Naçizane

TÜRKİYE VE TERÖR

3 Mins read
Naçizane

TÜRKİYE VE TERÖR

3 Mins read

Bir millet düşününki 7’den 70’e korkmadan vatanı için savaşa gidebilsin. Gelişmiş ülkeler parayla asker bulamazken bu günlerde askerliğini yapmış kişiler beni tekrar askere alın diye başvuruyor.

Bu günlerde bütün siyasetçilerin ağzında yüce önder Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” sözü var. Canımız malımız Avrupa ülkelerinin ve Amerika’nın uygulayabileceği ambargoların hiçbir önemi yok. Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğidir. İçimizden bazıları “Ölen şehitlerimiz teferruat mı?” diyebilir. Onlar hiçbir zaman teferruat olamaz, onlar bizim canımız. Her şehit verdiğimizde canımızdan bir parça kopuyor. Bunu da yapılan mitinglerde halkımız gösteriyor.

Zamanında terör bitirildi denildi, 6 yıl kadar PKK eylem yapmadı ama hiçbir şey bitmemişti. Nasıl bitebilir ki? O tarihler arasında yurt içinde 1000-1500 arasında Kuzey Irak’ta 4000 civarında PKK militanı varken nasıl bitmişti? Bunu söyleyen devlet büyükleri neye dayanarak diyor? Halktan biri bunu söylese yadırganmayabilir ama yetkili kişilerin bunu söylemesi çok büyük yanlıştır ki bu olayın bu kadar uzun seneler sürmesinin başlıca sebeplerinden biridir. En büyük savaşlar bile 3-4 yıl sürerken 20 yılı aşkın süredir PKK ile savaş içindeyiz. Bu nasıl sadece terör?

Kuzey Irak’a girme gündemde. Aslında girilmeli ama halka öyle bir yansıtılıyor ki… “Kuzey Irak’a girdiğimizde PKK’yı bitireceğiz.” deniyor. Çok yanlış bir düşünce. Oraya girmek sadece PKK’ya bir darbe olur. PKK’nın bitirilmesi için birlik ve beraberlik içinde olmamız gerek. En büyük görevlerden biri halkımıza düşüyor. PKK Türkiye içinde gıda gibi, ilaç gibi ihtiyaçlarını halktan karşılıyor. Bunun önüne geçmek onlara vurulacak en büyük darbelerden biridir. İstihbaratı bu doğrultuda güçlendirmek, yapılması gereken en önemli hamlelerden biridir. Bir diğer önemli vazife ise hükumete düşüyor. İyi bir politika yapılmalı bu konuda, güçlü ve kararlı bir hükumet görmeliler karşılarında ama maalesef bunu gösteremiyoruz. PKK bizim sınırlarımızı elini kolunu sallaya sallaya geçiyor. Biz kuzey Irak’a girmek için günlerdir bir o ülke, bir bu ülke dolaşıp izin istiyoruz, nabız yokluyoruz. Onlar bizim hukuki sınırlarımızı geçiyor mu geçiyor, ortada ihlal edilen kurallar var mı tabiî ki var. O zaman kimseden izin almanın anlamı yok. Her şeyi göze alarak bizim de kuzey Irak’a girip kararlılığımızı göstermemiz şart oldu.

Bazı şeyler için aslında geç kalındı artık. Kuzey Irak’a girmek Irak’la savaş anlamı taşıyor. Kuzey Irak’taki kampların daha ilerisine gidilirse Amerika askerlerinin eğittiği ve lojistik destek sağladığı peşmergeler karşımıza çıkacaktır. Onları ezemez miyiz? Onları da yerle bir etme gücümüz var ama bunu yaptığımız zaman bütün Avrupa ülkeleri ve Amerika ayaklanacak çünkü hepsi Türkiye’den çekiniyor; çünkü Türkiye’nin yapabileceklerinden hepsi korkuyor. Türk ulusunun gücü birlik ve beraberliği dünyada hiçbir ülkede yok. Bunu hiçbir zaman unutmamamız gerek ve kendine güvenimizi tazelememiz gerek.

Bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Ailelerine Allah’tan sabır diliyorum. Türk milletinin her şeyi yapacak gücü vardır, yeter ki damarlarındaki asil kanı unutmasın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: