AraştırmaArşivTeknodrom

YEŞİL DEV ANDROID

6 Mins read

Çağımızı tanımlamakta zorlanıyoruz, bunun nedeni acaba hızlı bir şekilde çağdan çağa atlamamız mı yoksa 1789 Fransız İhtilal-i  ile başlayan yakın çağı bitirecek, eli avuca gelecek, çağ kapatıp çağ açacak bir hadise yaşanmamasından mı dolaydır bilemiyorum.

İletişim çağı, internet çağı, teknoloji çağı, dijital çağ, nano teknoloji çağı, mobil araçlar çağı nasıl adlandırılırsa adlandırsın içinde bulunduğumuz çağ sınırlanamayacak ve adlandırılamayacak kadar hızlı bir gelişim gösteren bir süreç.

Sınırlanamayan gelişimlerin en son iki örneklerinden biri Ekim ayında satışa sunulan Windows 7 ile mobil teknolojilere yeni bir soluk getirecek olan Android. Biri geniş kullanımlı diğeri mobil olan bu iki işletim sistemi, içinde bulunduğumuz sürece ve gelişime ivme kazandıracağını düşünüyorum.

Tek bir sayıda bu iki büyük yeniliği incelemek zor olacağı için sizlere bu sayıda Google’ın ürünün gelişiminde büyük katkısı olan Android Mobil İşletimi’ni sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Mobil iletişim sektörü son beş yılda arka arkaya büyük atılımlar yaptı, bunun en önemli sebebi sabit olamayan insanoğlunun hareketliliğinde de rahat iletişimini sağlaması ve işlerini mekân bağımsız olarak halledilmesinin kolaylaştırmasının gerekliliği.

Mobil cihaz üreticileri, GSM operatörleri ile mobil işletim sistemi ve uygulama geliştiricileri gibi mobil iletişim sektörünün en temel yapı taşlarını oluşturan firmalar kullanıcılarının diğer bir değişle müşterilerinin mümkün olduğunca rahat ve ucuz iletişim kurulması için dur durak bilmeksizin yenilikleri gün ışığına çıkarmakta.android

İletişimin yeni dönemde adı etkileşim olarak değiştiği konusunda tüm iletişim camiası hem fikir. Sesli iletişime, yazılı iletişim sonrasına görüntülü iletişim eklenmesi iletişimin etkileşim olarak adlandırılır haline getirdi.

Bu üç temel iletişim türünü ya da etkileşimi artırabilmek üzere firmalar yeni teknoloji ürünü mobil cihazlarını daha kullanılabilir ve daha etkili kılmak için mobil işletim sistemleri gelişimine yönelmeye başladılar. Bazı mobil cihaz üreticileri kendi işletim sistemini üretirken bazı firmalar ise bu konuda uzmanlaşmış mobil yazılım şirketlerinin ürettiği yazılımları kullanmakta.

İşte bu noktada ANDROID işletim sistemi uzman yazılım firmalarını, her türlü elektronik cihaz üreticilerini, GSM operatörlerini bir araya getirirken diğer bir yandan sizleri de bu üretim sürecinin ve gelişimin içine ortak ediyor.

ANDROID DÜNÜ, BUGÜNÜ

Android MİS (Mobil İşletim Sistemi)  sınırlamayı sınırlayan bir açık kaynak projesidir (open source Project).  Android MİS  modüler gelişime olanak tanıyan monolitik çekirdek  üzerine oturtulmuş mobil cihazlar için bir çeşit Linux dağıtımıdır. Diğer Linux dağıtımlarında olduğu gibi bu dağıtımı da sahiplenen ve devamlılığını sağlayacak bir kurum ya da kuruluş olmalıydı şu anki sahiplenen kuruluş Google olarak bilinse de Android MİS’in asıl sahiplenici OHA (Open Handset Aliance) adı verilen bir konsersiyum.

OHAOHA’yı ayrıntılı olarak sizlere anlatmadan önce Android MİS’in şuan ki aşamaya kadar kimlerin elinden çıkıp nasıl buralara geldiğinden bahsedeyim.

Android MİS,yeni ve küçük bir firma olan Android Inc. Tarafından üretilen bir mobil işletim sistemi iken Google’ın dikkatini çekmesi üzerine tüm yönetici ve geliştirici kadrosuyla Google’ın bünyesine katılmasıyla herkes tarafından tanınmaya başlandı. Bugün Android MİS’in babası rolündeki Andy Rubin Google’da Android Ürün Müdürü olarak hala görevine devam etmekte.

Temmuz 2005’de Android MİS’in sahibi olan Google,  mobil cihaz üreticilerini, GSM operatörlerini ve çip üreticileri bir araya getirerek  5 Kasım 2007 tarihinde OHA konsorsiyumunu oluşturdu. Şuan farklı sektörlerden 47 üyesi olan OHA’nın içinde Acer, Toshiba, Nvidia, Vodafone ,T-Mobile, Samsung,Motorolla,LG,HTC, Sony Ericsson gibi kendi alanlarında çok başarılı firmalar var.

Android MİS sahiplenici firma olan OHA 18 Ağustos 2008 tarihinde HTC tarafından üretilen ilk Android MİSli (v1.0) akıllı telefonu G-One adında piyasaya sürdü.

Şuan ise piyasadaki en son Android MİSli ürün Motorola’nın geçtiğimiz ay çıkardığı Droid cihazı. Droid aynı zamanda Android MİS’in ikinci sürümünü içeren tek cihaz.

Türkiye’de ise Turkcell’in dağıtımını üstlendiği Android MİSli (v1.6)  Samsung I7500 (GALAXY) Ekim ayında piyasaya çıktı. Aralık ayının sonlarına doğruda Samsung Spica Türk kullanıcılarıyla buluşacak.

ANDROID NELER YAPABİLİYOR?

Android MİSli cihazların neler yapabileceği sizlerin hayal gücünüz ile sınırlanabiliyor ancak. Çünkü Android’in diğer mobil işletimlerine göre en büyük farkı siz sadece uygulama yazarak katkıda bulunmuyorsunuz işletim sistemi kullanıcılarına aynı zamanda doğrudan Android MİS inize müdahale edip bir nevi kendi işletim sistemini oluşturabiliyorsunuz.

OHA’nın yazılım destek kanadını oluşturan Google 12 Eylül 2007’den beri geliştiriciler için SDK (Yazılım Geliştirici Aracı) yayınlıyor, bunun amacı yazılım geliştiricileri ortak bir yazılım anlayışı etrafında toplayıp, daha kısa sürede daha etkili yazılımlar üretilmesi sağlamaktır. Aslında SDK lar hazırlayacağınız uygulamaların belirli bir çerçeve içine sığmasını sağlayan araçlardır.  Android SDK Java diliyle hazırlandığı için geliştiricilerin Java bilmesi gerekmekte.

SDK sürümleri aynı zamanda yeni gelecek Android MİS sürümlerinin de habercisidir, Her SDK ile Android MİSin yetenekleri daha da artmakta kullanıcıların işler kolaylaşmakta ve keyifli hale gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda sizlere Android MİS’in kararlı sürümlerinin cihaza da bağlı olarak neler yapabileceği yer almaktadır.

 

 

android istatistik

1.5 (Cupcake)
 • Video kayıt ve izleme
 • Resimlerin Picassa’ya videoların ise Youtube’a yükleme kolaylığı
 • Otomatik tamamlama özelliğine sahip klavye
 • Bluetooth A2DP desteği
 • Belirli aralıktaki Bluetooth kulaklıklara otomatik bağlantı
 • Yeni araçlar ve klasörlerin masaüstüne ekleyebilme
 • Ekranlar arası animasyonlu geçiş
 • Geliştirilmiş kopyala yapıştır özelliği
1.6 (Donut)  

 • Geliştirilmiş Andorid Market özellikleri
 • Entegre kamera ve video kayıt ediciye yeni kullanıcı arayüzü
 • Galeride birden fazla resmin ya da videonun seçimine izin verilmesi
 • Sesli aramanın geliştirilmesi
 • Kullanıcı alışkanlıklarına yönelik uygulamaların güncellenmesi
 • CDMA/EVDO, 802.1x VPN, hareketler ve metin seslendirici özelliklerin güncellenmesi
 • Hızlı arama ve çekip özelliklerinin sağlanması
2.0 (Eclair)
 • Donanım özellikleriyle uyum iyileştirildi
 • Daha fazla ekran boyutunda kullanılabilme yeteneği sağlandı
 • Kullanıcı Arayüz tasarımı değiştirildi
 • HTML5 desteği verildi
 • Yeni Arama Listesi
 • Arkaplan için daha iyi siyah/beyaz oranı
 • Google Maps 3.1.2’e geçildi
 • Microsoft Exchange desteği
 • Kameraya flash desteği
 • Dijital Zoom
 • Sanal Klavye Güncellendi
 • Bluetooth 2,1

google productsANDROID’DE GOOGLE UYGULAMALARI

Bir Android MİSli cihaz kullanan birisi olarak Android MİS’in Google’da hesabı olan bir kişinin işini çok fazla kolaylaştırdığını söyleyebilirim.  Gmail’deki e-postalarım bilgisayarda kontrol ediyormuşçasına rahatlığı, Google Calendar’a girdiğiniz planlarınızın sizin telefonunuzun üzerinden belirleyeceğiniz aralıklarla hatırlatılması daha planlı olmanızı ve yapacağınız işin unutmamasını sağlıyor. Gmail’deki kişileriniz ile rehberinizin sekrone olması telefonunuz çalınsa yahut kaybolsa bile kişilerinizin kaybolmamasını sağlaması. SMS atarken arkadaşınızın Gtalk da olduğunu fark etmeniz üzerine SMS yerine anlık mesaj atmanızın sağlanması ve son olarak eğer benimki gibi cihazınızda GPS varsa Google Map ile anında bulunduğunuz yerin belirlenmesiyle birlikte gideceğiniz yeri seçmeniz üzerine size yol güzergahını vermesi buna ek olarak Google Latitude yardımıyla arkadaşınız tespiti üzerine isterseniz arkadaşınıza nasıl ulaşabileceğini Google Map üzerinden görebilirsiniz.

 

ANDROID’İN YARINI

Android’in yarını bugünden belli diyebiliriz; 2009 da piyasaya girmesine rağmen 3. çeyrek sonunda yüzde 3 lik bir pazar payı olması mobil işletim sisteminde en büyük Pazar payına sahip olan Symbian’a kaybettirecek gibi gözüküyor.  OHA gibi geniş bir konsorsiyumun Android’i sahiplenmesi gelecek için beklentilerimiz büyütüyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: