67. Sayı

UÇMUYORSA KUŞLAR, ÖLÜYORSA BALIKLAR, NASIL YAŞAR İNSANLAR?

1 Mins read
67. Sayı

UÇMUYORSA KUŞLAR, ÖLÜYORSA BALIKLAR, NASIL YAŞAR İNSANLAR?

1 Mins read

Çevre bilinci çok önemli…  Çevreye duyarlı olmak konusunda ben bayağı mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Ne de olsa, ‘Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana hey ormana’ şarkılarıyla büyümüş bir nesiliz… Tabii o zamanlar doğayı koruma bilincimiz nerdeyse hiç yoktu ve ormanlar bizim için beş yüz kere izleyip de hiç bıkmadığımız Yeşilçam filmleri gibiydi. Hiç eskimezler ve yok olmazlar sanıyorduk. Ama neyse ki baltalı ilahlar insafa geldi ve en azından çevre kirliliği konusunda daha duyarlı olmaya başladı.

Daha birkaç yıl öncesine kadar çöplerini, izmaritlerini, arabada içtikleri kola kutularını düşüncesizce  yerlere atan insanlar, şimdi memnuniyetle görüyorum ki daha hassas olmuşlar ve aynı çöplerini en azından kimse görmeden, gizlice yerlere atıyorlar.

Çevre kirliliğini önlemek ve Ozona iyi davranmak adına kendi çapımda bir önlemler pakedi hazırladım. Belli başlı acil eylem planlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum… Mesela; Atmak istediğiniz cam malzemeleri organik çöplerle birlikte atmayın. Biriktirip en yakınınızdaki cam kumbaralarına atın. Çocuklara oyuncak alırken dayanıklı olmasına dikkat edin. Oyuncaklar bozulduklarında çöpe giderler ve geri dönüşümleri çok zordur. Açılan musluğun mutlaka hemen kapatılması gerekir ve fazla açılmaması gerek. Çevremizi ağaçlandırmalıyız. Plastik çöpler, cam çöpler ve yemek artıkları gibi ayrı ayrı konteynır olmalı bulunduğumuz heryerde. En önemlisine gelecek olursam, yazarken bile iğreniyorum ancak söylenmeli artık! YERLERE TÜKÜRMEYİNİZ..! Büyükada’da faytonları çeken atların arkasına torba bağlandığını görmüşsünüzdür. Görmedim diyenlere inanmam, her insan hayatında en az bir kere çevreyi kirletmesin diye bir atın arkasına poşet bağlamıştır. İşte aynı yöntemi yerlere tüküren insanlara uygulamayı düşünüyorum. Ağızlarına bağlayacaksın torbayı, öyle dolaştıracaksın bunları.

Benden bukadar arkadaşlar.. Çevre konulu bir yazı için az bile yazdığımı düşünüyorum. Mutlaka bilinçlenmeli ve bilinçlendirilmeliyiz. Okullarda bununla ilgili geniş çaplı seminerler düzenlenmeli. 5 Haziran Dünya Çevre Günü bir fidan dikerek çevremizi süslemeliyiz..

About author
17 yaşındayım, yazı yazmayı ve kitap okumayı çok seviyorum. Yazarlık ile ilgili bir şeyler araştırırken şans eseri karşıma çıktı bu site :) İyi ki de çıkmış.. Herkese yazarlık hayatında başarılar :)
Articles

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: