ArşivTeknodrom

PORSCHE PANAMERA

2 Mins read

PorshePorsche, Cayenne’le 4×4 SUV pazarına girdiğinde otomotiv dunyasında bir şok etkisi yaratmıştı. 911 modeli ile özdeşleşen firma iyiden iyiye kabuğunu kırıyor. Porsche Panamera, 4 kapılı bir sedan Porsche, artık yollarda.

Porsche’nin bu benzersiz dört kişilik aracı, dört kapılı Gran Turismo (GT) sınıfı otomobili olarak düşünülmüş ve tasarlanmış. Araç tipik Porsche olarak birçok yeteneği bünyesinde topluyor: Sportif sürüş dinamikleri, geniş iç alan ve bir Gran Turismo’nun üstün konforu. Porsche, 2009 Cenevre fuarında sergileyeceği Panamera ile Mercedes CLS ve Aston Martin Rapide gibi rakiplerine meydan okuyacak ve bu rakiplerini zorlayacağa benziyor.

Porsche Panamera tasarımcıları tipik bir Porsche’nin görünümünü korurken bir yandan da aracı yepyeni ve gerçekten farklı bir model olarak konumlandırmayı başarmışlar. Porsche Panamera oranları sayesinde bulunduğu pazar segmentinde öne çıkıyor: 193 santimetrelik genişliği ve 142 santimetrelik yüksekliğiyle karşılaştırılabilen diğer dört kapılı modellere göre hem daha geniş, hem de daha alçak. Otomobilin toplam 4,97 metrelik uzunluğu ve kısa, ön ve arka tekerlek tampon ucu arası, kolayca tanınan bir GT silueti kazandırıyor. Porsche Panamera’nın tarzında ve ayrıntılarında on yıllar içinde 911 üzerinde mükemmelleştirilmiş ve Boxster’e, Cayman’a ve Cayenne’e başarıyla uygulanmış tasarım felsefesini izliyor.

Peki Porsche neden SUV segmenti ile başlayan ve 4 kapılı sedan segmentine uzanan açılımlara giriyor. SUV segmentine girmesinin sebebi Porsche’nin bu kararı verdiği yıllarda tüketicinin büyük SUV modellere akın etmesiydi ve Porsche de bu ihtiyacı görüp kabuklarını kırarak böyle bir girişimde bulundu. 4 kapılı sedan segmentine ise dünya üzerinde etkili olan ekonomik krizin etkilerinin olduğu kulisleri çalkalıyor. Sebebi ne olursa olsun Porsche nasıl bir model üretirse o modelin hakkını veriyor.

450 litre gibi ciddi bir bagaj hacmine sahip olacak Porsche Panamera için başlangıçporscheta 3 motor seçeneği olacak: 3.5 Litre, 6 silindir (300 hp), direkt enjeksiyonlu V8 (350 hp) ve bu motorun çift turbolu versiyonu (560 hp). Son iki motor, şu an Porsche Cayenne’de de kullanılan modeller. Üretimi sona eren Carrera GT’de kullanılan V10 motorun (700hp) bu modelde kullanılabileceği rivayet ediliyor. Araç, 4 çekişli olmadığı gibi, 911 gibi Porsche klasiklerinin aksine, motoru da önde olacak.

Porsche tasarım diliyle yeni bir segment oluşturuyor. Bir spor otomobilin görünümünden alınmış sportiflik DNA’sının, klasik salon gövdesine getirilmiş eşsiz yorumun ve değişken alan kavramının avantajlarının bir araya getirilmesi sayesinde bu yeni Porsche gerçekten kendine özgü bir görünüme bürünmüş. Örneğin, Porsche Panamera geleneksel radyatör ızgarası yerine güçlü eğimlere sahip hava giriş aralıklarıyla geliyor. Şişik çamurlukları ve uzun ve pürüzsüz motor bölmesi – ayrıca düz ön kapağın iki yanındaki belirgin biçimde eğim kazandırılmış kanatlar – Porsche müşterilerinin 45 yıldan uzun süredir takdir ettiği o tipik 911 “manzara”sını yaratıyor. Motor kapağı üzerindeki V şeklindeki iz ve arkaya doğru bir ok gibi sivrilen arka pencere de bir spor otomobiline ait özellikler. Arka tekerleklerin üzerindeki kaslı omuzlar, spor otomobil benzeri tavan hattının eğimi ve gözle görülebilen egzoz boruları da safkan Porsche DNA’sını taşıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: