Naçizane

TÜRK RAP TARİHİ

17 Mins read
Naçizane

TÜRK RAP TARİHİ

17 Mins read
1995 yılındaki, bir anda parlayıp sonradan sönen Cartel olayını saymazsak rap müzik Türkiye’de son üç dört yıl hariç, hiçbir zaman büyük kitlelerin karşısına çıkmadı ama rap, 90’lı yılların başından itibaren Türkiye’ye, özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçilerin çocukları üzerinden girmeye başlamıştı bile. Bu yazıda Türkçe rap’in hikâyesini sizlerle paylaşacağım.

 

Öncelikle herkesin merak ettiği bir soruyla başlayalım. Yasal olarak piyasaya çıkan ilk Türkçe sözlü rap parçası neydi ve kime aitti? Cevap: King Size Terror grubunun 1991 tarihli “The Word is Subversion” albümünde yer alan “Bir Yabancının Hayatı” adlı şarkı. Parça, Almanya’da yaşayan Türklerin sorunlarını anlatıyordu. Albümünün genelinde yabancı düşmanlığına ve Almanya’da uygulanan hatalı politikalara karşı bir duruş vardı. Parçayı Karakan grubundan tanıdığımız Alper A. yazmıştı. King Size Terror adıyla Almanya’nın Nürnberg şehrinde müzik yaşamını sürdüren Alper A. başlarda hep İngilizce sözler yazmış, “Bir Yabancının Hayatı” ile Türkçeye geçiş yapmıştı.

 

1994’te Frankfurt’un sayılı yeraltı gruplarından sayılan Asiatic Warriors “Told Ya” isimli ilk albümünü yayımladı. Hem plak, hem CD olarak yayımlanan albümde yer alan “Life is a Fight”, Türkçe rap tarihinin önemli parçalarından oldu çünkü parçada daha sonra İntikam grubunu kuran MC’lerden Savaş, Türkçe bir bölüm söyledi.

 

1994 yılında Almanya’nın Wiesbaden şehrinden Micforce adlı grup “Britkore” diye tanımlanan, özellikle Public Enemy’nin yolundan giden İngiliz gruplarının yaptığı türe yakın parçalar piyasaya sürdü. “Fuck You Skin” adlı single şarkıları ile dikkatleri üzerine çeken grup, daha sonra “It Ain’t Over” isimli EP’lerinde yer alan “Selam” ile marş gibi bir işe imza attı. Sözler İngilizce olmasına rağmen aralarda Türkçe kelime ve cümlelerin geçmesi sayesinde Micforce -şu anda müzik yapmayı bırakmış olsa da- bilinen ve beğenilen bir grup oldu.

 

1994’te yine bir ilk gerçekleşti ve tamamı Türkçe olan ilk albüm Frankfurt’ta yayımlandı. Kendi plak şirketleri Looptown’ı kuran DJ Mahmut, Volkan T, Murat G ve Kmr ilk albümleri “Looptown Presents Turkish Hiphop”ı piyasaya sürdü. Albümdeki 12 parçanın neredeyse hepsi Türkçe’ydi. Bir Türkçe rap ustası olan DJ Mahmut, tüm parçaların altyapısını hazırladı. Sosyal mesajlar içeren albüm Türkçe rap dünyasının kilometre taşlarındandır.

 

Aynı yıl King Size Terror grubu “Ultimatum” isimli albümünü piyasaya sürdü. “Defol Dazlak” ve “Cehenneme Hoş Geldin” adlarını taşıyan iki Türkçe parça, ezilen Türk gençlerinin Almanya’ya verdiği bir mesaj oldu. Bu albümde ilk kez Karakan adıyla da karşılaşıyoruz. Türkçe sözlü rap parçalar “King Size Terror Feat. Karakan” adıyla öne sürülmüştür. Almanya’da Türklerin evlerinin dazlaklar tarafından yakıldığı dönemlerde “Defol Dazlak” Türk gençleri arasında bir marş haline gelmiş, sadece Türk bakkallarında yapılan single satışı ile iyi bir ticari başarı yakalanmıştır.

 

1995 yılında Berlin’de Cartel’in temelleri atıldı. Almanya’nın Kiel kentinden eski bir breakdance grubu olan DCP (Cinayi Şebeke), Nürnberg’den Türkçe rap ustaları Karakan ve Berlin’den Erci E. devrim yaratacak proje için bir araya geldi. Cartel, MTV’de yayınlanan bir haber sayesinde Türkiye’de de ismini duyurdu.

 

Kapüşonlu kızgın bakan “kan kardeş” gençler ilk anda garipsense de bir anda medyanın gözdesi haline geldi. Yurtdışında Polygram etiketiyle basılan albümün Türkiye’ye lisanslanmasıyla burada da Cartel çılgınlığı başlamış oldu. Milyona yakın bir satış grafiği çizen Cartel bir anda Türkiye’nin yıldızı oldu. Gazete köşelerine kadar ulaşan yorumlara sebep oldu.

 

1996’da Türkiye’de yapılmış ilk bandrollü rap albümü çıktı. İşin ilginci bunu Gemlikli bir grubun yapmasıydı. Hedef 12, Ada Müzik’ten “Tam İsabet” isimli albümüyle adını duyurdu. Ardından Almanya’nın Köln şehrinde yaşayan TCA Microphone Mafia da “Vendetta” isimli albümüyle sınırlı bir kitleye seslendi.

 

1997 yılında Erci E, Cartel’den çıkan ilk solo sanatçı olarak ilk albümü “Sohbet”i çıkardı. Kısa bir süre sonra Karakan “Al Sana Karakan” adlı albümünü yayımladı. Albüm, 45 binlik bir satışa ulaştı. Özellikle Erkin Koray sample’lı “Yağmur” parçasına çekilen klip oldukça beğenildi.

 

1997’de Berlin Kreuzberg’den Islamic Force’un, tamamı Türkçe sözlü ilk albümü “Mesaj” Almanya’da piyasaya sürüldü. Albümde bir de yeni bir yıldız vardı. Killa Hakan gerek sözleri, gerek stili ile bir anda parladı. Temmuz’da Turbo’nun (Statik, S2K) Blue Jean Dergisi için hip-hop sayfaları hazırlamaya başlaması, Türkiye’de rap gruplarının bir araya toplanmasına ön ayak oldu.

 

1998 yılında piyasa yavaş yavaş canlanmaya başladı. Hedef 12’den Maho B, yanına Ozzy’i de alarak “Rapor 2” isimli grubu kurdu. Rapor 2, o yıllarda bir ilki gerçekleştirerek albümden “Çiz” isimli parçayı single olarak yayımladı. Radical Noise grubu ile yapılan düet, şu ana kadar yapılmış en iyi Türkçe Rap/Rock crossover’ı olarak tarihe geçti. Frankfurt’tan Dj Mahmut ve Murat G ikinci albümleri “Garip Dünya”yı piyasaya çıkardı. Albüm, farklı sesiyle eleştirmenlerden tam not almayı başardı. Bu albümden sonra Dj Mahmut, Looptown’ı kapatma kararı aldı ve Murat G ile yollarını ayırdı.

 

Takvim yaprakları 1999’u gösterirken Türkiye’de yeraltı partileri yapılmaya devam ediyordu. Bu partilerde sahne alan grupları Turbo bir araya toparladı ve bir toplama albüm için ilk adımı attı. Bu toplama albüm, Türkçe rap tarihinin ilk ve en büyük toplama albümü olarak bir kilometre taşı oldu. İstanbul’dan Statik, Nefret ve Silahsız Kuvvet; İzmir’den Yener ve Susturucu; Almanya-Frankfurt’tan Ses grubu albüme parçaları ile katıldılar.

 

1999’da Türkçe rap tarihinde bir kilometre taşı olan “Yeraltı Operasyonu” raflardaki yerini aldı. Kod Müzik’ten çıkan “Yeraltı Operasyonu” bir anda Türkçe rap severlerin dilinden düşmez oldu. Bu aynı zamanda Türkçe rap piyasasına birçok grubu kazandıran bir çalışmaydı. Albüm sadece kaset ve CD formatında piyasaya sürüldü. 5000’i aşan bir satıştan sonra albüm tekrar basılmadı ve elden ele kopya olarak dağıldı. Aynı yıl Gemlik’ten albüm bombardımanı devam ediyordu.

 

2000 yılında büyük plak şirketleri Türkçe rap’in iş yapacağını anladılar. İlk önce Universal’den Fresh B büyük bir tanıtım ile piyasaya sürüldü. “Gerçek Kal” isimli albümüne oldukça güzel bir video klip de çeken Fresh B, Fransız müzik kanalı MCM’de birçok kez yer aldı. Birçok yerli yabancı toplama albümde parçaları ile de yer alan Fresh B, daha sonra sadece Nefret’in albümünde düet bir şarkı ile konuk oldu ve bir daha herhangi bir parça ya da albüm çıkarmadı.

 

Amerika’da yaşayan Sultana, “Çerkez Kızı” isimli çıkış albümü ile bir anda müzik piyasasında bomba etkisi yarattı. İkinci klibi “Filosepet” ile de beğeni toplayan Sultana, İstanbul’un birçok önemli gece mekânında konserler verdi. Ancak ilk klibi “Kuşu Kalkmaz” yasaklandı ve medyanın ilgisinden sıkılıp plak şirketi ile de bazı problemler yaşayınca sessiz sedasız Amerika’ya geri döndü.

  

Bu yıllarda “Yeraltı Operasyonu”nun izinden giden birçok kişi toplama albümler çıkardı. En önemlisi MC Kanun’un çıkardığı “Altın Vuruş” oldu ve birçok yeni grubun adını duyurmasını sağladı. Maho B, askere gitmeden önce Hedef 12 ekibini tekrar bir araya toplayıp “Kral Çıplak” isimli albümlerini piyasaya sürdü. Albüm çıkışının gecikmesi ve Maho B’nin askere gitmesi yüzünden albüm için hiçbir tanıtım yapılamadı. Türkçe rap tarihini anlamak için dinlenmesi gereken albümlerden biri olan “Kral Çıplak” kemik kitle dışındaki insanlara ulaştırılamadı. 1999 yılının sonuna doğru DJ Mahmut, “Türkçe Rap Mixtape”i ilk önce Almanya-Frankfurt’ta piyasaya sürdü.

 

Yine bu sıralarda Nefret’in ilk albümü olan “Meclis-i Ala İstanbul” çıktı. Yeraltı Operasyonu’ndaki parçaları ile büyük beğeni toplayan Nefret, Dr. Fuchs ve Ceza’dan oluşuyordu. Daha albümleri çıkmadan Türkiye’nin her yerinde sahne almışlardı. Konserlerde bütün parçaları seyircileri tarafından ezberlenmiş, oldukça büyük bir kitleleri oluşmuştu. İlk albümlerinde DJ Mahmut’tan da destek alan grup oldukça iyi bir çıkış yaptı.

 

Hemen akabinde ise Yeraltı Operasyonu sayesinde sesini duyuran Silahsız Kuvvet, çıkış albümü olan “Sözlerim Silahım”ı piyasaya çıkardı. İzmir’den Yener bu yıllarda bir plak şirketi ile anlaşma imzalayıp yeni albümünü plak şirketine teslim etti. Albüm için bir de video klip çekildi. Kapak tasarımlarına kadar her şeyi hazırlanan albüm, plak şirketinin iç problemleri yüzünden basılmasına rağmen dağıtılmadı. Bu yılın en acı olayı, efsane Türk MC’lerinden Boe B’nin 2000 yılında Berlin’de hayata veda etmesiydi.

 

Azize2001 yılının en önemli olayı, DJ Mahmut tarafından planlanan, Nürnberg ayağının Kan Ve Ter grubu, Berlin ayağının ise Islamic Force tarafından yapıldığı “Turkish Hiphop Movement” isimli konserler serisidir. İlk ayağı 27 Ekim 2001’de Nürnberg’te yapılan büyük konserde Karakan uzun yıllardan sonra ilk kez kardeşi Suikast (Alkım) ile sahne aldı. Bu konserlerin hepsine Türkiye’den sadece Statik katıldı. En büyük katılımın olduğu Nürnberg’te sırasıyla şu gruplar sahne aldı; Gölge, Realite Gurbetçi, Bomba, Digital Karma Crew, Hi-Rocks, Steryo C.E.M feat Volkan Bekar, Dj B-Fun, Fuat feat. Stress Sırtlan, İfade, Statik, De Lee Khan, Kan Ve Ter, Sindikat, Lisanz, Sihir, Suikast ve Karakan. Ayrıca DJ Mahmut, DJ Yesta ve DJ Templer DJ bölümünde plakları çevirenlerdi. 28 Ekim’de Frankfurt ayağı yapılan konserde ise Berlin’den Killa Hakan (Islamic Force), Sırtlan, Azra, Volkan ve Fuat, Köln’den Microphone Mafia, Mc Spawn, Steryo C.E.M, Statik ve Kan Ve Ter sahne aldı. 3 Kasım’da ise Berlin’de yapılan konserde Islamic Force gövde gösterisi yaptı ve mükemmel bir konser verdi.

 

Ayrıca Digital Karma Crew, Steryo C.E.M ve Statik de Berlin’de konser verdi. DJ’lerde ise Mahmut, Yesta, Templer ve De’Bas izleyiciler için mükemmel bir şov hazırladı. Daha önce “Hassickdir” adlı yeraltı albümünü piyasaya süren ve kendi çabası ile dağıtan Fuat, 2001 yılında “Hassickdir II” isimli ilk yasal albümünü Ypsilon Music’ten çıkardı.

 

2001’de Nefret boş durmayarak ikinci albümleri olan “Anahtar”ı piyasaya sürdü. Albümde Sirhot, Erci E, Bektaş ve Fresh B gibi isimler featuring’leri ile katıldılar.

 

Ayrıca Yeraltı Operasyonu serisinin ikincisi Universal’den piyasaya sürüldü. Bu sefer yeni çıkan grupların dışında bu toplama albümün başka bir görevi daha ortaya çıktı. Yurtdışında tanınan fakat Türkiye’de daha albüm ve parça çıkarmamış grup ya da MC’lerin parçaları da bu toplama albümde yer aldı. Volkan & Mr. L, Killa Hakan, Sırtlan, Gekko ve Sultan Tunç bu isimlerdendi. Bu albüm sayesinde Türkçe rap piyasası Emir (Speedy Flow), Darağacı, Tatbikat, Karakalp ve Hakan MC gibi sanatçıları tanımış oldu.

 

Aynı yıl Berlinli bayan MC’miz Aziza A’nın Türkiye’deki ilk çıkış albümü “Kendi Dünyam” Doublemoon etiketiyle piyasaya çıktı. Rap sesine uzak kalan bu çalışma, Türkçe rap dinleyicileri tarafından pek beğenilmedi. Tanıtım konserleri döneminde yağan şiddetli kar yüzünden Aziza’nın birçok konseri iptal edildi ve iyi bir tanıtım yapılamadı.

 

2002 yılı toplama albümlerin yılı oldu. “Digitalmix Compilation 1, Türk Rap Üssü, Hiphop Menü 2” ve “Underaposse” isimli albümler yeraltındaki grupların tanıtımında büyük rol oynadı. Yılın en önemli toplama albümü Universal Müzik’ten çıkan “Yeraltı Operasyonu 2” oldu.

 

2002 yılında, daha önce iki albümü bulunan Umut Ertek, Master Of Türkrap’ten tanıdığımız DJ Ergün destekli “Acımasız Dünya” isimli albümünü çıkardı. Önceki çalışmalarına göre daha iyi olan albüm, Ertek’e birçok ilde konser verme fırsatı yarattı. Aynı dönemde İstanbul’da birçok yeraltı partide sahne alan Sözlü Taarruz ve RAK Sabotaj grupları birleşerek Ondaon adlı grubu kurdular. Çıkış albümleri olan “Nakavt!” ise Zihni Müzik tarafından piyasaya sürüldü.

 

Değişim geçiren bir başka oluşum ise artık Sagopa Kajmer adıyla anılacak olan Silahsız Kuvvet’ti. Silahsız Kuvvet internette yayınladığı bol küfürlü parçalarını sansürleyerek aynı isimli Sagopa Kajmer albümünü çıkardı. Askerden dönen Maho B vatani görevini yaparken bile boş durmamış sözler yazmış, yeni parçalar hazırlamıştı. 2002 yılında ilk solo çıkışı olan “Hedef 12, Rapor 2 ve Şimdi!” adlı albümü Zihni Müzik’ten piyasaya çıktı.

 

Ancak yılın en çok konuşulan albümü, Dr Fuchs’un askere gitmesi ile yalnız kalan Ceza’nın ilk solo albümü “Medcezir” oldu. Albümün aynı adlı çıkış parçasına çekilen video klip ile Ceza bir anda Türkiye’nin rap yıldızı haline geldi. Söyleme stili ve hızı, rap müziğe yabancı olan kitlelerin de dikkatini çekince, birçok büyük festival ve yurtdışı konserinde sahne aldı.

Bu durum gelecekte Ceza’nın daha iyi işler yapacağının da göstergesi gibiydi.

Hayranlarına artık “Medcezir” albümü yetmemeye başlamıştı. Konserlerine devamlı yeni parçalar ile çıkan Ceza bir sonraki albümü hakkında da sinyaller vermeye başladı.

 

Yıl sonuna doğru bir başka başarılı rapper Sirhot eski çalışmalarını Narcotic adı altında topladı ve “Beyaz Karanlık” albümünü piyasaya sürdü.

 

Silahsız Kuvvet “İhtiyar Heyeti” isimli albümünü çıkardı. 2003’ün başında, uzunca bir süre partilerde sahne alan ve konserler veren Lewo, “Hani Nerdeler” adlı albümünü çıkardı. Toplama albümlerde ise Umut Ertek’in projesi olan “Hiphopoloji”, Uğur Özer Müzik’ten piyasaya sürüldü. Ağırlıklı olarak İzmirli grupların yer aldığı toplama, kapağı yüzünden tartışmalar yarattı. Almanya’da aktif müzik hayatını sürdüren Sultan Tunç nihayet Arma Müzik’ten “Saygı Değer Şarkılar” isimli albümünü yayınladı. Albümünden iki parçaya video klip çeken Sultan Tunç özellikle “Hababam” adlı parçası ile gündeme geldi ve Savaş Ay’ın A-Takımı programında mankenlerle girdiği polemik yüzünden magazin basınında da adını duyurdu. 2003 yılının en ilginç olaylarından birisi de DJ Mahmut’un daha önce Almanya’da çıkardığı Mixtape’ini Türkiye’de bir daha piyasaya sürmesiydi. Hammer müzik ile Ceza ve Fuchs’un vokalleri yüzünden sorun yaşayan DJ Mahmut bu kısımları albümden çıkartıp mixtape’in farklı bir versiyonunu Kod Müzik etiketiyle yayınladı.

 

Ankara ise bu yıl boş durmadı. Mode XL grubu “Altın Jak” isimli albümlerini piyasaya sürdü ama albüm için gereken tanıtım yapılmadı ve bu albüm de yeteri kadar sesini duyuramadan ortadan kalktı.

 

Bu esnada Berlin’den Killa Hakan ve Fuat’ın ortak projesi “Rapüstad” Almanya’da piyasaya sürüldü. Türkiye ve Almanya’da müzik hayatlarını sürdüren MC’lerin buluştuğu bir projeydi “Rapüstad”. Albümden “Yürekten Gelen” adlı parçaya da bir video klip çekildi. Albüm beklenen ilgiyi görmedi. Bu dönemde rap gittikçe güncel hayatın içine giriyor ve özellikle reklamlar aracılığı ile büyük kitlelere ulaşıyordu. Aria Extra Card reklamlarında söylediği Rap’lerle bir anda plak şirketlerinin ilgisini çeken Ogeday, “Rapturka” isimli albümünü Ulus Müzik’ten piyasaya sürdü. Çekilen video klipler oldukça beğenildi ve Ogeday Kral TV’nin listelerine girdi.

 

Almanya’dan 5 Karış grubu ise ilk çıkışını Türkiye’de gerçekleştirerek “Buna Alış” isimli albümlerini Hammer Müzik’ten piyasaya sürdü.

 

Barikat 2003 yılında da boş durmayarak “Hava Toprak Su ve Ateş” isimli albümlerini EMI’den çıkardı. “F Tipi Dünya” parçalarına çektikleri video kliple birçok haber bültenine konuk oldular. Albümde en çok dikkati çeken düetler ise kuşkusuz Şahsenem ve Erol Büyükburç’la yapılanlar olmuştu. Daha sonra grup Şahsenem ile yaptıkları “Geceler Günlerimi Gömer” parçasına da bir video klip çekti.

 

2004 yılında Rap-Star diye bir kavramın ortaya çıkışı, Ceza’nın pop-star’larla düet yapmasıyla başladı. Ceza, önce Candan Erçetin’in “Şehir” parçasında başarılı bir performans sergiledi, sonra da Burcu Güneş’in “Sahilde” parçası ile boy gösterdi. Rap’in kalabalık kitleler tarafından benimsenmesi bu yıl gerçekleşti. Yeraltından seslerini duyurmaya çalışan ve düzenli yer bulamayan Türkçe rap grupları, yavaş yavaş medyanın gündemine gelmeye başladılar. Bunda en büyük pay, kuşkusuz Ceza’nın yıl içinde yayımlanan “Rapstar” adlı solo albümüydü. Hammer müzik etiketiyle piyasaya sürülen albüm öncesinde Ceza katıldığı festivaller ve Türkiye’nin neredeyse her yerinde verdiği konserlerle adını duyurmuştu. “Rapstar” albümü beklenen çıkışı yakaladı ve 80.000’e yaklaşan bir satışa ulaştı. Albümün tanıtım döneminde verilen konserlerde Fuat ve Ceza’nın kardeşi Ayben’in desteğini de unutmamak gerekir.

 

Türkiye tam Rapstar’ına kavuştu derken, Ceza vatani görevini yapmak için müzik piyasasından çekildi. Askerliğini yapan ve uzun bir dönem piyasada görünmeyen Dr. Fuchs ise aynı günlerde askerden döner dönmez albüm çalışmalarına başladı. Herkes Fuchs askerden gelince Ceza ile birlikte Nefret’in üçüncü albümünü çıkarır diye düşünse de “Rapstar”ın çıkması ve Fuchs’un solo albüm yapmak istemesi yüzünden proje ertelendi. Dr Fuchs “Nefret”teki kimliğinden farklı bir çalışma yapmak için ilk önce adının önündeki “Dr” takısını attı. “Huzur N Darem” adlı albümün kaydı ışık hızı ile yapıldı ve albüm Hammer Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Albüm sonrası ilk röportajını veren Fuchs albümün aceleye geldiğini söyledi. Albümün dördüncü parçası olan “Askerden Mektup”ta ise Ceza’ya vefasızlığından ötürü göndermeler yapıyordu. Fuchs albüme Hammer Müzik’in gereken desteği göstermediğini düşündüğü için, 7–8 ay sonra plak şirketinden ayrıldı.

 

2004 yılının en ilginç olayı ise kuşkusuz Yener’in başına gelenlerdir. Yazımızın daha önceki bölümlerinde bu konuya kısa bir şekilde değinmiştik. 2001 yılının başında albümünü bitirip Universal ile anlaşan Yener, albümünün çıkmasını beklemeye başlamıştı. Hatta albüm için “Liseli Genç” parçasına video klip bile çekilmişti. Universal Müzik’te baş gösteren olaylar yüzünden şirketin tüm faaliyetleri bir anda durdurulunca Yener, şirketten muhatap olacak hiç kimseyi bulamadı. Uzun bir bekleyişten sonra albümden de umut kesti. Tam üç sene sonra 2004 yılında Universal’ın depolarında Yener’in “Sus” isimli albümü şans eseri bulundu.

 

Medyanın Türkçe rap’e keşfedilmemiş bir hazine gibi yaklaşması, birçok MC’nin ve grubun tekrar gün yüzüne çıkmasını sağladı. Ayben, Ceza konserlerindeki performansı dolayısıyla birçok dergide yer aldı.

 

Leman dergisinden Melike Acar bir ilke imza atarak Ceza’nın hayat hikâyesini çizgi roman olarak resimledi ve bu hikâye uzun bir süre dergide yayınlandı.

 

Berlin’den Azra, Almanya’nın şu aralar en ünlü rapper’larından Eko Fresh’i yanına alarak “Dünya Dönüyor” isimli albümünü piyasaya sürdü. Albüm Almanya’da iyi bir satışa ulaştı. Daha önce Eko Fresh’in “Ich bin jung und brauche das Geld” isimli albümünde aynı isimli bir parçaya konuk olan Azra, bir anda Almanya’da en çok tanınan MC’ler arasına girdi. Pusula programı için yaptığı parçalarla bir anda dikkatleri üzerine çeken Azra, solo albümünü bitirmek için şu sıralar bütün vaktini stüdyoda geçiriyordu.

 

Ceza’nın “Rapstar” albümünde “Buna Dur Dedi General” adlı parçasının altyapısında imzası olan Anıl Savaş Kılıç, Taşoda adlı bir oluşum bünyesinde Karargah adlı grubun prodüktörlüğünü yaptı.

 

Lecadro grubundan tanıdığımız Mehmet, 2005’te “Ülkem” adlı albümünü piyasaya sürdü.

 

Tüm bunlar olurken yeraltı da oldukça hareketli. Türkiye’nin dört bir tarafından gruplar durmadan üretiyor. Bunlardan 1997 yılından beri faal rap yaşantısını sürdüren Sabotaj, vatani görevleri yüzünden ara verdiği müziğe yeniden döndü. Underground albümler çıkaran grubun hiçbir yasal albümü olmamasına rağmen bilinirliği oldukça yüksek. Sert söylemleri ve tarzları ile oldukça geniş bir hayran kitlesine sahipler. Cash Flow ekibi ise en çok üretenler arasında. Ankara’dan Basemode ekibinden Salim K (Deli MC) ilk solo albümü olan “Keşke”yi bitirdi.

Albümün en önemli özelliği Tanzanya’da kaydedilmiş olması. Ayrıca Salim bu albüm için Tanzanya’da üç parçasına video klip de çekti.

 

Fransa Lyon’da yaşamını sürdüren C-IT (Seyit) “Tok Tok” isimli albümünü Fransa’da piyasaya sürdü ve bu albümden iki parçaya video klip çekti.

 

Ceza’nın “Rapstar” albümünde yer alan “Tamam” adlı parça aslında 2002 yılında İsveç’te single olarak yayınlandı. Fjarde Varlden isimli İsveçli rap grubuyla yapılan “Tamam” parçası grubun “Riktiga Proffs” adlı single’ında b-side olarak yer aldı. Single hem plak, hem de CD single olarak basıldı.

 

Ayben, Aylin Aslım albümüne konuk MC olarak katıldı ve oldukça güzel bir parça seslendirdi.

 

Yeraltından birçok yetenekli rapper ve grup da yeraltı albümlerini çıkartmaya devam ediyor. Özellikle İstanbul’dan Olympos bünyesinde çalışan Pit10, Pusat ve KMK oldukça başarılı işlere imza atıyor. İzmir’den Cash Flow (DJ Çağdaş ve Volkan), Sabotaj, Duman, YEC, Göçmen, Tetik ve Suicasteam yeraltında en çok üretenler arasında.

 

Rap’in soundtrack albümlere girmesinin en son ve en bilinen örneği, Sagopa Kajmer’in (Silahsız Kuvvet) G.O.R.A. filminin soundtrack albümüne yaptığı “Al 1 de Burdan Yak” parçası oldu. Parça, filmin tanıtımı için kullanıldı ve albümün ilk çıkış parçası olarak özel bir video klip de çekildi.

 

Filmlerdeki Türkçe rap’ler bununla da sınırlı kalmadı. Ferhan Şensoy’un başrolünü oynadığı “Pardon” adlı filmin soundtrack albümüne Ceza ve Fuat bir parça ile katıldılar. Filmin tanıtımını üstlenen bu parçaya video klip çekildi. Klipte DJ Funky C de yer aldı.

 

“O Şimdi Mahkûm” filminde, “Rapüstad” albümünden “Kırda Hevesler” isimli parçanın Killa Hakan’ın söylediği bölümlerinin kullanılması Türk filmleri ve rap başlığı altında unutulmaması gereken ayrıntılardandı. Çok konuşulan filmler arasında olan “Duvara Karşı”nın soundtrack albümünde de Sultana’dan parça kullanıldığını, filmde de Aziza A’nın gözüktüğünü hatırlatmak gerekir.

 

Aria’nın Extra Card reklamlarında Hip-Hop’un tüm elementleri kullanılarak yakalanan başarı bir anda öteki reklamcıların da dikkatini çekti. Bu reklamdan sonra birçok deneme yapıldı ama en çok dikkat çeken reklam Pamela ve Fuat’ın oynadığı World Card reklamları oldu. Reklam, Fuat’ın kitlesi tarafından garip karşılandı. Reklamlarda boy gösteren rapçiler kervanına Ceza’nın rol aldığı Rocco’nun reklam kampanyası da katıldı.

 

Daha önce Türkçe rap’e sırt çeviren radyo istasyonları da Sultana, Aziza A, Ogeday, Ceza, Erci E gibi isimlerin çıkışlarından sonra Türkçe rap’e yer verir oldular.

 

KoleraYıl 2006, Ceza “Yerli Plaka” albümünü çıkardı. Albüme çektiği ve albümle aynı adı taşıyan klip çok konuşuldu. Sagopa Kajmer, Kafile albümünü piyasaya sürdü. Bektaş ve Sırtlan “Satırlarımıza Başlamadan” albümünü çıkarttılar.

 

2007 yılında Sagopa Kajmer ile Kolera, Nisan sonunda “İkimizi Anlatan Bir Şey” albümünü çıkardılar. Albüm ilk olarak 5.000 özel basım çift CD çıkmış ve çıktığı gün tükenmiştir. Ceza, “Evin Delisi” adlı maxi single albümünü çıkardı.

 

2008 yılında Sagopa Kajmer’in, “Kötü İnsanları Tanıma Senesi” adlı solo albümü 13 Mart’ta piyasaya sürüldü. Ayben’in merakla beklenen ilk solo albümü “Sensin O” bir senelik bir çalışmanın ardından piyasaya sürüldü. Ceza, Fuchs ve daha nice Türk rap’inin önemli isimleri Ayben’e ilk albümünde destek oldu. Ayben’in albümde seslendirdiği Cem Karaca’nın unutulmaz parçası “Raptiye Rap Rap”ta sanatçının oğlu Emrah Karaca düet yaptı.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: