Naçizane

PROJENİN DİKENLİ YOLLARI

4 Mins read
Naçizane

PROJENİN DİKENLİ YOLLARI

4 Mins read

 Merhaba sevgili okurlar. Şu an ne yazacağım konusunda kafam biraz karışık ama bu ay en çok sıkıntı çektiğim konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yönetici olmanın hiç bu kadar zor ve meşakkatli olacağını düşünmemiştim ama gerçek bir yönetici zor durumlarda sızlanmamalı ve kararlı bir şekilde davranmalıdır ve her zaman bir acil durum planı olmalıdır.

İşletmeniz için yeni bir şey yaratmak istediğinizde ya bu yenilik için herkesin fikrini alırsınız -ki herkesin içine sinsin ve herkes benimsesin- ya da budur diye dayatabilirsiniz ama bu pek tercih ettiğim bir yöntem değildir. İnsanlara fikirlerini sorduğunuzda pek bir şey duymazsınız. Bu durumda siz de bir şeyler yapıp onun üzerinde fikirlerini beyan etmelerinin kolay olduğunu düşünürsünüz. Doğrudur, insanlar eleştiri yapmayı çok severler ama bunlar genelde yapıcı eleştiriler olmaz ve bazen sizin şevkinizi kıracak kadar ağır olabiliyor. Böyle bir durum karşısında ya vazgeçersiniz ya da onlardan gördükleri yanlışları düzeltmelerini istersiniz, eğer birkaç kişi çıkar ve bir şeyler yapmaya çalışırsa şanslısınız demektir ama pek rastlanan bir durum değildir bu. Böyle durumlar karşısında en kolay yol kaçmaktır ama her zorluk karşısında kaçarsak arkamızı döndüğümüzde yaşadığımız hayatın koca bir hiç olduğunu görürüz.                                                                

Mücadele etmek, savaşmak bizi yıpratabilir ancak az da olsa insanları anlamamızı ve onların fikirleriyle kendi fikirlerimizi harmanlamamızı sağlayacaktır. Daha çok kişiyi anlamak ufkumuzu genişletir ve bunun sayesinde daha başarılı çalışmalar ortaya çıkabilir. Evet, bazı şartlarda kişilerle ortak bir karara varmak ya da aynı dili konuşmak imkansız olabiliyor. Ancak siz bir yöneticisiyseniz bunların hepsini yapabilme kudretine sahip olmalısınız ya da yanınızda size bu gücü sağlayacak kişiler bulunmalıdır. Bir yöneticinin yanındaki yardımcılar her zaman onun eksik yönlerini tamamlayacak vasıflarda kimseler olmalıdırlar ki başarıya ulaşılsın. Konuyu fazla dağıtmadan tekrar sorunuma dönecek olursam, her zaman olayların istediğimiz şekilde gelişmediğini belirtmek isterim. Tabii ki bir çalışma ortamında kişilerin aynı fikirlere sahip olması beklenemez. Farklı düşüncelerin bir arada bulunması çatışmalara yol açacaktır ancak bu çatışmalar sonucu ortaya çok yaratıcı fikirler çıkabilir. Bir yöneticinin fikirlerinin hayata geçmesi için çalışma arkadaşlarının desteğine ihtiyacı vardır. Bu konu hakkında güzel bir söz okudum, bunun bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum; “Hiçbir büyük fikir ne kadar kutsal ve ne kadar yüksek olursa olsun, halkın kuvvetli desteği olmadan fiile çıkamaz.”. Bu sözden çıkaracağımız, eğer bir proje yapmak istiyorsanız bunun planlama aşamasında herkes fikrini söylemeli ve kendinden bir şeyler katmalıdır ki herkes görevini inanarak yerine getirsin ve proje başarıya ulaşsın. Bu işin temelinde herkesin yaptığından zevk alması ve işe destek vermesi çok önemli. Benim için şu an bu yazıyı yazmak, zevk aldığım ve her geçen gün kendime bir şeyler kattığım bir eylem. Ben dahil Turk E-Dergi’de yazar olarak bulunan herkes aynı zevki aldığı için 5 yıldır yayındayız. Bildiğiniz gibi 26 Mart’ta “GENÇ İZ 2008” organizasyonunu gerçekleştireceğiz ve böyle bir organizasyonu hazırlamak tahmin edebileceğiniz gibi hiç kolay değil. Şimdiden bu organizasyonda bize yardımcı olan, fikirlerini bizimle paylaşan kişilere ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür etmek istiyorum. Bizler de proje yaratılma aşamasında binbir zorlukla karşılaştık hatta ben bazı arkadaşlarımın "Niye böyle şeylerle uğraşıyorsun? Sana ne faydası olacak?" diye eleştirileriyle karşılaştım. Bu projenin bana, arkadaşlarıma ve gençliğe çok büyük katkılarda bulunacağına dergi olacak kalbimizden inanıyoruz. Demin de dediğim gibi, bir projeye emek veren herkes canı gönülden inanıyor ve başarıya ulaşması için fikirlerini sunuyorsa başarı kaçınılmazdır. Egemen’in (Proje lideri ve ev arkadaşım) bir sözü var, onu da söylemeden edemeyeceğim: ”Bir proje başarılı değilse, o projede hiç kimse başarılı değildir.”

26 Mart 2008 Çarşamba günü hepinizi organizasyonumuza bekliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: