ArşivNaçizaneTeknodrom

VOLKSWAGEN PASSAT CC

2 Mins read
ArşivNaçizaneTeknodrom

VOLKSWAGEN PASSAT CC

2 Mins read

Volkswagen, Passat Sedan ve Passat Variant modellerine ek olarak, yeni Passat CC’yi tanıttı. Araç, dünyada ilk defa uygulanan ‘Şeritte Tutma Asistanı’ ile yola çıkacak.

Passat CC, dünyada ilk defa yine bir VW modelinde sunulan “Şeritte Tutma Asistanı” (Lane Hold Asist) ile yolla çıkacak. Aracın dikkatsizlik sonucu şeritten ayrılması halinde otomatik olarak devreye giren destek sistemi, direksiyona müdahale ederek aracı tekrar şeridine geri döndürebiliyor.

Öncelikle dört kapılı Passat CC’nin şu an pazarda bulunan Passat modellerinin tasarımından tamamen bağımsız olarak yeniden şekillendirilmiş bir otomobil. Yeni ön yüze paralel, ateşlenmiş bir mermiyi anımsatan gövde çizgisi ve tavan yapısı, Passat CC’nin tasarımını dinamik kılan öğeler arasında ilk anda göze çarpan detaylar oluyor. Aynı zamanda çıtasız kapı camları, panoramik cam tavan ve aracın coupe vurgusunu en iyi biçimde ortaya koyan aerodinamik arka tasarımı, Passat CC’nin diğer ön plana çıkan tasarım unsurlarını oluşturuyor. VW Passat Sedan’a göre 31 mm daha uzun (4796 mm) ve 36 mm daha geniş (1856 mm) yapılı VW Passat CC’nin ön iz açıklığı 11 mm, arka iz açıklığı ise 16 mm artırılmış.
Kabin içinde ise 2+2 kişilik oturma düzeni ile sportif dış tasarımına uyumlu bir yapı sergileyen VW Passat CC’nin kokpitindeki farklılıklar da hemen göze çarpıyor. Yeni tip direksiyon simidi üzerinde telefon ve multimedya sistemlerinin değişen tasarımlı kontrol grubu, yeni alüminyum ve ahşap kaplama seçenekleri, dokunmatik navigasyon sistemi, Phaeton modelinden alınan yaz ve kış ayları için ayrı iklimlendirme yapabilen ön koltuklar ile arka koltuklar arasındaki yeni tip eşya saklama gözü, Passat CC’nin kabin içindeki önemli görsel ve fonksiyonel yeniliklerini oluşturuyorlar.

Volkswagen, yeni Passat CC ile Mercedes CLS ile rakip olmayı hedefliyor. Volkswagen’in bu rekabetteki en büyük avantajı kendi otomobilinin fiyat olarak Mercedec CLS’ye göre oldukça düşük olması.

Motor ve şanzıman seçenekleri
VW Passat CC, ilk etapta üçü benzinli olmak üzere beş motor seçeneğiyle VW Fabrikası’nın üretim bantlarından inecek.

– 160 HP 1.8 lt TSI benzinli (6 ileri manuel ve opsiyonel 7 ileri DSG şanzıman)

– 200 HP 2.0 lt TSI benzinli (6 ileri manuel ve 6 ileri Tiptronik şanzıman)
– 300 HP 3.6 lt FSI V6 benzinli (6 ileri DSG şanzıman ve 4MOTION çekiş sistemi
– 140 HP 2.0 lt turbo dizel (6 ileri manuel ve opsiyonel DSG şanzıman)
– 170 HP 2.0 lt turbo dizel (6 ileri manuel ve opsiyonel DSG şanzıman)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: