67. SayıGündem Takibi

Sadece Bir “D” ile “K”

2 Mins read
67. SayıGündem Takibi

Sadece Bir “D” ile “K”

2 Mins read

Siyasi yazılara ara vereli çok oluyor, kinime sahip çıkmıyorum belki ondan.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şeb-i Arus törenlerinde Mevlana’dan  okuduğu o güzel beyitlerin verdiği mesajın aksine kinine sahip çıkan bir gençlik istemesi , bu aralar öc almıyoruz diyerek öc alma girişimleri gibi duran yargı süreçleri gibi çelişkiler içermekte.

Başbakan Erdoğan’ın dindar bir gençlik istemesi kadar doğal bir istem yok, Türk toplumunun genel temennisidir bu; dinine,  devletine ve milletine bağlı insanların yetişmesi.  İslam dininin hiçbir yerinde “kin” ile bağdaşabilecek bir terim yokken,  imam hatip mezunu olan başbakanımızın bunu benden daha iyi bildiğini düşünüyorum, ama her nedense uygulamada ters düşüyor.

Konu imam hatiplere gelmişken, iki satırda bu konuda yazayım istedim. İmamlık ve hatiplik bir meslektir.  Mesleğin özü dini halka doğru bir şekilde aktarmak, halkın dinini yaşaması ve ibadet etmesin hususlarında önderlik etmektir.  Bu maksatla İmam hatip meslek liselerinin özü bu görevi icra edecek tabiri caizse meslek erbapları yetiştirmektir. Diğer meslek liselerinden halk üzerinden doğrudan  etkisi olacak insanlar yetiştirdiği için önem arz etmektedir ve hassasiyetle önem gösterilmektedir. Ama esas itibariye  Torna tesviye bölümü mezunu olanın tornacı, elektrik bölümü mezunu olanın elektrik tesnisyeni olması gibi bu liseye giriş amacı mezun olurken bu okuldan imam ya da hatip olacağını bilmek ve istemektir.

“Güzel dini insanlara aktarmak” yerine bu iş para getirmiyor diyerek ben doktor olacağım ama imam hatipli doktor olacağım demek ya da gençleri böyle kanalize etmek yanlıştır. Elektrik bölümü okuyana doktor olacağım demesi gibi bana göre abesle iştigar. Elektirik bölümü mezununa sağlanacak kolaylık Elektrik veya benzer alanlarda mühendislik lisansı almasında öncelik sağlamaktır. İmam hatip mezunlarının ise İlahiyat fakültelerine girmekte kolaylık sağlanması gibi.

Ama görüş açısı farklı;, imam hatip meslek liseleri dışında diğer liseler tabiri caizse din dışı eğitim yapıyor düşüncesiyle imam hatip meslek liselerine yönlendiriliyor. Amaç imam ve hatip olmak dahil, çünkü o para getirmiyor. Tabi bu husus layıkıyla yapanlar için geçerli yoksa yaşadığımız düzende en çok parayla oynanayanlar onlar. Diğer bir değişle artık İmam hatipli olmak bir statü.

 

Sadece bir  “D” ile “K”  :

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
………………………. (Boşluğu doldurunuz!..)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: