Naçizane

RENAULT LAGUNA

2 Mins read
Naçizane

RENAULT LAGUNA

2 Mins read

Üçüncü nesil yeni Renault Laguna, 27 Mart 2008 tarihinden itibaren Türkiye’de 42 bin 500 YTL’den başlayan fiyattan satışa sunuldu.

Yeni Laguna da, EuroNCAP’tan maksimum not « 5 yıldız » aldı. 37 üzerinden toplam 36 puan alan Yeni Laguna öncüsüne göre daha da ileri giderek bir kez daha Renault’nun pasif güvenlik alanındaki üstünlüğünü kanıtladı. Bu değerlendirmenin ötesinde, Yeni Laguna reaktif ve hassas şasisi, güçlü fren sistemi ve reel sürüş durumlarını karşılayan sınıfının en ileri teknolojileri sayesinde güvenli bir sürüş özelliği sunuyor.

Sürüş keyfinin bileşenlerinden biri olan ağırlık kontrolü, güvenlik için de temel bir faktör oluşturuyor (daha kısa fren mesafeleriyle aktif güvenlik ve darbenin ataletini azaltarak pasif güvenlik alanında). Ortalama 15 kg ve 110 bg Renault éco² dizel versiyonunda ise 65 kg’a kadar hafifleme ile, Yeni Laguna dikkat çekici bir ağırlık hakimiyetinden yararlanıyor. Öncüsünden daha hafif ilk Renault modeli olan Yeni Laguna, buna rağmen kabini korumak ve bütün yolcularını maksimum korumak amacıyla çarpışma durumunda enerjiyi daha iyi emmek için tasarlanmış programlı deformasyonlu kasası ile daha güvenli.

Şasinin dikkat çekici dinamik davranışına ek olarak, Yeni Laguna sınıfının en üst düzeyinde fren özelliklerine sahip. Yeni bir işlemci/hidrolik blok grubu bundan böyle mekanik değişimlere karşı duyarsız olduğundan daha hassas ve hızlı şekilde devreye giren (AFU) elektronik fren yardım fonksiyonunu içeriyor. « Prefill » fonksiyonu ile, gaz pedalı aniden serbest bırakıldığında, sistem fren sisteminde basıncı önceden artırıyor. Şasinin kalitesi, daha hassas ve kendi kendine otomatik ayarlanan nümerik modelli aracın dinamiği ile birleşerek acil durumların daha hassas şekilde algılanmasını sağlıyor. Daha yüksek perfomanslı standart ABS ve ESP fonksiyonları doğru zamanda devreye girerek ani sarsıntıları önlüyorlar.

Renault Laguna III’ün motor kaputunun altında ise 4 benzinli ve 5 dizel motor görev yapıyor. 1.6 benzinli motor 110 beygir güç üretirken 2.0 litrelik versiyon 140, 2.0 litrelik turbo motor ise 170 seygir güç üretiyor. Laguna III’ün Türkiye’deki en önemli silahı olması beklenen 1.5 litrelik dCi dizel motor ise ürettiği 110 beygirlik gücü ile dikkat çekiyor. 2000 d/d’de 240 Nm üreten bu motor seçeneğinin ortalama tüketim değeri ise 4.9 litre. Diğer dizel motor seçeneklerini ise 2.0 litre 130, 150 ve 175 beygir gücündeki versiyonlar oluşturuyor. Renault Laguna III Türkiye’ye 1.5 dCi, 1.6 lt 16V, 2.0 lt dCi ve 2.0 lt 170 beygir turbo motor seçenekleri ile ithal ediliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: