkanı Pervez Müşerref de saldırıyı kınadı ancak halkın çoğunluğu için bu siyasi duruş bir anlam ifade etmedi ve olaylar öylesine büyüdü ki 8 Ocak 2008’de yapılması gereken seçimler, 18 Şubat 2008’de yapıldı. Seçim sonucunda Pakistan Halk Partisi (Butto’nun eşi Asıf Ali Zerdari ve oğlu Bilawal Butto Zerdari’nin eş başkanlığında) ve Müslüman Birliği (PML-N) koalisyon hükümeti kurma kararı aldı. Böylece iki büyük muhalefet partisi Cumhurbaşkanı Müşerref’e karşı birleşmiş olacak.

       Benazir Butto’nun esrarlı ölümü hala aydınlatılamadı. Sindh eyaletinde doğan Butto, bir rivayete göre düşman eyalet olan Pencaplılar tarafından öldürüldü. Bazı yorumlarda ise ölümünün arkasında Devlet Başkanı Müşerref ve Pakistan Müslüman Birliği olduğu belirtiliyor. Bir başka kanıya göre ise Benazir Butto, aşırı İslamcı Taliban veya El Kaide tarafından öldürüldü. Benazir Butto kimilerine göre bir kahramandı, kimilerine göre ise değildi ancak o Müslüman bir kadın olarak haklarının arkasında duran ve örnek teşkil eden bir bireydi. Pakistan gibi bir ülkede, ordunun, dinin vb. etkenlerin kadınların üstüne kocaman bir yük bindirdiği bu coğrafyada başını dimdik tutan bir kadındı, bir yıldızdı. Ne yazık ki kayıp gitti.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: