Araştırma

TATUTA: ORGANİK TURİZM

2 Mins read

Şehrin gürültüsünden ve hareketliliğinden kaçıp tatile gidenler, bu sefer de otellerin diskolarındaki ve havuz kenarlarındaki gürültüyle, sabah kahvaltısına, akşam yemeğine  ve animasyonlara yetişme  telaşıyla karşı karşıya kalıyor.

Tabii bunların hepsi zevk meselesi ama yeni bir tatil seçeneği sizi bekliyor. Hem ücretleri cüzi  hem de her şey doğal. Eğer bu doğal ortamın bir üyesi olmayı kabul ederseniz sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Hem kalacak yeriniz hem de günün her saati dalından koparıp yiyebileceğiniz sağlıklı sebze ve meyve çeşitliliği sizi bekliyor.Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından GEF-SGP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı)  desteği alınarak başlatılmış olan bir proje sayesinde bu doğal tatil mümkün.

Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası’nı hedefleyen bu organik turizmin adı  Tarım- Turizm – Takas‘ın kısaltması olan TA-TU-TA .

 

TA-TU-TA ekolojik tarım yapan çiftliklerde konuk olarak ya da gönüllü çalışan olarak konaklamanıza imkan veriyor. Özellikle üretim seviyesi, miktarı, hızı ve ürünün ağırlığını arttırmak amacıyla zirai ilaçların kullanılmasının bugün ve yarın insan ve doğa yaşamına verebileceği zararlara karşı alınan tedbirler arasında yer alan ekolojik tarıma destek amacıyla başlamıştır TA-TU-TA.

 

Şu an Türkiye’nin hemen hemen her yöresinden 69 çiftliğin üye olduğu bu projede Isparta’da gül ve kiraz, Ege’de zeytin ve üzüm, Akdeniz’de turunçgiller, Karadeniz’de fındık ve çay, Doğu Anadolu’da dut vb. sebze ve meyvelerin ekimi, biçimi, toplanmasına; duttan pekmez, üzümden şarap, turunçgillerden reçel yapımına gönüllü olarak yardım edebilir ya da bunların nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

 

Köy ya da çiftlik hayatını da yakından tanıyıp bazlamanızın üzerine tereyağı sürmek, taze yumurta yiyip taze süt ve güzel bir tarhana çorbası içmek için TA-TU-TA iyi bir fırsat.

 

TA-TU-TA, http://www.bugday.org/tatuta sitesi aracılığıyla sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından birçok gönüllü ve konuğun da Türkiye’deki çiftliklerde konaklamasına olanak sağlıyor.

 

Siz de ekolojik tarıma meraklıysanız ya da en azından değişik bir tatil yapmak istiyorsanız ben TA-TU-TA’yı tavsiye ederim.

 

Related posts
63. SayıAraştırma

İNTERNETTE 2011 TURİZM SEZONU

1 Mins read
Rusya, Belarus ve Kazakistan’da yoğun kullanılan popüler arama motoru Yandex verilerine göre: 2011 yaz sezonun ortası olan Temmuz ayında günde 1,5 milyondan fazla seyahat içerikli sorgu yapılmıştır. [1] Bu rakam mart ayı sayahat içerikli yapılan sorgularının üçkatıdır.Bahar aylarını temsilen Mart, yaz sezonunu temsilen Temmuz ayının seçildiği istatistiklere göre seyahat anahtar kelimeleriyle birlikte en çok aranan ülke Türkiye oldu. Mart ayında Türkiye’yi Tayland, Temmuz ayında ise Bulgaristan izledi. Türkiye karşılaştırmalı istatistiklere göre her iki aya göre en yakın takipçilerine göre 3 kat fazla aranmıştır.

Yine karşılaştırmalı istatistiklere göre Antalya’nın “Kemer” ilçesi tek başına “İtalya” ve “Roma” anahtar kelimeleriyle aynı sayıda aranmıştır.

“Türkiye” içerikli aramaların %40’ında kullanıcılar şehir, bölge, otel ve tur ismi vererek bilinçli bir sorgulama gerçekleştirmiştir. Bu durum kişilerin daha önce bu bölgeleri ziyaret ettiği ya da tavsiye aldıklarını göstermektedir.  Kullanıcılar aramalarında özellikle herhangi bir şehir için bilet ve tur, otel ve fiyat bilgisi sorgusu gerçekleştirmiştirler. İstanbul anahtar kelimesiyle birlikte de en çok aranan kelime “alışveriş” olmuştur. Buradan Rusça konuşan ülkeleri cezbeden noktanın İstanbul’un turizm niteliğinden daha çok ticari ve alışveriş alternatifleri olduğu çıkarılabilir.

“Türkiye” anahtar kelimesiyle birlikte “otel” en çok aranan anahtar kelimedir. Kullancıların aradığı örnek sorgular: “Türkiye’deki en iyi ve ucuz oteller”  “çocuklar için Türkiye’de ideal otel görüşleri” , “Türkiye’de coşkulu tatil” ve “Türkiye Oteller”

[1] Seyahat içerikli sorgular  Otel, otel, özel sektör, resort, tatil, tatiller, seyahat, turizm, vize,  uçak, tren veya uçak bileti

Kaynak:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: