Naçizane

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

2 Mins read
Naçizane

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

2 Mins read

  Yüzde çiğneme kaslarını innerve eden (çalıştıran) ve yüzün duyusunu taşıyan trigeminal sinirin çok ağrılı bir hastalığıdır. Genellikle bayanların ve 50’li yaşların hastalığıdır.

 
Ağrı ataklar halinde gelir, yüzün bir yarısında olan elektrik çarpması ya da şimşek çakması tarzında tarif edilir. Ağrı genellikle ağız kenarı, çene ucu ya da kulak önünden yüze yayılır; yemek yeme, konuşma, yüz yıkama gibi etkilerle ya da tetik noktaların uyarılmasıyla artar. Ağrı ani başlar, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir, fakat bu kısa süreli şiddetli ağrının ardından dakikalar, bazen saatler süren daha az şiddette bir ağrı olabilir. % 3-6’sında ağrı 2 taraflıdır.
 
Genelde nedeni bilinmez. Beyinde genişleyen kan damarının sinire bası yapması, multiple skleroz gibi sinirde bozukluk yapan hastalıklar, nadiren trigeminal sinire bası yapabilen beyin tümörleri ya da dişe yapılan müdehaleler sırasında sinire ya da dallarına zarar verilmesi, nedenleri arasında sayılabilir.
 
Tanısı genellikle hastanın ağrıyı tarif etmesiyle konulabilir. Fizik muayene ve nörolojik muayene yapılmalıdır. Beyindeki bir patolojiyi ekarte etmek için beyin MR’ı çekilmelidir.
 
Tedavisi 3 şekilde mümkündür;
 
1)      İlaç tedavisi: Hastaların çoğunda uygun ilaç kullanımı ile ağrı kontrol altına alınabilir fakat ilaç mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
2)      Trigeminal sinire radyofrekans uygulanması : Ameliyatı kabul etmeyen ya da belli bir yaşı aşmış hastalarda uygulanabilir. Ağrının tekrarlama riski vardır.
3)      Cerrahi tedavi
 
 
Hepinize Sağlıklı Günler Diliyorum…
 
                                                                                                
 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: