Naçizane

SPAM ÜZERİNE

4 Mins read
Naçizane

SPAM ÜZERİNE

4 Mins read
Spam, internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte ve genellikle ticari amaca yönelik olarak gönderilmesidir. Spam mesajlarla e-posta adreslerimizde sıklıkla karşılıyoruz. Ancak günümüzde spam yollayan otomatik sistemler forum, blog ve ziyaret defteri gibi hazır sistemleri daha önceden tanımlayarak bu sistemleri sürekli olarak reklam içerikli ileti yağmuruna tutmaktadır.

 

Spam çeşitli türlere ayrılmaktadır:

E-posta yolu ile gönderilen spam türlerinden ticari içerikli olan UCE (Unsolicited Commercial e-mail / Talep Edilmemiş Ticari e-posta), içeriğinin mutlaka ticari olması gerekmeyen UBE (Unsolicited Bulk e-mail / Talep Edilmemiş Kitlesel e-posta), bir diğer sık rastlanılan e-posta spam tipi ise MMF (Make Money Fast / Kolay Para Kazanın)  iletileridir.

 

E-mail şeklindeki spam, alıcıların göndericiden çok daha fazla masraf yapmasını gerektiren bir özelliğe sahiptir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, AOL (America Online) mahkeme kararıyla durdurulana kadar Cyber Promotions kuruluşundan günde 1.8 milyon spam iletisi aldığını belirtmiştir. Tipik bir kullanıcının bir spam mailini almak, tespit etmek ve silmek için sadece 10 saniye harcadığı düşünülse bile, bu AOL tarafından karşılanması gereken ve sadece spam maillerin silinmesi için harcanan 5,000 saatlik bağlantı anlamına gelmektedir. Buna karşılık T1 hattı kullanan spam kaynağı bunun için günde sadece $100 mertebesinde bir ücret ödemektedir.

 

Spam mesajların önlenmesi açısından gerek sistem yöneticilerinin gerekse internet kullanıcıların alabilecekleri bir dizi önlem vardır:

 

1) Eğer gelen mail’in spam olduğunu düşünüyorsanız (genellikle yabancı dilde gelen mailler spamdir) o maili açmadan siliniz.

2) Kullandığınız e-mail servisindeki spam maili engelle gibi işlemleri uygulayınız.

3) Aldığınız spam mail’e hiçbir şekilde cevap yazmayınız. Eğer cevap yazarsanız mail adresinizin aktif olarak kullanıldığı konusunda karşı taraf bilgilendirilecek ve daha fazla spam mail almanıza neden olacaktır.

4) Mümkünse aldığınız ileti konusunda ilgili sistemin yöneticisini bilgilendiriniz. Spam iletisinin hangi servis sağlayıcıdan geldiğini bulmak için mesaj seçeneklerinden “Full Header (Tam Başlık)” seçeneğini seçmeniz, gelen detaylı görüntüde, “From:” ile başlayan satırın üzerindeki ilk “Received:” satırına bakmanız yeterlidir. Sistem yöneticisi ile bağlantıya geçerken mesajın bu açık halini de iletiniz.

5) Sürekli olarak kullandığınız e-posta adresini spam mail yollayabileceğini düşündüğünüz sitelere kayıt olurken kullanmayınız.

6) Mail adresinize gelen zincir mailleri başkalarına da göndererek bu mail zincirlerinin bir parçası olmayınız.

7) Eğer toplu olarak mail yolluyorsanız ve mail yolladığınız bir kişinin mail attığınız diğer mail adreslerini görmesini istemiyorsanız; BCC (Blind Carbon Copy)’yi kullanarak mail atınız.

8) Gereksiz mail listelerine kayıt olmayınız ve kayıt olduğunuz mail listesinden istediğiniz zaman çıkıp çıkamayacağınıza bakınız.

9) Gelen ek dosyalı spam mailleri açmayınız. Açtığınız takdirde bu tür mailler kendisini mail listenizde kayıtlı olan tüm mail adreslerine otomatik olarak yollamaktadır.

 

Çok fazla önemsemediğiniz, bir kere kullandıktan sonra bir daha uğramayacağınız bir siteye üye oluyorsanız ücretsiz ve hızlı olarak mail sahibi olabileceğiniz dodgeit.com size yardımcı olacaktır. Bu siteden mail adresinizi alınız ve isminiz@dodgeit.com adresini forumdaki (ya da mail adresinizi isteyen sitedeki) gerekli alana yazıp daha sonra dodgeit.com adresine bağlanınız ve verdiğiniz mail adresini kutuya yazarak check mail seçeneğine tıklayınız. Site tarafından gönderilen aktivasyon mail’i oralarda bir yerde olmalı. Aklınızda tutmanız gereken herhangi bir şifre olmaması dodgeit mail servisinin bir avantajı ancak diğer kullanıcıların da sizin posta kutunuzu görebilmesi servisin en büyük dezavantajı (küçük bir bağış karşılığında posta kutunuza şifre koyabiliyorsunuz.). Çok fazla önem vermediğiniz, bir kere kullandıktan sonra bir daha uğramayacağınız bir siteye üye oluyorsanız dodgeit.com kesinlikle iyi bir seçenek.

 

Spam kavramının hukuksal bir zemine oturtulması konusunda kimi ülkeler direkt olarak yasaklama yoluna gitmiş, kimi ülkelerde ise (ülkemizde olduğu gibi) konuya ilişkin yasal bir düzenleme yapılmamıştır. Türk Hukuku’nda, konuya ilişkin vasıflandırma şimdilik bilimsel makaleler düzeyinde kendine yer edinmiş olmasına karşın hâlihazırda hukuk tekniği açısından genele hâkim olan bir tanımlama yapılamamıştır. Spam’ı yasaklayan ya da düzenleyen bir kanun hükmü olmadığı sürece spam, hayatımızın bir parçası olarak kalmaya devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: